DAJ CYNK

Lollipop w 12,4% urządzeń z Androidem

02.06.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3443

Ważne 3

1

Maj zakończył się istotnym wzrostem liczby urządzeń pracujących pod kontrolą Androida 5.0 i 5.1.

Maj zakończył się istotnym wzrostem liczby urządzeń pracujących pod kontrolą Androida 5.0 i 5.1.

W maju najnowsza wersja systemu z nie pokonała pułapu 10% (9,7%), a w ciągu miesiąca udało się jej wypracować dodatkowe 2,6 p.p. Wciąż dominującą wersją jest KitKat (4.4) z udziałem na poziomie 39,8%, jego udział spadł jednak z 41,4% na koniec marca.

Drugi na liście jest zestaw różnych wersji Jelly Beana (4.1 - 4.3), z aż 39,2% udziału w rynku. Co ciekawe, dobrze trzyma się też pięcioletni Gingerbread (2.3) z aż 5,7% udziału. Ten ostatni nadal pokonuje nieco młodszego Androida Ice Cream Sandwich z udziałem na poziomie 5,3%.

Wersja systemu Nazwa Kwiecień 2015

Maj 2015

2.2 Froyo 0,3% 0,3%
2.3.3 - 2.3.7 Gingerbread 5,7% 5,6%
4.0.3 - 4.0.4 Ice Cream Sandwich 5,3% 5,1%
4.1.X Jelly Bean 15,6% 14,7%
4.2.X 18,1% 17,5%
4.3 5,5% 5,2%
4.4 KitKat 39,8% 39,2%
5.0 Lollipop 9,0% 11,6%
5.1 0,7% 0,8%

Dominacja starszych wersji Androida odgranicza dynamikę rozwoju aplikacji, a szczególnie tych najbardziej rozbudowanych - gier. Tylko 2% urządzeń z Androidem obsługuje OpenGL 3.1, 35% wspiera wersję standardu oznaczoną jako 3.0, a aż 63% jedynie wersję 2.0 i starsze.

Źródło tekstu: developer.android.com, wł

Komentarze
Zaloguj się
26. ~3er
0

2015-06-02 21:55:56

@25 oraz brak strategii google, że to google wysyła nowe wersje systemów. Wszelkie modyfikacje pod hardware powinny być aplikacjami ze sklepu play lub producenta. M za pasem a LL ciągle w starej wersji. Ja dziękuję i zostaje na 4.4.4

Odpowiedz

25. ~3er
0

2015-06-02 21:53:45

Lollipop to porazka. W wersji na S4 S5 i Note4 to już nawet skomentowania nie zasługuje. Wariacja na S6 juz lepiej, ale nadal są dziwne ograniczenia. Cały system wyłączania powiadomień zepsuty w Lollipop, bo inżynierowie przedobrzyli. Spod klawisza power zniknęły opcje cichy i wibracje. Nawet Apple ogarnęło temat i ma fizyczny klawisz mute. Co gorsze to czytnik palca uważany jest za słabsze zabezpieczenie niż PIN przez systemy korpo. Brak obsługi SD, wycięte API, lokalizacja wymagana prawie wszędzie. Po Note 4 czas na Windows 10

Odpowiedz

24. ~Tomecek
1

2015-06-02 17:37:21

Ja mam tani telefon z Lizakiem (LG F60). Kupiłem nowy za 310 zł. Standardowo ma Androida 4.4.4, ale dostał aktualizację do 5.0.1. Po miesiącu na lizaku wróciłem do 4.4.4? Działa znacznie szybciej i nie ma dziwnych wycieków pamięci. Ogólnie wersje Lizaka od 5.0.1 do 5.0.3 są zabugowane i polecam je omijać. Podobno najnowszy 5.1 chodzi znacznie lepiej.

Odpowiedz

23. ~
0

2015-06-02 16:09:39

Kiedy aktualizacja LG G2 Mini?

Odpowiedz

0

2015-06-02 16:00:03

Kto mi w pkt. 14 minusa postawił? Mam Ci wyliczyć na palcach (nawet ich nie starczy) ile błędów poprawili np. w 4.4.2 ?

Odpowiedz

21. LuiN
1

2015-06-02 13:56:25

20, Adam - nowsze wspierają Flash za pośrednictwem przeglądarki Dolphin i darmowej wtyczki.

Odpowiedz

20. ~Adam
-1

2015-06-02 13:51:26

Tylko Ice cream sandwich.Nowsze nie wspierają flash playera więc to szajs.

Odpowiedz

19. Spacedust
0

2015-06-02 13:26:46

A iOS 8 ma 82%, iOS 7 17%, a pozostałe 2% to starsze wersje.

Odpowiedz

18. ~
0

2015-06-02 13:12:19

Na LG L90 po aktualizacji na Lolipo bateria trzyma ledwo 1 dzień a na KityKat potrafiła do 3 dni wytrzymać.

Odpowiedz

17. sumix
0

2015-06-02 13:10:03

Dzięki Lollipopowi zmusiłem sie do przeskoczenia na Windows Phone. Mam wszystko co potrzebuje, mniej reklam i działa płynnie. Po wakacjach integracja z windows 10.

Odpowiedz

16. MADMAX
0

2015-06-02 12:33:05

Ja tam nie widzę żadnych większych różnic po przesiadce z KitKata na Lollipopa poza tym, że na Lizaku szybciej drenuje mi baterię. Z tego co czytam nie jestem osamotniony z tym spostrzeżeniem.Na wyraźny plus niczego nie mogę wymienić.

Odpowiedz

15. ~Johnny
0

2015-06-02 11:27:10

Żadna siła mnie nie zmusi do Lollipopa. Miałem go na S5 przez parę tygodni. Nie zdzierżyłem drenażu baterii, fizycznego grzania się telefonu (aż się raz małżonka przestraszyła, gdy na chwilę go pożyczyła), no i tego żenującego braku silent mode.4.4.2 rządzi i tak już zostanie (zrobiłem downgrade).

Odpowiedz

-1

2015-06-02 10:25:27

Błąd błęda błędem pogania:-/

Odpowiedz

13. ~Joey
0

2015-06-02 10:22:55

Co w tym dziwnego? lepiej trzymać się 4.4 bo "jakoś" on działa, a 5.0 to jest tragedia

Odpowiedz

12. LuiN
1

2015-06-02 10:11:13

Nie no, z tym czasem działania to nie jest tak, że Lizak nagle poprawia lub pogarsza i zostaje to już na stałe. Pierwszy, deweloperski soft na Nexusa 5 mordował baterię w kilka godzin. Wystarczało jednak wyłączyć NFC i z typowego 1 dnia użytkowania zrobiły się dwa. Potem, gdy wyszła wersja finalna oprogramowania, działał i NFC bez przesadnego pochłaniania energii. Następnie Google cichymi aktualizacjami zaczął mordować Lollipopa. System potrafił ściągnąć 2 GB aktualizacji pod osłoną nocy. Obok tego wyrósł problem wycieków pamięci, który jako kolejny zaczął mordować akumulatory. Gdy ten ostatni problem został rozwiązany, znów telefony zaczęły działać dłużej, niż na 4.X. Sęk w tym, że eksperymenty trwają nadal i nawet nie wielki obraz systemu, tylko mała aktualizacji w Google Play może radykalnie wpłynąć na ostateczną żywotność akumulatora. W bilansie ogólnym, po prawie roku z Lollipopem zdążyłem się już do niego przyzwyczaić i powrotu do 4.x nie widzę. Kwestie zasilania zostały w miarę opanowane, ale nie ma też co liczyć na to, że wieloletni sprzęt będzie działał o nie wiadomo ile lepiej na nowym sofcie, o ile w ogóle lepiej.

Odpowiedz