DAJ CYNK

Fotopojedynek: Galaxy Note9 vs Galaxy S9+

Dodane przez: Marian Szutiak (msnet)

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 239739 sierpnia Samsung zaprezentował nowy smartfon z serii Galaxy Note. Urządzenie to wyposażone jest w takie same aparaty fotograficzne, jakie znajdują się na wyposażeniu modelu Galaxy S9+. Galaxy Note9 zawiera jednak nowsze oprogramowanie, w tym funkcje sztucznej inteligencji zaprzęgnięte do rozpoznawania fotografowanych scen. Postanowiliśmy więc porównać możliwości fotograficzne obu smartfonów.

Zdjęcia do pojedynku zostały wykonane w kilku miejscach zlokalizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego (Szczecin i okolice) oraz na obrzeżach stolicy Irlandii, Dublina. Wszystkie ujęcia były wykonywane w podobnych warunkach, w trybie automatycznym (z automatycznym HDR-em). Punkty ostrzenia zdjęć były wybierane w tym samym obszarze lub pozwalałem, żeby to aparat wybrał (na ogół wtedy był to środek kadru). Wszystkie ujęcia były wykonane z ręki, bez użycia statywu.

Aby łatwiej porównać zdjęcia przy użyciu slidera, wszystkie zostały pomniejszone do rozmiaru 800 x 600 pikseli. Zbliżenia powstały poprzez wycięcie fragmentów w rozmiarze 800 x 600 pikseli z oryginalnych zdjęć. Na ostatniej stronie znajdziecie wszystkie zdjęcia w oryginalnych rozmiarach.

Kilka słów o sprzęcie

Oba smartfony wyposażone są w podwójne tylne aparaty fotograficzne o rozdzielczości 12 mpix. Główny obiektyw ma kąt widzenia 77° oraz zmienną przysłonę f/1.5 i f/2.4. Drugi z obiektywów jest typu "teleobiektyw" (kąt 45°) i ma przysłonę f/2.4. Do tego mamy Dual Pixel PDAF, optyczną stabilizację obrazu i diodową lampę. Przednie aparaty mają rozdzielczość 8 Mpix oraz obiektywy 80° z przysłoną f/1.7. Tylne aparaty nagrywają w obu przypadkach wideo o maksymalnej rozdzielczości 4K z szybkością 60 klatek na sekundę. Oba też oferują tryb super slow-motion o szybkości 960 klatek na sekundę (przy rozdzielczości HD). Linki do filmów porównawczych w rozdzielczości 4K i FullHD (wszystkie @30fps) znajdują się na ostatniej stronie.

Zobacz: dane techniczne telefonu Samsung Galaxy Note9
Zobacz: dane techniczne telefonu Samsung Galaxy S9+

Nie wskażę zwycięzcy fotopojedynku, ale wzorem wcześniejszych fotopojedynków pozwolę Czytelnikom wskazać, który z tegorocznych flagowców Samsunga robi lepsze zdjęcia. Na końcu znajdziecie służącą do tego ankietę. Ja swój własny komentarz ograniczę do minimum.

Zdjęcia dzienne

Mamy lato w pełni, więc nie trudno jest znaleźć miejsca, w których światła będzie pod dostatkiem. W takich warunkach w zasadzie każdy współczesny aparat fotograficzny powinien wykonać niezłe jakościowo zdjęcia. Oto jak sobie poradziły produkty koreańskiego giganta.

1. Zacznę od ujęcia z Nowego Warpna. Na zdjęciach widać znajdujący się w centrum miasteczka kościół. W tym przypadku aparat sam decydował, która część kadru ma zostać najlepiej wyostrzona.
 2. Kolejne ujęcie powstało nad Stawem Wędkarskim, znajdującym się w Szczecinie.
 


3. Wracamy do Nowego Warpna i patrzymy w kierunku statku cumującego przy molo. W jego centrum zostało wybrane miejsce ostrzenia.
 


4. W Szczecinie znajdują się ruiny Wieży Quistorpa. Ta znajdująca się w lesie budowla jest ciekawym obiektem do fotografowania. Punkt ostrzenia wybrany automatycznie.
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu