DAJ CYNK

Telekompromitacja Polska i Urząd Kar Ewentualnych

11.01.2007

Dodane przez: Witold Tomaszewski

Kategoria: Felietony

Interakcje: 16437

Z przyspieszeniem neostrady tp dotychczasowym klientom Telekomunikacja Polska ma spory kłopot. Nie tylko dlatego, że wewnętrzna informacja o tym fakcie wypłynęła znacznie szybciej niż firma by sobie tego życzyła - wątpliwości wyraził jeszcze UKE. Tym razem jednak obie instytucje strzeliły sobie w stopę. Pierwsza w sposób śmieszny, a druga - w straszny…

Z przyspieszeniem neostrady tp dotychczasowym klientom Telekomunikacja Polska ma spory kłopot. Nie tylko dlatego, że wewnętrzna informacja o tym fakcie wypłynęła znacznie szybciej niż firma by sobie tego życzyła - wątpliwości wyraził jeszcze UKE. Tym razem jednak obie instytucje strzeliły sobie w stopę. Pierwsza w sposób śmieszny, a druga - w straszny…

Szczegółowe informacje o podwyższeniu prędkości neostrady tp dotychczasowym klientom podaliśmy chyba jako pierwsi. Informację zaczerpnęliśmy z wewnętrznego maila do działów technicznych, nasze źródło było więc bardzo wiarygodne. Na dodatek potwierdziła je Kornelia Mathea, szefowa dywizji usług dla domu w TP, w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej z 5. stycznia. Powiedziała wtedy, że dzięki promocji zwiększającej prędkość "neostrady tp", z łączy o przepustowości 1 Mb/s będzie mogło korzystać 86% abonentów, którzy do tej pory korzystali z niższych pakietów. Potwierdzali to także, po części, pracownicy błękitnej linii tp pod numerem 9393 oraz niektórzy pracownicy firmy w komentarzach w naszym serwisie. Trudno było zatem w jakikolwiek sposób nam, redakcji, wątpić w poprawność informacji. A jednak…

Gdy dziennikarze pytali rzecznika Grupy TP - Jacka Kalinowskiego - o szczegóły promocji, ten nie potwierdzał informacji zamieszczonych przez wiele serwisów. Ale także ich nie dementował. Do czasu.

11. stycznia UKE przedstawiło TP swoje wątpliwości dotyczące przyspieszenia neostrady tp opierając się na doniesieniach prasowych. Zaraz po tym TP wypuściła oficjalną informację, w której zaprzeczyła tym publikacjom, w której jednak przyznano, że promocja taka jest rozważana. Postawiło to Kornelię Matheę w dość niezręcznej sytuacji. Choć Pani Dyrektor została uhonorowana przez nas Głuchym Telefonem 2006 w kategorii Wypowiedź Roku, to w tym wypadku to ona została zostawiona na lodzie przez biuro prasowe telekomu. Cóż - tak czasem bywa.

Ciekawe jest dlaczego TP oficjalnie przyznała się do porzucenia planów, choć nieoficjalnie nie wysłała żadnej informacji do techników o odwołaniu akcji. Czyżby chciała tylko uciszyć sytuację? Nie wiadomo, przekonamy się pewnie w ciągu najbliższych tygodni, po ewentualnym podwyższeniu prędkości pierwszym użytkownikom.

Teraz pora zająć się drugim, równie ciekawym aspektem sprawy - wątpliwościami UKE. Do tej pory zawsze broniłem Urzędu, ale w tym momencie prezes Anna Streżyńska, moim zdaniem, poszła o krok za daleko. Z kilku powodów.

Rozumiem, że UKE musi walczyć z TP za pomocą kar, bo to chyba jedyny argument, który jest w stanie przemówić telekomowi do rozsądku. Prawie wszystkie decyzje do tej pory rozumiałem i popierałem. Ale publikowanie stanowisk, w którym każdorazowo "czuć zapach" nadchodzącej kary, zakrawa na lekką fobię.

Absolutnie nie rozumiem także jakichkolwiek pretensji dotyczących ofert skierowanych do aktualnych klientów związanych umową terminową, co jest rzadkim i chwalebnym postępowaniem. Odbierając tę możliwość TP, zabiera się jej przy okazji możliwość poprawy zadowolenia klientów z usługi - szczególnie, kiedy patrzą oni na coraz niższe ceny neostrady tp w kolejnych promocjach. Tym bardziej, że zmiana regulaminu świadczenia usługi od lutego pozwala na rozwiązanie umowy terminowej bez ponoszenia kosztów. TP musi mieć w takim wypadku możliwość obrony przed odchodzeniem klientów związanym, bądź co bądź, ze zmianą regulaminu postulowaną przez UKE (rozdzielenie neostrady tp od abonamentu głosowego). Klienci bez "cyrografu" zawsze mogą skorzystać z aktualnych promocji.

Dość absurdalnymi wydają się też pretensje UKE o to, że podwyższenie prędkości nastąpi tylko w wypadku istnienia odpowiednich warunków technicznych, więc nie obejmie wszystkich klientów (a niecałych 90%, co stwierdziła Kornelia Mathea). Pytam więc - czy TP ma wyczarować te możliwości? Ich brak wynika często z filozofii budowy sieci w latach 90 ubiegłego wieku i dużych długości łączy. Owszem, można postawić po drodze szafy z portami skracając tym samym efektywną długość linii, jednak nie zrobi się tego z dnia na dzień… Trochę ponad 10% poszkodowanych w ten sposób klientów, to - moim zdaniem - zupełnie akceptowalny na dziś poziom.

Jest jeszcze jeden aspekt - neostrada tp jest nierzadko lepsza jakościowo od usług wszelkiej maści sieci osiedlowych. Obniżka jej ceny bądź podwyższenie prędkości wymusza, w wielu wypadkach, poprawę jakości usług wspomnianych osiedlówek.

Patrząc na aktualną sytuację nie wiadomo czy jest śmiesznie, czy strasznie. Obie instytucje zapędziły się chyba ciut za daleko… Gdyby prezesem UKE był mężczyzna, można by poradzić pójście z Maciejem Wituckim na tradycyjną "wódeczkę"… A tak to co? ;-)

Komentarze
Zaloguj się
49. ~Ben
0

2007-05-23 22:46:01

Wiecej kar! Na pewno w ten sposob osiagniemy konkurencje doskonala! JAk pokazuje doswiadczenie ostatnich miesiecy metody UKE sa niezwykle skuteczne - nie doprowadzily do zadnych podwyzek cen. GRatuluje UKE.

Odpowiedz

48. ~harry
0

2007-02-22 21:59:47

tu się mylisz 40 Każdy kto zrezygnował z NEO do 14-02 MOŻE WYBRAĆ NOWĄ NEO W AKTUALNEJ PROMOCJI DLA NOWYCH!!! z regulaminów usunięto ten punkt!!

Odpowiedz

47. WitekT
0

2007-01-14 13:06:46

34: W ten, w ten. ;) Mam nadzieję, że uda się Comarchowi wysłać. ;)

Odpowiedz

46. ~citizen
0

2007-01-14 12:23:57

Z TP jest komu walczyć a klientów sieci konkurencyjnych nikt nie chroni, taki np.: Dialog najprostszy sposób dostępu do sieci czyli wdzwaniany. Porównanie TP najczęściej jest to transfer rzędu 52 kb/sek, a Dialog 14 - 30 kb/sek co skutkuje zwykle niczym error i koniec tege UKE nie widzi!

Odpowiedz

45. ~
0

2007-01-13 23:28:13

WitekT w ktory poniedzialek ;-) i w ktory wtorek ;-) i w ktorym roku ;-)

Odpowiedz

44. WitekT
0

2007-01-13 14:08:19

Animatter: nowy Comarch ma wysłać w poniedziałek, czyli powinien dojść we wtorek.

Odpowiedz

43. WitekT
0

2007-01-13 14:07:35

amadeo: no nie rozśmieszaj ludzi tu komentujących... ;)

Odpowiedz

42. amadeo
0

2007-01-13 11:59:08

a pani Ania jak ją nie docenili w TP( nie dostała kasy za projekt który nie został wdrozony w TPSA ) niech sie nie odgrywa na TP o to co teraz robi to na szkodę klienta- podziekować AniI za łacze 1Mb które by bylo dla abonentów BO TERAZ NIE DOSTANĄ PRZEZ JEJ URZĄD... ps.Pani Aniu...czy tak dalej bedzie sie Pani odgryzać???-tanie Państwo???za nie spełniona rolę-projektu w tpsa???

Odpowiedz

41. Animatter
0

2007-01-13 11:45:47

Witku, czyżby nowy serwer?;] Bo Telepolis lata mi tak szybko jak nigdy dotąd..

Odpowiedz

40. ~40
0

2007-01-12 23:29:50

do R: .... jak zerwiesz umowe teraz to nie skorzystasz z oferty megaInternet!!! Dlaczego ? ... regumalin mowi jasko: z promocji moga skorzystac klienci, ktorzy nie posiadali usługi Neostrada do dani 16 pażdziernika 2006, a ty posiadałeś.... :/:/ jezeli dobrze rozumiem...!!! sprytne ze strony tepsy co....:P:P

Odpowiedz

39. ~
0

2007-01-12 22:11:35

"Rozumiem, że UKE musi walczyć z TP za pomocą kar, bo" ma za zadanie wyłudzić jak najwięcej pieniędzy od Tepsy dla budżetu państwa. Po co pani Annie Stereżyńskiej szybsza neostrada??? Może dzięki temu wzrosnąć zadowolenie klientów z usług TP, a tym samym spaść społeczne poparcie dla kar nakładanych przez UKE. Ja osobiście nie widzę nic złego w tym, aby przyśpieszyć użytkownikom neostrade! Można by było jeszcze powiększyć limity, ale nie miejmy złudzeń przydałaby się szczególnie do ściągania pirackich filmów, muzyki i oprogramowania!

Odpowiedz

38. ~
0

2007-01-12 18:43:27

island: A skąd ty masz takie dane że sieci osiedlowe w Polsce mają 30-40% udział w rynku?? Dawno takich bzdur nie słyszałem. A nie tylko TPSA daje łącza internetowe, u mnie na osiedlu są 2 kablówki, nie licząc CHELLO i jedna korzysta z łączy GTS, a druga PRO FUTURO i obie całkiem nieźle działają.

Odpowiedz

37. ~R
0

2007-01-12 16:14:47

Dzieki Witku za odpowiedz. Rozumiem, ze moge w takim razie wziac Neostrade bez ''promocji''.

Odpowiedz

36. WitekT
0

2007-01-12 14:50:23

R: możesz, ale nie weźmiesz już wtedy neostrady tp z najnowszej promocji. Dopiero - ewentualnie - następnej.

Odpowiedz

35. ~R
0

2007-01-12 14:21:21

Ja natomiast mam pytanie, bo nie wiem, czy dobrze zrozumialem artykul. Czy majac umowe na czas okreslony na Neostrade moge ja w lutym rozwiazac bez zadnych kosztow? Jezeli tak, to czy moge ja potem wziac ponownie na tym samym numerze?

Odpowiedz