DAJ CYNK

Microsoft Defender oficjalnie jednym z najlepszych antywirusów dla Windows

Dodane przez: HTur

Kategoria: Bezpieczeństwo

Interakcje: 6339

Windows Defender przez lata nie mógł popisać się taką samą skutecznością, jak aplikacje ochronne firm trzecich, jednak najnowsze wyniki testów pokazują, że doskonale chroni on system Windows. Przed czym? Praktycznie przed wszystkim.

Ogólnie jest tak, że każda nowa aktualizacja Windows 10 przynosi ulepszenia Defendera. Warto także przypomnieć, że w tym właśnie systemie Microsoft zintegrował w jedno firewalla, opcje rodzinne, ochronę konta i funkcje zabezpieczające. Od aktualizacji 2004 chroni także przed potencjalnie niepożądanymi aplikacjami. Niezależna firma badawcza AV-TEST przeprowadza co jakiś czas testy wszystkich antywirusów na rynku i podaje wyniki do publicznej wiadomości, co pozwala przekonać się, jak wypadają poszczególne narzędzia ochrony systemu. Ocenia je pod trzema względami: wpływ na system (czyli czy spowalnia aplikacje), skuteczność ochrony oraz łatwość obsługi.

W najnowszym teście Windows Defender znalazł się w gronie najlepszych produktów w kategorii "Najlepszy antywirusów dla użytkowników prywatnych". We wszystkich trzech kategoriach uzyskał maksymalną ocenę - 6 punktów, co dało mu łącznie 18. Tak samo wypadło również 8 innych produktów - pełna ich lista poniżej.

Zobacz: Windows 10: Microsoft testuje nowe funkcje

Testy wykonywane były na próbkach szkodników, które zostały zgromadzone przez AV-TEST w lipcu i sierpniu bieżącego roku. W podsumowaniu napisano, że Windows Defender wykrył wszystkie ataki malware korzystające z podatności zero-day, czym nie mogło pochwalić się wiele innych narzędzi. Jak widać wysiłki Microsoftu, zmierzające do ulepszenia Defendera, nie poszły na marne.

Czy oznacza to, że komercyjne i darmowe antywirusy można wyrzucić do kosza? Póki co raczej odradzam taką opcję. Dodatkowa warstwa ochrony nigdy nie zaszkodzi, ale miło wiedzieć, że system sam w sobie jest chroniony przez zagrożeniami.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Jopwell/Pexels

Źródło tekstu: Windows Latest

Przewiń w dół do następnego wpisu