DAJ CYNK

Zadzwonił telefon. Polka straciła tysiące złotych

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Oszustwo kradzież pieniędzy inwestycje w akcje

Reklama jest dźwignią handlu, ale również źródłem nieszczęść. Mieszkanka powiatu świdnickiego dała się nabrać reklamie i chcąc zainwestować w akcje koncernu naftowego, dała sobie wyczyścić kartę kredytową.

8 sierpnia 2022 roku do świdnickich policjantów zgłosiła się kobieta w wieku 56 lat, która została oszukana i okradziona z pieniędzy. A zaczęło się niewinnie. Mieszkanka powiatu świdnickiego trafiła w mediach społecznościowych na reklamę dotyczącą inwestycji w akcje koncernu naftowego i osiągnięcia szybkiego pomnożenia swoich oszczędności. Kobieta wypełniła formularz, wpisując swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu.

Chwilę później do 56-latki zadzwonił mężczyzna i poinformował ją, jak działa platforma oraz jak można zarobić na akcjach. Kobieta musiała również zainstalować specjalną aplikację do obsługi platformy, do której link otrzymała w wiadomości od "konsultanta. Zainstalowane oprogramowanie umożliwiało zdalne sterowanie systemem operacyjnym na telefonie przez Internet, dzięki czemu przestępca uzyskał dostęp do wszystkiego, co działo się na urządzeniu. Kolejnym krokiem była wpłata niemal tysiąca złotych w celu rejestracji na platformie inwestycyjnej. Kobieta bardzo szybko otrzymała potwierdzenie, ze pieniądze dotarły, co stanowiło dla niej potwierdzenie autentyczności platformy.

3 dni później do mieszkanki powiatu świdnickiego zadzwonił mężczyzna podający się za jej opiekuna inwestycyjnego. Polecił on kobiecie zalogować się na jej konto bankowe o otwarcie rachunku, na którym miałaby gromadzić pieniądze z giełdy. Mężczyzna poprosił ją również o przekazanie numerów karty debetowej i kredytowej, co 56-latka również zrobiła. Gdy kobieta ponownie zalogowała się na swoje konto bankowe okazało się, że ofiarą oszustów padło łącznie 18 tysięcy złotych.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów czy aplikacji na swoich urządzeniach. Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do osób nieznajomych.

– ostrzegają policjanci

Zobacz: Masz telefon z Androidem? Zobacz, co Ci grozi
Zobacz: Ważny numer 799448084. Słowo, lepiej go zapisz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: policja.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu