DAJ CYNK

Thermomix czy "Lidlomix"? Sąd zadecydował

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Wydarzenia

Thermomix czy "Lidlomix"? Sąd zadecydował

Na początku 2021 roku Lidl musiał wycofać ze swojej oferty robota Monsieur Cuisine Connect, czyli popularnego Lidlomixa. Teraz ten ma szansę wrócić do sklepów.

Na początku 2021 roku sąd w Barcelonie wydał wyrok, według którego Lidl musiał wycofać ze swoich sklepów urządzenie o nazwie Monsieur Cuisine Connect, czyli popularnego Lidlomixa.

Sędzia uznał wtedy, że urządzenia narusza patenty firmy Vorwerk, czyli producenta Thermomixa. Chociaż wyrok dotyczył rynku hiszpańskiego, to sprzęt zniknął również z oferty w Polsce. Wydawało się, że na zawsze. Jednak Lidl się odwołał i była to dobra decyzja.

Thermomix ma kłopoty z Lidlem. Sąd zadecydował

Tym razem sąd w Barcelonie, w ramach odwołania, uznał, że Lidl nie naruszył patentu firmy Vorwerk. Z wyroku wynika, że właściciel praw do Thermomixa chcieli rozszerzyć ochronę w trakcie przetwarzania patentu

Poza tym sąd uznał, że sam patent firmy Vorwerk jest nieważny, ponieważ nie ma w sobie elementu wynalazczego, czyli po prostu nie jest wystarczająco wyjątkowy, aby objąć go prawem ochrony. Zatem patent był nieważny, a tym samym nie mogło dojść do jego naruszenia ze strony Lidla.

Zresztą nawet gdyby był ważny, to zdaniem sądu i tak Lidlomix go nie narusza, ponieważ oba urządzenia w kilku kwestiach się od siebie różnią. Sędzia zwrócił uwagę między innymi na mechanizm otwierania i dezaktywowania mieszadeł, który w urządzeniu Vorwerk jest automatyczny, a w Lidlomixie już nie.

Obie firmy mają teraz 20 dni na złożenie odwołania do Sądu Najwyższego. Możemy się spodziewać, że właściciel Thermomixa nie zrezygnuje z dalszej walki. Jednak na ten moment do Lidla może wrócić tzw. Lidlomix, który jest mniej więcej 3 razy tańszy od swojego bardziej znanego konkurenta.

Zobacz: Thermomix w promocji? Uważaj, co miesiąc będzie przychodzić rachunek

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Albert Garrido / Shutterstock.com

Źródło tekstu: CCMA.cat