DAJ CYNK

Mapy Google mają już 15 lat. Dziś pojawiły się nowe funkcje

Mieszko Zagańczyk

Rozrywka

Mapy Google mają już 15 lat. Dziś pojawiły się nowe funkcje

Piętnaście lat temu, 8 lutego 2005 roku, uruchomiona została usługa Map Google. Od tamtego czasu zmienił się ich wygląd, przybyło wiele nowych funkcji, a mobilna aplikacja na smartfony coraz skuteczniej wypiera nawigacje GPS.  Z okazji urodzin usługi Google wprowadza dziś do Map nowe funkcje, zmieniła się też… ikona.

Zobacz: Mapy Google przemówią po integracji z Tłumaczem Google

Mapy Google powstały 8 lutego 2005 roku. Na początku usługa dostępna była na komputerach. W listopadzie 2007 r. Mapy zawitały na urządzenia mobilne Blackberry i Palm, a w 2008 r. uruchomiono pierwszą aplikację na Androida, co zmieniło myślenie o poruszaniu się po świecie i nawigacji. W Polsce pełna wersja Map udostępniona została w maju 2008 r., natomiast Street View dotarło do naszego kraju w 2012 r., kiedy to udostępnione zostały zdjęcia ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Dziś z Map Google korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. 

Zobacz: Wystarczy wózek i 99 telefonów by oszukać Google Maps

Google zmapował 220 krajów  i terytoriów oraz udostępnił Zdjęcia Street View w 87 krajach, a także w części Arktyki i Antarktydy. Aby uczcić 15 lat, Google prezentuje nową ikonę, a także kilka innych aktualizacji. Ikona widoczna jest poniżej – to nawiązanie do charakterystycznego elementu usługi i aplikacji - pinezki.


Od dziś zaktualizowana aplikacja Map Google na Androida i iOS wzbogacona została o nowe karty: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.

  • Odkrywaj: karta prezentuje informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach,
  • Dojazd: wystarczy ustawić codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras,
  • Zapisane: ułatwia przeglądanie zapisanych miejsc, tworzenie nowych planów podróży i dzielenie się rekomendacjami z innymi użytkownikami,
  • Opublikuj: dzięki niej można łatwiej dzielić się swoją wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia,
  • Najnowsze: ma być dla użytkowników źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie mogą przegapić zdaniem lokalnych przewodników. 

Kolejne zapowiedzi

W ubiegłym roku Mapy Google wzbogaciły się o funkcję Live View, która wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną (AR) i pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć, jaką wybrać drogę. Umieszczone na widoku okolicy strzałki i wskazówki pomagają dotrzeć na miejsce. W nadchodzących miesiącach Google planuje rozszerzanie tej funkcji i testowanie nowych możliwości, zaczynając od wyszukiwania miejsca. Dzięki planowanym aktualizacjom użytkownicy będą mogli szybciej dowiedzieć się, jak daleko się ono znajduje i w jakim kierunku powinni się udać.

Zobacz: Nowe funkcje w Mapach Google: Live View, Rezerwacje i Dopasowane do Ciebie

Nowe funkcje w aplikacji Mapy Google pozwolą również uzyskać  więcej informacji podczas poruszania się transportem publicznym. W minionym roku Mapy zaczęły pokazywać prognozy zatłoczenia w środkach transportu publicznego, wykorzystujące dane zebrane podczas poprzednich przejazdów. Teraz Google obiecuje, że dodane zostaną nowe informacje o trasie zebrane od osób, które już nią podróżowały. Wkrótce przed wyruszeniem w drogę będzie można poznać takie szczegóły, jak np. bezpieczeństwo w danym środku transportu, liczba dostępnych wagonów, obsługa personelu, a także dostępność wejść i siedzeń.

Zobacz: Google Chrome 80 - maniacy bezpieczeństwa będą zadowoleni
Zobacz: [Aktualizacja] Google Takeout się zepsuł. Ktoś inny mógł dostać twoje filmy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Google