DAJ CYNK

Windows 11. Tu sprawdzisz, czy Ci na pewno ruszy

gtxxor

Windows

Windows 11. Sprawdź teraz, czy Ci ruszy

Windows 11 nadchodzi wielkimi krokami, ale kwestia jego wymagań sprzętowych dla wielu wciąż może być niejasna. Koniec z tym.

O ile nowe funkcje Windowsa 11 Microsoft przedstawia niezwykle jasno, o tyle komunikacja wymagań sprzętowych to już inna bajka. Zaczęło się od zawirowań z modułami TPM i ich kolejnymi specyfikacjami. Wkrótce potem dołączyły do tego procesory. Zgodne lub nie, niekoniecznie wiadomo według jakiego klucza.

Ostatecznie opublikowano narzędzie mające platformy walidować, ale z jego chimerycznych wskazań wyszedł jeszcze większy bałagan. 

WhyNotWin11: klik i po sprawie

Koniec z tym, bo oto z odsieczą przychodzi programista Robert Maehl, który korzystając z języka skryptowego AutoIt v3, stworzył niezwykle praktyczne narzędzie. Mowa o WhyNotWin11. Skrypcie weryfikującym nie tylko to, czy jedenastka w ogóle odpali, ale też wskazującym dokładnie gdzie leży ewentualny problem.

WhyNotWin11, wykonany na docelowym komputerze, analizuje zarówno parametry sprzętowe, jak i ustawienia. Ocenia tym samym m.in. model programowy, typ posiadanego procesora, kartę graficzną czy ilość pamięci RAM, ale też schemat partycji oraz tryb bootowania.

W efekcie użytkownik dostaje szczegółową informację zwrotną, a jeśli którykolwiek z elementów układanki Windowsowi 11 nie pasuje, to od razu wiadomo który.

Warto odnotować, skrypt działa nie tylko na Win 10, ale też starszym 8.1. Autor zastrzega jedynie, że w tym drugim przypadku może wystąpić problem z prawidłową diagnostyką DirectX 12, co jednak wynika wprost z ograniczeń OS-u. 

Narzędzie możecie pobrać bezpłatnie z GutHuba

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Materiały prasowe

Źródło tekstu: GitHub, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu