DAJ CYNK

Plany zakupowe Polaków

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3653

W ciągu najbliższych 3 miesięcy największym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych naszego regionu będą cieszyły się smartfony i laptopy.W ciągu najbliższych 3 miesięcy największym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych naszego regionu będą cieszyły się smartfony i laptopy.

W drugiej połowie 2017 roku priorytetem zakupowym będzie sprzęt AGD. Najważniejszym kryterium przy wyborze produktów będzie jakość, a dopiero potem cena. Przy czym w Polsce, jak i w krajach bałtyckich markowe produkty mają większą siłę przyciągania niż w sąsiednich państwach.

Badanie - przeprowadzone na zlecenie ABC Data w styczniu 2017 roku - objęło osiem środkowoeuropejskich państw: Polskę, Czechy, Rumunię, Słowację, Węgry oraz kraje bałtyckie. Celem było określenie m.in. priorytetów i kryteriów zakupowych w regionie. Przy okazji potwierdzono dotychczasowe spostrzeżenia: sprzęt IT i elektronika użytkowa stały się masowym dobrem (FMCG, z ang. fast-moving consumer goods - produkty sprzedawane często i po względnie niskich cenach).

Elektronika jak każdy inny produkt FMCG

Ten trend dobrze widać w Rumunii, gdzie kupno sprzętu IT lub elektroniki użytkowej w najbliższych trzech miesiącach deklaruje aż 96% respondentów. W Czechach takie plany ma 82% badanych, w krajach bałtyckich - 81%, a w Polsce - 80%. Na Słowacji zakupowe szaleństwo na punkcie nowych technologii jest najmniejsze (74%), choć z drugiej strony to nasi południowi sąsiedzi chcą lub muszą przeznaczyć na ten cel najwięcej euro.

Priorytetem smartfony i laptopy

W najbliższych trzech miesiącach w większości państw Europy Centralnej i Wschodniej na szczycie listy zakupów będą smartfony. Przy czym najwięcej klientów można się spodziewać w Rumunii (41%) i na Węgrzech (33%). Na Słowacji i w Polsce kupno nowego smartfonu deklaruje niewiele mniej respondentów (odpowiednio 29% i 28%).

Wyjątkiem są Czesi. U naszych południowych sąsiadów największym zainteresowaniem cieszą się sprzęty gospodarstwa domowego (35%). Kupno smartfonu deklaruje tam 18%. badanych. W najbliższym czasie popularnym celem zakupów będą również laptopy. Najwięcej chętnych jest na Słowacji (29%) i w Rumunii (28%). W Polsce nowy laptop planuje kupić co czwarty badany, a co piąty na Węgrzech i w Czechach.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: ABC Data

Przewiń w dół do następnego wpisu