DAJ CYNK

Procesory Intel Raport Lake radykalnie ograniczą zużycie energii

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Dzięki DLVR procesory Intel Raport Lake ograniczą zużycie energii

Procesory Intel Raptor Lake (13. generacja) będą wyposażone w technikę o nazwie DLVR (Digital Linear Voltage Regulator). Ta przyniesie radykalne ograniczenie zużycia energii.

Chociaż dopiero zadebiutowały procesory Intel Alder Lake, to coraz więcej mówi się o kolejnej generacji układów o nazwie Raptor Lake. Te mają wprowadzić kilka zmian, których celem jest między innymi ograniczenie zużycia energii. Pomoże w tym nowa technika o nazwie DLVR (Digital Linear Voltage Regulator). Co konkretnie ma ona robić?

Intel DLVR — co to i jak działa?

Hybrydowa budowa procesorów Alder Lake, a w przyszłości również Raptor Lake, miała przełożyć się między innymi na mniejsze zużycie energii. Wydaje się jednak, że nic z tego nie wyszło. Faktem jest, że układy 12. generacji mają duże zapotrzebowanie na energię. Na szczęście Intel ma już plan, jak to zmienić przy okazji 13. generacji procesorów.

DLVR, czyli Digital Linear Voltage Regulator to nic innego, jak dodatkowy regulator napięcia, umieszczony przy głównym regulatorze. Testy Intela wykazują, że technika pozwala zmniejszyć napięcie procesora o 160 mV, co przekłada się na mniejsze zużycie energii aż o 20-25 procent. Jednocześnie procesor cechuje się o 7 procent wyższą wydajnością, więc efekty są bardzo dobre.

Otwartym pozostaje pytanie, czy technika DLVR będzie wymagała nowych płyt głównych z chipsetami z serii 700, czy będzie działać na aktualnie dostępnych modelach z serii 600? Do tej pory wydawało się, że 13. generacja procesorów Intela będzie kompatybilna z płytami 12. generacji, ale DLVR wprowadza w tej kwestii duże wątpliwości.

Zobacz: Gry nie działają na procesorach Alder Lake. Mają problem z DRM
Zobacz: Procesory Intel Raptor Lake obsłużą starsze pamięci RAM

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel

Źródło tekstu: wccftech