DAJ CYNK

Koniec Symbiana w Nseries

19.11.2009

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3404

Ważne 0

0

Nokia poinformowała, że do jej najbardziej prestiżowej linii produktów - serii N - trafi najnowszy system operacyjny Maemo OS, który do 2012 roku wyprze Symbiana. Bazujący na Debianie system wykorzystany był dotychczas jedynie w tabletach internetowych Nokii, a od niedawna dostępny jest w smartfonie Nokia N900.

Nokia poinformowała, że do jej najbardziej prestiżowej linii produktów - serii N - trafi najnowszy system operacyjny Maemo OS, który do 2012 roku wyprze Symbiana. Bazujący na Debianie system wykorzystany był dotychczas jedynie w tabletach internetowych Nokii, a od niedawna dostępny jest w smartfonie Nokia N900.

Dokładna data premiery nowej generacji urządzeń z linii N pracujących pod kontrolą Maemo OS nie została ujawniona. Mimo to, według zapewnień przedstawicieli koncernu, przed rokiem 2012 Maemo OS stanie się główną platformą dla najbardziej multimedialnych smartfonów fińskiego producenta.

Jednak zanim to nastąpi, inżynierowie Nokii muszą dokończyć prace nad powstającymi już modelami z tej linii. Dopiero wtedy kolejne produkty będą mogły być projektowane z myślą o najnowszym systemie.

Obecnie brak jest jakichkolwiek informacji na temat wykorzystania systemu Maemo w produktach z linii E czy X. Jednak patrząc po zainteresowaniu modelem N900, które zaskoczyło nawet samą Nokię, nie można wykluczyć w przyszłości takiego scenariusza.

Tymczasem Nokia zapewniła, że wciąż aktywnie będzie wspierać obydwa wykorzystywane przez siebie systemy operacyjne - zarówno Symbiana, jak i Maemo. Służyć temu będzie m.in. rozwijanie dla każdego z nich oddzielnego sklepu z aplikacjami - odpowiednio Ovi Store oraz Maemo Select. To sprawi, że do czasu popularyzacji Maemo, system ten doczeka się mocnego wsparcia od strony software-owej.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu Nokia N900 w katalogu.

Źródło tekstu: GSMArena, wł

Komentarze
Zaloguj się
21. ~~Mikroniesoft
0

2009-11-28 20:55:40

ja tam mam narazie N73 i sobie chwale moze nie jest to demon prędkości ale wystarcza i zadne Maemo(kto wymyslil taką tępą nazwe) brzmi jak nazwa kaszki dla dzieci nie wyprze dla mnie symbiana a to ze niektore dzieci nie umieją zhackowac go i wtedy instalowac czego dusza zapragnie to juz nie moja wina Pozdro dla tych co będą sie burzyc do tego komenta xD

Odpowiedz

20. LuiN
0

2009-11-20 10:34:28

18, PLANET - gdy korzystałem z N800 pojawiła się nowa generacja Maemo przygotowana z myślą o N810. Aplikacje były zgodne w ograniczonym stopniu, jednak po jakichś 2 miesiącach dostępne były praktycznie wszystkie pozycje do tej pory działające tylko na starszej generacji oprogramowania. Z tego tytułu, że została zachowana zgodność rozdzielczości ekranów oraz że dalej mamy do czynienia z Debianem, można spodziewać się tego samego i przy Maemo 5, co z resztą już trwa.

Odpowiedz

19. ~eMb
0

2009-11-20 08:07:00

@5: to raczej do s40 spadnie Symbian, podczas, gdy Maemo bedzie trafialo do wszystkich E, N i X series.

Odpowiedz

18. PLANET
0

2009-11-19 19:06:12

LuiN: orientujesz sie, jak to w koncu jest z tym oprogramowaniem na N900, bedzie dzialalo to z N800 i innych Nokiotabletow ? *** a #15 prawdopodobnie chodzi o to, ze jest dzieckiem neostrady ;)

Odpowiedz

17. LuiN
0

2009-11-19 16:50:53

15 - uzasadnij. Używałem już tabletów z Maemo, jak i rozmaitych dystrybucji systemów opartych o Debian na komputerze i za bardzo nie wiem o co Ci chodzi.

Odpowiedz

16. ~
0

2009-11-19 16:43:13

tylko seria E moze mowic o jako takim prestizu bo tam i wykonanie lepsze niz w nkach i nie sa to telefony zabawki jak nki

Odpowiedz

15. ~O boze
0

2009-11-19 16:38:50

Na Debianie ? Gorszego badziewia nie mogli wybrac :

Odpowiedz

14. Szef Szefów
0

2009-11-19 16:30:12

Wiadomość od: () IP: 212.2.96.101 Oczywiście, że wśród telefonów dla mas Seria N to wyższa półka. To jest tak jak z Mercedesami czy BMW, może sporo dresów i frajerów jeżdzi starymi klekotami sprzed 20 lat, ale na auto z salonu stać niewielu.

Odpowiedz

13. ~Norbitor
0

2009-11-19 16:10:01

Chętnie bym wypróbował te N900-kę i ogólnie platformę Maemo. Ciekawe jak Nokia sobie poradzi z obsługą obu platform oraz co trafi do serri E. No to off: Co do tych gimnazjalistów... dziwne, bo u mnie w klasie tylko jedna osoba ma telefon ze Symbianem (N73), a reszta albo SE, albo Samsungi, więc z tymi Nokiami N96, N97, to nie bardzo.

Odpowiedz

12. ~
0

2009-11-19 16:07:02

Prawda jest taka, że S60v5 nie jest wogole dostosowany na razie do dotyku i nie mówcie że jest inaczej.

Odpowiedz

11. ~
0

2009-11-19 15:18:24

Prestiżowej linii? Buhaha. :D

Odpowiedz

10. ~seba
0

2009-11-19 15:02:37

gdzies juz czytalem ze nokia dementuje te plotki

Odpowiedz

9. ~lee
0

2009-11-19 14:40:11

7: bardziej rodziców hehe :D chyba że dzieciątka robią jakiś szwindelek na boku ;)

Odpowiedz

8. ~arek
0

2009-11-19 14:07:09

Ja mam nokie symbianem s60 juz 1,5 roku i jest ok pogoda mi się :)

Odpowiedz

7. Szef Szefów
0

2009-11-19 14:01:38

1,3: Na prawdę gimnazjaliści noszę dziś w kieszeniach N96, N97 czy N86 lub N79? Nie wiedziałem, że mamy tak zamożną młodzież. Do 6. Mam Symbiana z ekranem dotykowym i nie chcę innego telefonu.

Odpowiedz