DAJ CYNK

Na Galileo potrzeba więcej pieniędzy

14.06.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1

Ważne 0

0

Europejski projekt Galileo, który stanowi realną alternatywę dla systemu GPS, znajduje się na zaawansowanym etapie, ale wymaga większych funduszy.

Europejski projekt Galileo, który stanowi realną alternatywę dla systemu GPS, znajduje się na zaawansowanym etapie, ale wymaga większych funduszy.

Pod względem ekonomicznym i politycznym inwestycje służące ukończeniu systemu Galileo to mądre rozwiązanie. Błędem byłoby porzucenie projektu wpół drogi, ponieważ coraz więcej użytkowych programów gospodarczych, które znajdują zastosowanie w transporcie, rolnictwie czy budownictwie, opiera się na pozycjonowaniu satelitarnym. Cały potencjał systemu zaczyna się dopiero ujawniać - powiedział Herbert Reul, przewodniczący Komisji Przemysłu.

Obecne fundusze wystarczają na sfinansowanie pierwszego zestawu 18 satelitów, aby jednak zagwarantować zasięg ogólnoświatowy potrzeba 30 satelitów (27 + 3 zapasowe). Ponadto trzeba będzie je stale unowocześniać i konserwować. Szacowany budżet wynosi 750 mln euro rocznie. Obecnie budowane są centra kontroli, pierwsze satelity zostaną wystrzelone w 2011 roku, a do początku 2014 roku na orbitach ma zostać rozmieszczonych 18 satelitów.

Galileo ma zapewnić pozycjonowanie o dokładności do 1 m dla nawigacji otwartej, a ramach płatnych usług - nawet do 1 cm. Satelity zostaną wyposażone w transpondery odbierające sygnał wzywania pomocy wraz z lokalizacją pławy ratunkowej i przekazujące go służbom poszukiwawczym i ratowniczym.

Źródło tekstu: Komisja Europejska

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy