DAJ CYNK

Google Chrome z genialną nowością. Nie użyjesz już niczego innego

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Aplikacje

Google Chrome z genialną nowością. Nie użyjesz już niczego innego

Niezwykle przydatnej nowości doczeka się przeglądarka Google Chrome, która wkrótce uchroni cię przed literówkami w adresach. To tylko pozornie detal.

Ręka w górę, komu nigdy nie zdarzyło się pomylić przy wpisywaniu adresu URL. Tymczasem takie drobne przeoczenie może mieć naprawdę poważne konsekwencje.

Przestępcy i naciągacze tylko czekają na okazję. Pół biedy, kiedy, zamiast na docelową stronę, natrafisz na sprytnie zrobione przekierowanie 301, które nabija komuś kabzę z afiliacji. Gorzej, gdy chcesz się dostać do serwisu transakcyjnego banku, a lądujesz na fałszywej stronie wykradające dane.

Google Chrome cię przed tym uchroni. Jak ogłoszono, w ramach najbliższej dużej aktualizacji na komputery i nieco później na urządzenia mobilne pojawi się funkcja korygująca literówki w popularnych adresach.

Oznacza to, że kiedy omyłkowo wpiszesz błędy adres, przeglądarka, korzystając z bazy najpopularniejszych witryn, natychmiast zaoferuje jego korektę. Na przykład, gdy pomylisz się wpisując adres strony PKO Banku Polskiego i z powodu błędnego kliknięcia spróbujesz otworzyć URL pkobo[.]pl, to od razu się o tym dowiesz. A na tym nie koniec.

Zmiany także w Live Caption

Funkcja Live Caption, służąca do transkrypcji wypowiedzi, zadziała także w trakcie rozmowy. W dodatku pozwoli przeczytać wypowiedź rozmówcy, aczkolwiek jedno i drugie na razie jedynie na telefonach z rodziny Google Pixel.

Prócz tego zoptymalizowane zostanie też pole napisów na tabletach, a obsługa napisów na żywo na telefonach Pixel 4 oraz 5 doczeka się wsparcia dla nowych języków. Konkretniej niemieckiego, francuskiego oraz włoskiego.

Zobacz: TeleMIX (odc. 7) – skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Evan Lorne / Shutterstock

Źródło tekstu: Google, oprac. własne