DAJ CYNK

Rejestracja kart - ostatni tydzień

24.01.2017

Dodane przez: Arkadiusz Dziermański

Kategoria: Felietony

Interakcje: 17756

Już tylko tydzień dzieli nas od godziny zero. 2 lutego zostaną wyłączone niezarejestrowane numery na kartę. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje i bonusy w jednym miejscu.



Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin rejestrowania numerów na kartę. W związku z tym zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat tego procesu.

Rejestracja numeru - najważniejsze informacje

Rejestracja numeru na kartę wymaga od nas podania: imienia i nazwiska oraz numeru PESEL lub nazwy firmy oraz numeru NIP lub REGON w przypadku klientów biznesowych. Są to również dane, które wystarczą do przeniesienia numeru do innej sieci. Podanie adresu zameldowania/zamieszkania nie jest wymagane. Numery osób poniżej 13 roku życia muszą być zarejestrowane na rodzica/opiekuna.

Do zarejestrowania numeru potrzebny jest dowód osobisty oraz karta SIM, którą chcemy zarejestrować. W przypadku rejestracji na odległość (np. SMS-em lub przez Internet) konieczne jest podanie numeru karty SIM. Znajduje się on na odwrocie karty i zaczyna się od cyfr 8948.

Zarejestrować na siebie można dowolną kartę SIM. To przydatna informacja dla osób, które chwilowo nie są w stanie dokonać rejestracji. Może to zrobić dowolna osoba, a w przyszłości numer bez problemu można przerejestrować. Pomimo tego, że operatorzy podają w cennikach ofert na kartę opłaty za cesję numeru, to przerejestrowanie jest realizowane bez dodatkowych opłat.

Operatorzy oferują obecnie różne formy rejestracji numerów. Złośliwi mogą (całkiem słusznie) powiedzieć, że w końcu proces rejestracji wygląda tak, jak powinien od samego początku. Numer zarejestrować możemy m.in. SMS-em, przez Internet lub w różnych placówkach firm trzecich. W weekendy, w galeriach handlowych można też spotkać specjalnie przygotowane stoiska, przy których można zarejestrować kartę. Dostępne formy rejestracji różną się w zależności od operatora. Pełny spis znajduje się na specjalnie przygotowanych przez operatorów stronach internetowych. Ich listę znajdziecie na końcu strony.

Czy mój numer jest zarejestrowany?

Oprócz oczywistego kontaktu z Biurem Obsługi, operatorzy wprowadzili proste sposoby na sprawdzenie, czy dany numer jest już zarejestrowany:

 • Orange i nju mobile - SMS o treści NUMER na numer 80190,
 • T-Mobile i Heyah - krótki kod *100#,
 • Play i RedBull Mobile - krótki kod *111*49*1# lub SMS o treści REJESTRACJA na numer 111,
 • Plus i Plush - SMS o treści STATUS na 80104 lub telefon na numer 601 102 601,
 • Virgin Mobile - informacja o statusie rejestracji jest dostępna po zalogowaniu się na swoje konto na portalu operatora,
 • Fakt Mobile - krótki kod *111*49*1.

Czy konieczność rejestracji da się obejść?

Teoretycznie jest to możliwe. Zawsze można poprosić kogoś o przysługę, namawiając taką osobę do zarejestrowania numeru na siebie. Oczywiście wiąże się z tym ryzyko, ponieważ wszystkie przestępstwa, z którymi związek będzie miała karta SIM będą poniekąd zaliczane na poczet osoby, która zarejestrowała na siebie numer. Ryzyko nie przeszkodziło jednak w prężnym rozwinięciu się handlu zarejestrowanymi kartami SIM, szczególnie na Allegro. Najpopularniejszy serwis aukcyjny w Polsce od 17 stycznia 2017 roku zakazuje jednak handlu zarejestrowanymi kartami SIM. Oczywiście numery niezarejestrowane nadal można bez problemu kupić.

Zobacz: Na Allegro nie kupimy już zarejestrowanego numeru na kartę

Co zrobić żeby wyrejestrować numer?

O ile w temacie rejestracji numeru zostało powiedziane niemalże wszystko, tak już nikt nie mówi o wyrejestrowaniu numeru. Głównie dlatego, że operatorzy nie do końca przewidują taką procedurę. Nie przewiduje jej tez ustawa. Najprostszym sposobem jest zaprzestanie używania karty SIM lub jej zniszczenie. Na numer nikt się nie dodzwoni, natomiast po wygaśnięciu jego ważności zostanie on usunięty z systemów operatora. Pomimo tego, że operatorzy zapewniają, że w takiej sytuacji dane zostają wymazane trzeba pamiętać, że z ich systemów, zupełnie jak w przyrodzie, nic nie ginie. Cały czas w historii numeru, nawet pomimo wyłączenia go, będzie widoczna informacja do kogo wcześniej należał.

Czy da się przyśpieszyć wyłączenie numeru? Oczywiście, ale to już byłaby wyłącznie dobra wola konsultanta operatora. Datę ważności numeru zawsze można dowolnie skrócić, a z rozmów przeprowadzonych z konsultantami różnych sieci wiem, że jest to możliwe do zrobienia.

Zestawienie aktualnych bonusów za rejestrację

Aby zachęcić klientów do rejestracji numerów, operatorzy przygotowali szereg promocji. Większość z nich była w ostatnich miesiącach wielokrotnie przedłużana, więc jeśli ktoś przeciągał rejestrację do ostatnich dni, to nadal może skorzystać z dodatkowego bonusu.

Orange i nju mobile

Klienci rejestrujący numer w obu sieciach mogą liczyć na bonus w postaci 1000 zł do wykorzystania na rozmowy (na numery stacjonarne też), SMS-y, MMS-y i transmisję danych i 100 GB. Bonus jest ważny 30 dni. Aby go uruchomić należy wysłać SMS-a o treści BONUS pod numer 80028. Dodatkowe 100 GB w sieci Orange, można otrzymać za podanie przy rejestracji danych adresowych. Aby otrzymać ten bonus należy wysłać SMS o treści START na numer 80590.

Osoby przenoszące numeru do Orange mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych ofert np. nielimitowane rozmowy i SMS-y oraz 18 GB danych za 28 zł. Wszystkie bonusy są ważne do 28 lutego.

Play, RedBull Mobile i Fakt Mobile

Play ma kilka wariantów rejestracji numerów. Dla osób posiadających już numer w sieci, jego wysokość zależy od stażu numeru (dotyczy również RedBull Mobile i Fakt Mobile):
 • 100 GB, rok ważności konta - dla klientów Play Internet na kartę,
 • 100 zł, 10 GB, rok ważności konta - dla nowych klientów,
 • 200 zł, 10 GB, rok ważności konta - dla numerów ze stażem w sieci 1-2 lata,
 • 300 zł, 10 GB, rok ważności konta - za staż 2-3 lata,
 • 400 zł, 10 GB, rok ważności konta - za staż 3-4 lata,
 • 500 zł, 10 GB, rok ważności konta - za staż powyżej 4 lat.

Bonusy są ważne przez 30 dni.

Osoby przenoszące numer do sieci Play dostaną konto ważne rok, pakiet 20 GB oraz 200 zł na połączenia do wszystkich sieci (w tym numery stacjonarne), SMS-y i MMS-y. Bonusy są ważne przez 60 dni. Aby skorzystać z promocji, należy użyć krótkiego kodu *111*300*1#, wysłać SMS o treści START.300 na numer 111 lub uruchomić pakiet usług po zalogowaniu do swojego konta na Play24.

Promocje obowiązują do 1 lutego.

T-Mobile, Heyah i tuBiedronka

Klienci rejestrujący numer w T-Mobile i Heyah otrzymają pakiet 10 GB dodawany do każdego doładowania za minimum 25 zł przez rok (maksymalnie jeden raz na 30 dni), nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci przez 30 dni oraz rok ważności konta.. Pakiet internetowy za doładowanie należy uruchomić SMS-em o treści TAK, wysłanym na numer 80575, dwa pozostałe bonusy uruchamiają się automatycznie.

Klienci sieci tuBiedronka za rejestrację numeru otrzymują konto ważne rok

Promocje obowiązują do 1 lutego.

Plus i Plush na kartę

Klienci rejestrujący numer w Plusie na kartę otrzymają 500 zł (na połączenia z numerami komórkowymi i stacjonarnymi, SMS-y, MMS-y i transmisję danych), 50 GB, oraz rok ważności konta. Bonus jest ważny przez 30 dni. Aby go uruchomić należy wysłać SMS o treści BONUS na numer 80110.

Klienci Plusha na kartę za rejestrację otrzymują 500 zł i 50 GB. Bonus uruchamiany jest w taki sam sposób i jest ważny 30 dni.

Osoby przenoszące numer do Plusa otrzymają 50% rabatu na jedną z wybranych promocji:
 • bez limitu do wszystkich sieci komórkowych i na stacjonarne,
 • bez limitu do wszystkich sieci komórkowych i bezpieczny pakiet internetowy
 • rozmowy i SMS-y do wszystkich na komórki bez limitu i bezpieczny pakiet internetowy 6 GB.

Promocje są ważne do 1 lutego.

Virgin Mobile

Każdy klient rejestrujący numer w Virgin Mobile otrzymuje bonus w postaci zwrotu 50% wartości pakietów #WSZYSTKO: #PEŁENLUZ, #BEZLIMITU, #NAJLEPIEJ lub #DLAMNIESUPER przez dwa okresy rozliczeniowe. Aby uruchomić bonus należy skorzystać z krótkiego kodu *222*50#. Promocja obowiązuje do 31 stycznia 2017 roku.

lajt mobile

Bonus w lajt mobile jest ściśle powiązany z samym procesem rejestracji. Aby go dokonać należy wykonać przelew bankowy na wskazane przez operatora konto. Po zarejestrowaniu numeru wartość tego przelewu jest podwajana i całość wpływa na konto numeru. Minimalna kwota jaką można przelać to 1 zł, a maksymalna wynosi 500 zł. W sumie można dostać doładowanie o wartości nawet 1000 zł. Zasilenie jest realizowane automatycznie, a promocja jest ważna do odwołania.

A może tak milion za rejestrację numeru?

Kolejną motywacją do zarejestrowania numeru są loterie. Na ich wprowadzenie zdecydowali się T-Mobile i Play.
W loterii T-Mobile do wygrania są m.in. cztery samochody BMW 318i Limousine, a łączna pula nagród to w sumie ponad 2,5 mln złotych. Aby wziąć w niej udział należy wysłać SMS o treści Zgoda na numer 8060. Sam fakt zarejestrowania numeru oznacza posiadanie jednego losu, a ich pulę zwiększają kolejne doładowania konta. Pozostały jeszcze trzy losowania do końca całej akcji, najbliższe odbędzie się 16 lutego. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie pod tym adresem.

Play w swojej loterii postawił na mniejszą liczbę nagród, ale bardziej imponującą nagrodę główną w postaci miliona złotych. Oprócz tego, przewidziana 5 nagród po 100 tys. zł każda i cotygodniowe nagrody w wysokości 1000 zł przyznawane 250 osobom. Zasada działania loterii jest podobna jak w T-Mobile. Rejestracja numeru to jeden los, a ich liczba zwiększa się wraz z kolejnymi doładowaniami konta. Aby przystąpić do loterii należy wysłać SMS o treści GRAM na numer 465. Finał loterii zaplanowano na 17 lutego. Więcej szczegółów na jej temat znajdziecie pod tym adresem.

Gdzie zarejestrować numer?

Wraz ze zbliżającym się ostatecznym terminem rejestracji numeru warto pomyśleć o osobach, które nie są w stanie tego zrobić. Być może starszy lub niepełnosprawny członek Waszej rodziny lub ktoś znajomy używa niezarejestrowanego numeru? Pomóżcie mu z tym, aby taka osoba nie straciła całkowicie kontaktu ze światem. Poniżej znajdziecie adresy stron internetowych przygotowanych przez operatorów. Są na nich zamieszczone wszystkie informacje na temat dostępnych sposobów rejestracji numeru:
Na kolejnej stronie znajdziecie krótką historię wprowadzenia obowiązku rejestracji numerów na kartę.

Komentarze
Zaloguj się
37. ~gosciu
0

2017-02-01 13:52:19

@33 skleroza nie boli, a szkoda, może by wymyślili na nią lekarstwo wtedy

Odpowiedz

36. ~
0

2017-01-31 11:15:24

Ja na szczęście zarejestrowałem na inną osobę i dobrze mi z tym. Terrorystą nie jestem i też nie zamierzam podawać moich danych osobowych byle komu.

Odpowiedz

35. ~Friks
0

2017-01-31 09:36:59

Ja rejestrowałem się w Plusie jakieś 3 tygodnie temu ;) Trwało to może 3 minuty. Fajny bonus za to wpadł i już święty spokój ;) Ciekawe ile osób się obudzi jutro z ręką w nocniku i nieaktywnym telefonem :D

Odpowiedz

34. ~gosciu
-1

2017-01-30 11:25:57

nareszcie koniec tego cyrku z prepaidami. Moze wreszcie ruszy sie rynek abo

Odpowiedz

33. ~Calm7
0

2017-01-29 15:44:10

32). Ja mam złoty numer czyli łatwy do zapamiętania i go nie pamiętam, czy jestem idiotą?

Odpowiedz

32. wlo
0

2017-01-29 12:01:53

jedrek - jeśli ktoś nie pamięta swojego numeru, to sorry - albo jest idiotą, szczególnie jeśli uzasadniałby to tak jak Ty, albo mu nie zależy. A jak mu nie zależy, to po co mu sprawdzać usługi aktywne, skoro i tak z nich nie skorzysta bo ma zablokowany numer?

Odpowiedz

31. ~gość
0

2017-01-28 21:20:55

@30 Bo pisowskie państwo policyjne sobie wymysliło że wysłanie krótkiego kodu może mieć znamiona terroryzmu.

Odpowiedz

30. jedrek
1

2017-01-27 16:41:27

I niech mi ktoś wyjaśni jaki jest sens kompletnej blokady wszelakiego ruchu?W czym przeszkadza aby na takiej nieaktywnej karcie działały krótkie kody typu *121# i przychodziły sms od operatora z hasłem potwierdzającym operację, której wymaga od nad operator? A cały ruch poza tym obszarem niech sobie blokują.Został nam przykładowo sam sim (zakładamy, że nieaktywowany przed ustawą), a ramkę np. zgubiliśmy i chcemy sprawdzić jaki numer do tego SIM-a jest przypisany i nie możemy, bo krótki kod nie działa operacja niedozwolona.Czyżby krótki kod operatora był zagrożeniem terrorystycznym?

Odpowiedz

29. jedrek
1

2017-01-27 16:36:22

Widać więc jak dziady z virgin przeszkoliły pocztę.... Skoro gość stwierdził, że nie może mi takiego nieaktywnego numeru zarejestrować, bo krótkie kody nie działają na nieaktywnym sim-ie to przecież nie będę się z nim bił. A virgin trudno w FAQ opisać procedurę rejestracji numerów nieaktywnych i wskazać różnicę między rejestracją aktywnego a nieaktywnego aby jak trafi się na niekompetentną osobę móc zrobić jej wykład gdzie ma u siebie na blaszaku kliknąć i co zaznaczyć aby poszło bez bólu. Dla mnie jest niepojęte czym się róźni SIM, który zapakowaliśmy wczoraj po raz pierwszy do telefonu, od tego którego zapakowaliśmy dzień przed wprowadzeniem głupkowatej ustawy?Ten dzień wcześniej należy do bardziej prawej osoby? A właściciel nieaktywnego SIM-a na pewno jest bandytą i oszustem. Numer aktywny możesz sobie dopiąć do listy na swoje konto www, ale nieaktywnego się nie da (jedna konsultantka stwierdziła, że można i dodaliśmy go, a kolejny konsultant anulował to dodanie, bo stwierdził, że tak nie wolno - kosmos!) Tamten aktywny możesz sobie sam zarejestrować gdy konto na www jest na numer już zarejestrowany. Zarejestrowany "użycza" dane na nasz kolejny nierejestrowany numer i po minucie numer drugi już mamy zarejestrowany.I teraz beton, bo nie da się tego samego zrobić ze świeżym starterem, bo świeży starter to potencjalny przestępca.W banku da się aktywować telefonicznie kartę bankomatową, oni mają problem zapiąć ci nowy nieaktywny SIM do już zarejestrowanego twojego numeru, z którego dzwonisz i się legitymujesz. A SIM nierejestrowany aktywowany przed ustawą od kopa sam sobie w ten sposób zarejestrujesz przez www. Logiki żadnej kompletnie w tym nie ma! Zapewne nowy nieaktywowany starter komuś ukradłem. A te aktywowane przed ustawą nigdy nie mogę być skradzione i te sobie sam zarejestrujesz na www.......Pokrętność procedury rozróżniającej simy aktywne i n

Odpowiedz

28. ~Marcin.503
1

2017-01-27 16:22:38

Zarejestrowałem dzisiaj pripaid przez system bankowy. Załozyłem konto do obsługi nr na stronie operatora, mają tylko imię nazwisko, oraz pesel, bez szczegółowych danych adresowych nr D.O, także w/g mnie najlepsza opcja rejestracji.

Odpowiedz

27. ~furia
1

2017-01-27 15:23:36

@26 dali na poczcie, jest opcja np w virgin rejestruj nieaktywny numer. Gościówa na poczcie mi potwierdziła taka możliwość.

Odpowiedz

26. jedrek
1

2017-01-27 00:18:48

Nie ma poruszonego zagadnienia świeżych starterów nieaktywowanych. Jak zachowują się takie świeże karty - czyli kupiony starter np. wczoraj na stacji paliw i pakujemy do telefonu - w plusie, orange, tm, play? Czy działają tam na nich krótkie kody? Bo w Virgin kompletnie wszystko zablokowane, SIM loguje się tylko do sieci i nic więcej, nawet nie sprawdzimy nr tel jaki do SIM-a jest przypisany jakbyśmy ramkę zgubili. Możemy sobie biec jak głuptoki na pocztę z takim SIM-em zapakowanym do słuchawki i rejestrować... Krótkiego kodu nie wyślemy, sms z hasłem nie odbierzemy aby podać go pracownikowi i po rejestracji..... mistrz z ołowianą głową procedurę rejestracji virgin opracował... Bo nie można im tam wstawić do aplikacji rejestrującej opcji do zaptaszkowania "zawodnik przyszedł z nieaktywowanym simem, za jednem rozdaniem aktywuj i rejestruj". Czymże się różni klepanie na stronie takiego sima i potwierdzania go PUK-iem i 3 ostatnimi numerami karty? Tak jakby nie można było tego zrobić na poczcie za jednym rozdaniem? Zamiast hasła z sms podajesz obsłudze PUK-a i 3 ostatnie numery karty i po sprawie - za trudne...Nie! Lepiej wezwać kuriera......................i czekać na coś co można było zrobić w 5 minut.Czemu nieaktywowanego sima nie da się dopiąć do zarejestrowanego już innego numeru i wchodząc na konto przez www zrobić mu aktywacjo-rejestrację przez ożenienie tych dwóch numerów ze sobą?Czymże się różni SIM odpalony dzień przez wprowadzeniem ustawy, a SIM kupiony w tym samym czasie co tamten już odpalony nierejestrowany, ale ten drugi poleżał w szufladzie i go próbujemy dziś odpalić po raz pierwszy.Czemu nie dali poczcie procedury aktywacjo-rejestracji dla świeżych SIM?

Odpowiedz

25. ~mirekb
1

2017-01-26 23:31:54

powoli arpu z prepaid bedzie urealnione..takich promocji jak za rejestracje juz nie bedzie ;- )za lte 800/2600 i tak placimy wszyscy

Odpowiedz

24. wlo
0

2017-01-26 20:39:02

21 - a ja myślę, ze to jest problem banków a nie operatorów ;-)

Odpowiedz

23. ~Thomas
0

2017-01-26 19:47:42

Plus dość głośno o tym obowiązku trąbił, ale fakt, że sieć rejestracji mieli tak bogatą, że trudno było tego nie zrobić. No i racja, bonusowe gifty też mogły do rejestracji u Plusa przekonać.

Odpowiedz