DAJ CYNK

Hejt szkodzi dzieciom

10.03.2017

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 17

Ważne 2

1

Internet to narzędzie, które ułatwia zdobywanie wiedzy, rozwijanie zainteresowań, nawiązywanie kontaktów i dostęp do rozrywki. Ale to też potencjalne zagrożenia, na które szczególnie narażone są dzieci i młodzież. Agresja okazywana za pomocą sieci przybiera różne formy. Najczęściej młodzi ludzie spotykają się z szantażem, nękaniem, zastraszaniem i kompromitowaniem przez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.Internet to narzędzie, które ułatwia zdobywanie wiedzy, rozwijanie zainteresowań, nawiązywanie kontaktów i dostęp do rozrywki. Ale to też potencjalne zagrożenia, na które szczególnie narażone są dzieci i młodzież. Agresja okazywana za pomocą sieci przybiera różne formy. Najczęściej młodzi ludzie spotykają się z szantażem, nękaniem, zastraszaniem i kompromitowaniem przez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

Smartfon, tablet i komputer są dziś swoistym oknem na świat dla najmłodszych. Kontakt z nowymi technologiami mają już kilkuletnie dzieci i często bywa tak, że korzystają z tych narzędzi o wiele sprawniej niż ich rodzice. Dzięki Internetowi najmłodsi bawią się i uczą, ale w ten sposób są również narażeni na negatywne zjawiska, m.in. nieodpowiednie treści i cyberprzemoc.

Internet jest narzędziem, a wszelkie zagrożenia w nim powodują ludzie, którzy kierują się złymi intencjami. Trzeba więc pamiętać, że dziecko może być narażone w sieci na niebezpieczne kontakty. W Internecie dużym problemem są także szkodliwe treści związane z pornografią, wulgaryzmami, przemocą czy promocją dysfunkcyjnego odżywiania się - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Rywczyńska, kierownik zespołu projektów społecznych w Akademii NASK.

Nową formą niebezpiecznych zachowań jest seksting. Zjawisko to polega na przesyłaniu przez nastolatków erotycznych nagrań wideo i roznegliżowanych zdjęć. W konsekwencji bardzo często materiały te rozpowszechniane są wbrew oczekiwaniom nadawcy.

Nawet jak nie znamy się na technologii, na portalach społecznościowych, po prostu interesujmy się tym, co dziecko robi w sieci, ilu ma tam znajomych, na jakich portalach bywa, kogo ciekawego poznało. Jak najczęściej rozmawiajmy z dzieckiem o prywatności w sieci i świadomym kształtowaniu swoich internetowych profili - mówi Anna Rywczyńska.

Dorośli powinni być wyczuleni na problem istnienia stron promujących nielegalne treści m.in. zachowania ksenofobiczne, rasistowskie czy wykorzystywanie dzieci. Powinni też zwracać uwagę na strony z treściami szkodliwymi, np. zachęcającymi do samobójstwa, anoreksji czy bulimii. Aby zminimalizować ryzyko zaglądania przez najmłodszych na tego rodzaju strony, rodzice mogą się wspomagać programami filtrującymi odpowiednio dopasowanymi do wieku dziecka.

Istotnym zagrożeniem związanym z internetową aktywnością dzieci jest cyberprzemoc. Z pozoru niewinny żart grupy rówieśników lub celowe działanie ośmieszające dziecko, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Treści czy krzywdzące filmy, zdjęcia rozpowszechniają się w sieci bardzo szybko, są często niemożliwe do usunięcia i nawet środowisko domowe nie jest w ich przypadku dla dziecka azylem. Stąd potrzebna jest świadomość w zakresie identyfikowania sytuacji cyberprzemocowej i umiejętność podejmowania szybkiej reakcji zarówno w szkole przez nauczycieli i pedagogów, jak i w domu - przez rodziców. Szybka reakcja i udzielone wsparcie ofierze cyberprzemocy może pomóc w niwelowaniu niebezpiecznych konsekwencji - mówi Anna Rywczyńska.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się