DAJ CYNK

Ten monitor chciałbyś mieć. To OLED, ale nie ma się wypalać

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Firma Gigabyte, pod gamingową marką Aorus, zaprezentowała nowy monitor OLED dla graczy. Producent twierdzi, że z problemem wypalania matrycy poradzi sobie AI.

Aorus CO49DQ to nowy monitor w ofercie firmy Gigabyte. Jest to model skierowany do graczy, który wyposażony jest w matrycę OLED. Niedawne testy pokazały, że wciąż tego typu panele mają problem z wypalaniem. W tym wypadku ma temu zapobiec sztuczna inteligencja.

Gigabyte Aorus CO49DQ

Gigabyte twierdzi, że monitor Aorus CO49DQ korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji, które mają zminimalizować ryzyko wypalania matrycy OLED. Chociaż brzmi to górnolotnie, to w rzeczywistości prawdopodobnie nie różni się specjalnie od tego, co od dawna producenci stosują w telewizorach. Opis OSD zdradza, że to takie rozwiązania, jak między innymi przesuwanie pikseli czy też przyciemnianie logo.

Ten monitor OLED nie ma się wypalać

Jeśli chodzi o specyfikację, to Aorus CO49DQ wyposażony jest w 49-calową matrycę QD-OLED o rozdzielczości 5120 × 1440 pikseli i zakrzywieniu wynoszącym 1800R. Oferuje odświeżanie na poziomie 144 Hz oraz czas reakcji 0,03 ms (między odcieniami szarości). Poza tym obsługuje 10-bitowe kolory i ma w 99 proc. pokrywać paletę barw DCI-P3. Monitor otrzymał też certyfikat VESA DisplayHDR True Black 400.

Jeśli chodzi o pozostałe wyposażenie, to mamy tutaj dwa złącza HDMI 2.1 z obsługą CEC, DisplayPort 1.4 z HBR3, USB-C z DisplayPort i PowerDelivery 18 W oraz dwa tradycyjne złącza USB 3.2. Nie brakuje też wyjścia słuchawkowego, a także głośników o mocy 5 W. W razie potrzeby monitor jest zgodny z VESA 100 × 100, więc można go powiesić na ścianie lub ramieniu.

Data premiery i cena nie zostały jeszcze ujawnione.

Zobacz: Ten RTX 4090 miał być rewolucją, a jest wtopa
Zobacz: Najmocniejszy procesor Meteor Lake z potwierdzoną specyfikacją

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Gigabyte

Źródło tekstu: Tom's Hardware