DAJ CYNK

Będzie 400+ na gry wideo. Nie, to nie jest żart

Piotr Urbaniak

Wydarzenia

Zasiłek 400+ na gry wideo. Nie, to nie jest żart

Od 2022 roku każdy 18-latek w Hiszpanii będzie otrzymywać jednorazowo 400 euro w ramach tzw. Przepustki kulturowej – ogłosił premier Pedro Sanchez.

Przepustka kulturowa to nowy program socjalny w Hiszpanii, który, jak twierdzą władze, ma pomóc młodym ludziom w edukacji kulturalnej.

Inwestując 200 mln euro w skali roku, rząd chce zachęcić do odwiedzania kin i muzeów, ale też kupowania książek, a nawet gier wideo. Jednocześnie wierzy, że przynajmniej częściowo wesprze tym samym branże dotknięte przez COVID-19.

Schemat jest prosty. Każdy obywatel, ukończywszy 18. rok życia, dostanie od lokalnego resortu kultury i sportu bon towarowo–usługowy na kwotę 400 euro do realizacji we wskazanych placówkach i sklepach.

– To trochę jak osiemnastkowy prezent, a jeśli ktoś zdecyduje się na pozostawienie pieniędzy w operze lub na koncercie muzyki klasycznej, będę przeszczęśliwy – komentuje minister kultury, Miquel Iceta Llorens. 

Rząd wskaże, jak wydać pieniądze

Żeby jednak nie było zbyt słodko, rząd wydatków zamierza restrykcyjnie pilnować. Przepustka zostanie podzielona na podkategorie tak, by saldem gospodarować równomiernie na wiele rodzajów rozrywek, a nie wydać wszystko w jednym miejscu i celu.

Niemniej na razie konkretnego podziału nie ogłoszono. Zresztą, podobnie jak choćby ogólnej listy miejsc, w których rządowe bony będą mogły zostać zrealizowane.

Mimo wszystko, klamka zapadła i według zapewnień premiera Pedro Sancheza program istotnie wejdzie w życie już w 2022 roku. Co ciekawe, przy okazji Hiszpania wyprzedza Francję i Włochy, które podobne pomysły także rozważają, ale na razie bez konkretnych zapowiedzi.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Government of Spain

Źródło tekstu: Classic FM, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu