DAJ CYNK

Mapy Google z zachwycającą nowością. Musisz to sprawdzić

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Na konferencji Google I/O 2023 firma Google pochwaliła się usprawnieniem, które zamierza wprowadzić do swoich map. Dzięki połączonym siłom sztucznej inteligencji oraz danych ze Street View i zdjęć lotniczych, wyznaczanie trasy będzie wiernie odzwierciedlać realny świat. Poczujesz się jak w grze komputerowej.

Google już wcześniej wprowadzał wizualne usprawnienia w swoich Mapach. Najpierw była to funkcja Live View, która dzięki rozszerzonej rzeczywistości (AR) na żywo pokazywała w widoku Street View, gdzie znajdują się poszukiwane obiekty. Później pojawił się tryb Immersive View, realistycznie, w widoku 3D pokazujący wybrane obiekty i miejsca w wybranych miastach świata.

Teraz Google zapowiada połączenie tych i innych rozwiązań, wprowadzając Immersive View dla tras

AI pokaże wszystko w widoku 3D i wyznaczy trasę

Połączenie danych Street View, zdjęć lotniczych, danych mapowych i wszystkich treści zawartych w Mapach Google przetwarzane będzie przez sztuczną inteligencję, a efektem tego będzie kompletny, cyfrowy obraz świata 3D widoczny podczas nie tylko statycznego przeglądania wybranych lokalizacji, jak było dotąd, ale także na wyznaczonych trasach.

Użytkownik, korzystając z Immersive View dla tras, zobaczy nie tylko realistyczny podgląd ulic, ścieżek rowerowych, chodników i skrzyżowań podczas przemieszczania się, ale będzie mógł także na bieżąco lokalizować miejsca parkingowe z sugestiami, gdzie jest wolne miejsce. Sztuczna inteligencja i historyczne dane o ruchu pojazdów na ulicach będą symulować liczbę samochodów o określonej porze dnia, co pozwoli przygotować się na korki i utrudnienia w podróży.

Immersive View dla tras pozwoli uzyskać dodatkowe informacje o podróży. Korzystając z suwaka czasu, będzie można zobaczyć dane dotyczące jakości powietrza i prognozę pogody na dany dzień, co pozwoli przygotować się stosownie do warunków. 

Google zapowiada, że w najbliższych miesiącach zacznie wprowadzać Immersive View dla tras w Amsterdamie, Berlinie, Dublinie, Florencji, Las Vegas, Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, Miami, Paryżu, Seattle, San Francisco, San Jose, Tokio i Wenecji.

Zobacz: Mapy Google przydadzą się w parkach narodowych
Zobacz: Mapy Google dopieszczają Polaków. Skorzysta zwłaszcza Kraków i okolice

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Google

Źródło tekstu: wł., Google