DAJ CYNK

Chiny znowu prężą muskuły. To może być przełom

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Chiny znowu prężą muskuły. To może być przełom

Chiny od dłuższego czasu próbują swoich sił na rynku CPU, GPU i SSD. Nie wszystkie efekty tych prac są dobre, ale wygląda na to, że coś wreszcie się udało.

Na rynku konsumenckich nośników półprzewodnikowych mamy dwa główne typy pamięci - TLC oraz QLC. Pierwsze kości oferują 3 bity na komórkę, drugie zaś 4 bity na komórkę. Prócz tego mowa o różnej wydajności i koszcie produkcji, oraz co dla wielu osób najważniejsze - żywotności.

Nowe chińskie kości QLC są tak dobre jak TLC

Pierwotnie żywotność pamięci 3D TLC NAND określana była na 1000 do 3000 cykli P/E. Jednak wraz z poprawą materiałów, technologii i wiedzy liczba ta wzrosła do 4000. Dla porównania 3D QLC NAND zaczynało od znacznie niższego pułapu od 100 do 1000 cykli P/E. Rożnica jest więc kolosalna.

Jednak chińskie YMTC twierdzi, że ich najnowsze kości w technologii QLC dorównują rozwiązaniom TLC. Mowa o X3-6070, czyli 128-warstwowym 3D QLC NAND. Wykorzystano tutaj architekturę Xtacking 3.0 z interfejsem 2400 MT/s. Co ważniejsze producent twierdzi, że wytrzymałość tych układów sięga 4000 cykli P/E.

Chiny znowu prężą muskuły. To może być przełom

Oczywiście "papier wszystko przyjmie", a realną żywotność poznamy dopiero za jakiś czas. Nie tylko SSD z pamięciami YMTC X3-6070 muszą trafić na rynek, ale potrzeba będzie jeszcze próby czasu i sporo zapisanych danych. Co więcej konkurencja posiada już nowsze, nawet 176-warstwowe kości.

Chiny znowu prężą muskuły. To może być przełom

Chińczycy używają już opisywanych NAND w konsumenckim SSD o oznaczeniu PC41Q, a jego wydajność sięga do 5500 MB/s. Okres retencji danych wynosi podobno jeden rok przy 30°C, a więc zgodnie z normami JEDEC i porównywalnie z innymi SSD. YMTC planuje użyć tych kości również w nośnikach klasy enterprise.

Zobacz: AMD Granite Ridge jest już w drodze. Znamy szczegóły
Zobacz: Cooler Master TD500 MAX, czyli propozycja dla leniwych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, ITHome

Źródło tekstu: ITHome, oprac. własne