DAJ CYNK

Skype zagraża operatorom

14.09.2004

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 657

Ważne 0

0

Dwaj informatycy, Szwed Niklas Zennstrom i Duńczyk Janus Friis stworzyli rok temu program komputerowy Skype, który umożliwia połączenia głosowe przez internet. Aplikacja spędza sen z powiek gigantom na rynku telekomunikacyjnym.

Dwaj informatycy, Szwed Niklas Zennstrom i Duńczyk Janus Friis stworzyli rok temu program komputerowy – Skype - wzorowany na sieciach wymiany plików P2P, który umożliwia połączenia głosowe przez internet. Aplikacja spędza sen z powiek gigantom na rynku telekomunikacyjnym, a informatycy mają szansę awansować na potentata na miarę Google - podaje "Gazeta Wyborcza".

Pierwszy program autorstwa Skandynawów, KaZaA, pojawił się w 2000 r. i stał się najpopularniejszym programem w historii internetu. Wydaje się jednak, że Skype jest jeszcze bardziej atrakcyjny. W pierwszym tygodniu istnienia programu ściągnęło ponad 60 tys. osób, a obecnie ma on już 10 mln użytkowników. Jest teraz największą światową spółką oferującą usługi telekomunikacyjne, która nie ma żadnej infrastruktury.

Podobne do Skype’a programy są obecne na rynku od 6-7 lat. Wykorzystują one technologię VoIP. Jednak jak twierdzą autorzy , Skype jest bardziej doskonały. "Udało nam się pokonać większość problemów charakterystycznych dla innych rozwiązań VoIP, tzn. słabiej jakości dźwięku, skomplikowanej konfiguracji, i konieczności posiadania infrastruktury"- podkreśla Friis. Co więcej, autorzy skorzystali z doświadczenia wyniesionego z KaZaA. W przeciwieństwie do tradycyjnego połączenia VoIP, połączenia za pomocą Skype’a nie wymagają mnóstwa serwerów, gdyż program łączy użytkowników bezpośrednio.

Skype ma wszelkie atuty by stać się firmą pokroju Google, którego sukces opiera się na prostocie, dobrej technologii i znalezieniu sposobu na zarabianie bez atakowania internautów reklamami. Skype również może poszczycić się tymi walorami. Każdy kto chce może połączyć się za darmo z innym użytkownikiem, niezależnie od tego skąd pochodzi rozmówca. Ważne jest jedynie szybki dostęp do internetu i mikrofon, a sam program działa pod systemami: Linux, Windows i MacOS.

Kiedy liczba użytkowników sięgnęła kilku milionów, firma podpisała umowę z czterema niewielkimi operatorami telekomunikacyjnymi - Colt Telecom Group, iBasis, Level 3 Communications i Teleglobe. Dzięki temu na rynku pojawił się SkypeOut. Pozwala on na łączenie się za pośrednictwem komputera z telefonami komórkowymi i stacjonarnymi. Jeśli chcesz zadzwonić do rodziny w USA to za minuta połączenia w TP SA zapłacisz 1,10 zł - ze Skype'em to samo połączenie można mieć za 6 gr. Kilka dni temu Skype wypuścił na rynek program przeznaczony dla komputerów podręcznych (palmtopów), który pozwala ich właścicielom komunikować się przez sieci bezprzewodowe Wi-Fi. Spółka prowadzi też rozmowy z producentami telefonów komórkowych. Zennstrom zapowiada, że w przyszłym roku na rynku pojawią się aparaty wyposażone w oprogramowanie Skype'a. Wtedy za połączenia głosowe przez komórkę będzie można płacić jak za transmisję danych, która jest tańsza niż tradycyjne usługi głosowe.

Program do ściągnięcia ze strony www.skype.com

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza

Komentarze
Zaloguj się