DAJ CYNK

Test telefonu Nokia Asha 303

09.06.2012

Dodane przez: Arkadiusz Dziermański

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 30216

Zaprezentowana przez Nokię nowa linia telefonów - Asha, charakteryzować miała się młodzieżowym wzornictwem i oferować funkcje typowe dla średniej półki. Jednym z zaprezentowanych modeli była Asha 303, kontynuator popularnej linii Touch and Type, wzbogacony o pełną klawiaturę QWERTY. Nowością jest pojemnościowy panel dotykowy. Do tego dostajemy szybką łączność HSPA i gigahercowy procesor. Całkiem sporo jak na urządzenie przeznaczone głównie na rynki rozwijające się.

Zaprezentowana przez Nokię nowa linia telefonów - Asha, charakteryzować miała się młodzieżowym wzornictwem i oferować funkcje typowe dla średniej półki. Jednym z zaprezentowanych modeli była Asha 303, kontynuator popularnej linii Touch and Type, wzbogacony o pełną klawiaturę QWERTY. Nowością jest pojemnościowy panel dotykowy. Do tego dostajemy szybką łączność HSPA i gigahercowy procesor. Całkiem sporo jak na urządzenie przeznaczone głównie na rynki rozwijające się. Jak telefon z nowej serii Asha sprawuje się w codziennym użytkowaniu? Tego dowiecie się z poniższej recenzji.

Zestaw

Typowe dla tańszych Nokii, tekturowe, niebiesko - czerwone pudełko obok telefonu, kryje w sobie zestaw słuchawkowy, ładowarkę z cienką końcówką Nokii i standardowy zestaw makulatury. Uważam, że telefon ze średniej półki, do której Asha 303 się zalicza, powinien mieć w zestawie kartę pamięci, której tutaj zabrakło.

Wygląd zewnętrzny

Asha 303 jest telefonem jednobryłowym o wymiarach 116,5 x 55,7 x 13,9 mm i masie 97 gramów. Są to typowe wymiary, charakterystyczne dla Nokii z klawiaturą QWERTY. Największą część przedniego panelu zajmuje wyświetlacz o przekatnej 2,6 cala. Nad nim połyskuje napis NOKIA, na samej górze umieszczono szczelinę głośnika rozmów, a obok niego czujnik pomiaru oświetlenia. Pod ekranem mamy cztery przyciski, dwie "słuchawki" i dwa przyciski skrótów: klawisz wiadomości i muzyczny. U dołu pełna klawiatura w układzie QWERTY. Cześć telefonu z klawiaturą jest umieszczona niżej, niż część z ekranem, a do tego wyraźnie odcina się kolorystycznie, przez co można odnieść wrażenie, że 303 jest sliderem, co rzuca się w oczy nawet na zdjęciach katalogowych. Na prawym boku znajdziemy przyciski do regulacji głośności i przycisk blokady/podświetlenia ekranu, na lewym otwór zaczepu na smycz. Na górnej krawędzi trzy gniazda: ładowania, Jack 3,5 mm i microUSB. Tył telefonu, zawiera aparat o rozdzielczości 3,2 Mpix, napis Nokia wyryty na pokrywie baterii i nazwę telefonu Nokia 303 na samym dole urządzenia. Gniazdo karty pamięci umieszczono pod baterią, obok gniazda karty SIM.Urządzenie zostało wykonane głównie z plastiku: połyskującego dookoła ekranu i matowego z tyłu telefonu i na jego krawędziach. Tylna klapka jest metalowa i tutaj inżynierowie Nokii nie popełnili błędu, który pojawił się w modelu 302 gdzie pokrywa baterii wyraźnie uginała się pod naciskiem wydając przy tym niepokojące odgłosy. W Asha 303 od spodu klapki przyklejony został prostokątny kawałek gąbki, dzięki czemu nie ugina się ona pod naciskiem i nie skrzypi. Spasowanie reszty elementów jest wzorowe. Żadnych ponadprzeciętnych szczelin, wystających ostrych krawędzi, czy też wydawanych dźwięków w trakcie eksploatowania urządzenia.

Wyświetlacz, interfejs i obsługa

Telefon ma ekran TFT o przekątnej 2,6 cala, wyświetlający obraz o rozdzielczości 240 x 320 pikseli przy 256 tys. kolorów, a do tego pokryty pojemnościowym panelem dotykowym. Powierzchnia ekranu, to niestety cienki i giętki plastik, co negatywnie wpływa na komfort użytkowania. Szybka się wyraźnie ugina i jest podatna na zrysowania. Reakcja na dotyk jest bardzo dobra, ale w połączeniu z niewielkim ekranem i stosunkowo niską rozdzielczością ekran bywa nieprecyzyjny. O ile jeszcze z poruszaniem się po interfejsie telefonu nie ma żadnych problemów, o tyle już w przypadku przeglądania stron internetowych i próbie trafienia w mniejsze elementy często czekają nas spore trudności.Komentarze
Zaloguj się
6. ~Bolek
0

2014-03-07 13:41:50

Telefon nie pozwala na robienie fotek ani filmów, jeśli jest niski stan baterii. Kuriozum.

Odpowiedz

5. ~czk
0

2012-06-27 09:16:37

ogulnie to jak dla mnie ten telefon spala sie na starcie apropo glosnosci nienazekam lecz na sluchawkach jest lipa.. druga zecz juz cos mi sie zepsulo po tyg bo gdy odlaczam sluchawki to pokazuje mi ze wciaz sa podlaczone czy niewiecie co to moze byc?

Odpowiedz

4. ~bakulik
0

2012-06-10 13:55:11

Dzięki.

Odpowiedz

3. LuiN
1

2012-06-09 22:48:10

2, bakulik - Marcin zapomniał dorzucić tabelkę (co już naprawiam). Rankingi doczepiane do testów zawierają zawsze kompletną listę, aktualizowaną przez nas na bieżąco - więc do którego testu nie wejdziesz dostajesz komplet informacji.

Odpowiedz

2. ~bakulik
1

2012-06-09 21:05:46

Gdzie można znaleźć pełny ranking maksymalnego czasu rozmowy testowanych przez Was telefonów? Czy trzeba kolejnych lokat szukać po wszystkich testach?

Odpowiedz

1. Rogi
0

2012-06-09 12:25:01

Foty z Gda ;p

Odpowiedz