DAJ CYNK

Głuche Telefony 2005

25.12.2005

Dodane przez: Redakcja TELEPOLIS.PL

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 23786

Przyznawane są Noble i Ig-Noble dla najbardziej absurdalnych badań naukowych. Są Oskary i Złote Maliny dla najgorszych aktorów i ludzi filmu. W Polsce od kilku lat miesięcznik Świat Telekomunikacji przyznaje Złote anteny, a my... postanowiliśmy przyznawać Głuche telefony, piętnujące "niedoróbki" w naszym polskim światku telekomunikacyjnym.

Przyznawane są Noble i Ig-Noble dla najbardziej absurdalnych badań naukowych. Są Oskary i Złote Maliny dla najgorszych aktorów i ludzi filmu. W Polsce od kilku lat miesięcznik Świat Telekomunikacji przyznaje Złote Anteny, a my... postanowiliśmy przyznawać Głuche Telefony, piętnujące "niedoróbki" w naszym polskim światku telekomunikacyjnym.

Po długich rozmowach w redakcji zdecydowaliśmy się przyznać nagrody w kilku kategoriach. Będziemy to robić co roku w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, a kategorie będą zależeć od wydarzeń na rynku w ostatnich 12 miesiącach.

Głuchy telefon 2005 w kategorii Usługa roku otrzymuje Polkomtel za Happy Hours. Usługa pozwalała użytkownikom Simplusa na wykonywanie darmowych połączeń wewnątrz sieci między godziną 19 a 20 w piątki i soboty. Powodowało to permanentne zapychanie sieci, na którą mocno narzekali szczególnie abonenci Plusa. Usługa została wprowadzona przez kreatywny dział marketingu operatora bez jakichkolwiek analiz wpływu na sieć czy konsultacji z działem technicznym.

Głuchy telefon 2005 w kategorii Prepaid roku otrzymuje Orange GO. Tak fatalnych stawek (w porównaniu do konkurencji) i tak wielkiego oficjalnego samozadowolenia z oferty wśród przedstawicieli Centertela nie było chyba nigdy...

Głuchy telefon 2005 w kategorii Telefon roku otrzymuje firma Manta Multimedia za model MOB60. Modny clamshell z kolorowym wyświetlaczem, ale bez transmisji GPRS, wiadomości MMS i aparatu. Do tego fatalny stosunek możliwości do ceny. Firma miała ambitne plany wprowadzenia na rynek kolejnych modeli, ale już powodzenie pierwszego terminala tak mocno ostudziło ich zapał, że plany - jak sie wydaje - zostały porzucone.

Głuchy telefon 2005 w kategorii Marka roku dostaje, oczywiście, Orange. Tyle nienajlepszych opinii, w tak krótkim czasie nie dostała żadna z dotychczas działających na polskim rynku sieci. Fatalny początek, fatalne promocje, a na koniec fatalna decyzja o wstrzymaniu na pewien czas programu utrzymaniowego dla klientów... Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle.

Wyróżnienie w tej kategorii należy się Netii Mobile, a aktualnie P4 (spółka zmieniła nazwę). Docierające do redakcji sygnały świadczą o tym, że firma chce zjeść ciastko, i je mieć. Na dodatek sprawia wrażenie, jakby nie do końca wiedziała co zrobić z wygraną. Do tej pory nie sfinalizowała rozmów z żadnym z dotychczasowych operatorów dotyczących MVNO, stara się raptem o jedno pozwolenie na budowę stacji w Warszawie... Wyróżniamy za kosmiczne pomysły padające podobno w czasie negocjacji z ewentualnymi partnerami.

Głuchy telefon 2005 w kategorii Promocja roku otrzymało PTC za zaprezentowane w styczniu taryfy Era Komfort. Przedstawiciele operatora na prezentacji nowej oferty zapewniali, że w regulaminach nie będzie żadnych haczyków ani gwiazek. Prawda okazała się jednak taka, jak zawsze - "nielimitowane" rozmowy to 2000 minut, brak możliwości zestawiania połączeń konferencyjnych, a do tego parę innych kwiatków.

Głuchy telefon 2005 w kategorii Człowiek roku otrzymuje prezes URTiP Witold Graboś, za wyjątkowo miękką politykę wobec operatorów, a przez to narażenie Polski na kary nakładane przez Komisję Europejską. Do tego dochodzą zakończenia przetargów, które prawie nic nie zmieniają w naszej polskiej rzeczywistości, bo zwycięzcy niewiele czynią, by wykorzystać zdobyte częstotliwości (na przykład WiMAX). Kwestię przenośności numerów pominiemy milczeniem...

Głuchy telefon 2005 w kategorii Wypowiedź roku dostał rzecznik popieranego przez Elektrim i Deutsche Telekom zarządu PTC - Witold Pasek. Jego tekst o Talibach i Klewkach jednych wprawił w osłupienie, a innych rozśmieszył do łez. Ci, którzy nie znają tej wypowiedzi mogą przeczytać ją w tej wiadomości.

Na wyróżnienie w tej kategorii zasługuje członek zarządu PTK Centertel Iwona Kossmann, przede wszystkim za wypowiedzi stojące w dużym kontraście z rzeczywistością. Chodzi chociażby o słowa usprawiedliwiające dość wysokie ceny usług w Orange: Klienci ceniący jakość są w stanie za nią zapłacić więcej. Na konferencji wprowadzającej Orange do Polski zapewniała także, że Centertel jako jedyny z operatorów będzie gotowy technicznie na czas z przenośnością numerów. W rozprawie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym przedstawiciele operatora przyznali, że będzie to jednak dopiero miesiąc później.

O statuetce

Statuetki Głuchego Telefonu czekają do odbioru w naszej redakcji. Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta ok. 6 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

Komentarze
Zaloguj się
32. amadeo
0

2006-12-24 22:54:52

hehehe dobre WITEK!!!!!!!!!

Odpowiedz

31. ~
0

2005-12-30 09:56:13

do wlo: jeśli taryfy komfort były najgorsze z możliwych - to coś mi tutaj nie gra. Dali np jako pierwsi od 21wszej do 8 rano codziennie "darmowe rozmowy do ery, heyah i na wszystkie stacjonarne" co w tym czasie było najlepszą ofertą na rynku! dla przykładu &TP daje za 85zł DWiW ale tylko wewnątrz numerów &TP a darmowe weekendy - bodajże za 75zł miesięcznie czy jakoś tak - i też tylko wewnątrz sieci &TP. Niby konkurencja (jeśli chodzi o stacj. były nieco lepsze bo DWiW dawali od 18tej a nie od 20tej i do wszystkich stacj a nie tylko wewnątrz swojej sieci (bo np Tele2 nie ma własnej sieci -wiec wyboru nie mieli...) Era Komfort dali jako sieć komórkowa poraz pierwszy taką usługę. 2000min = około 33h30min - wiec wystarcza - a cena przez pierwszy rok umowy = 30zł brutto a drugi dopiero 60zł brutto jak na ten czas było najlepszą ofertą na rynku! *(tak jak teraz Orange i nr nielimitowane w rozmowach smsach i mmsach do Orange i na stacj - też na razie żadna inna firma nie próbowała zrobić lepszej oferty..)Z tym że Era się potem zepsuła i po ofercie komfortu już nie umieli dać żadnej ciekawszej oferty:((. Orange też teraz siał - a sądziłem ze jak tak spiepszyli swoje niektóre suługi to zrobią wszystko by to naprawić i sie zrehabilitować - myliłem się.. Co będzie - czas pokaże - czekam na "nowych graczy" na rynku - tylko Oni mogą coś zmienić - przynajmniej taką mam nadzieje...

Odpowiedz

30. Ralph
0

2005-12-27 22:30:39

Dziekuje za poprawe humoru. Bardzo dobry pomysl.

Odpowiedz

29. ~wlo
0

2005-12-27 13:02:56

mooby - taryfy Komfort, kiedy po raz pierwszy weszły były najgorszymi jakie można było wymyśleć. Polepszyło się trochę kiedy obniżyli ceę pakietów , ale niewiele bo jednocześnie obniżyli zawartość pakietu... Ja uważam takie rozwiązanie za najgorsze z mozliwych.

Odpowiedz

28. mooby
0

2005-12-27 11:41:07

a i jeszcze jedno niezgodze sie z tym ze taryfa era komfort dost gluchy telefon, dlamnie jest to nie sprawiedliwe, jest wiele innych taryf ktore na te miano zaslugiwaly w plusie i orange bo sa owiele wiele gorsze niz komfort

Odpowiedz

27. mooby
0

2005-12-27 11:39:42

ja bym przyznal gluchy telefon szczegolnie orange w kategorii "zrobienie dużego halo" :P

Odpowiedz

26. ~mućka
0

2005-12-27 11:26:24

Fajny artykuł. Z kilkoma ocenami sie zgadzam z kilkoma zgadzam mniej. Ale niewątpliwie marką roku została marka orange, tu sie nie ma co kłócić. Debiut nie tylko roku ale i stulecia jak dla mnie :))

Odpowiedz

25. ~wlo
0

2005-12-27 09:48:30

No w sumie mógłbym się zgodzić z oceną "jury" ;-) Z tym, że Kilka rzeczy bym zmienił (Beast mi nasunął...). Happy Hours bym do kategorii "promocja roku" przesunął a Komforty do "usługa riku" jednak ;-) Beast potraktował zmianę promocji jako podwyżkę... Pomylił się - to do żadnej z przyjętych kategorii się nie nadaje.

Odpowiedz

24. ~foks
0

2005-12-26 22:17:22

bardzo dobry pomysl, mam nadzieje, ze bedzie w przyszlosci kontynuowany :)

Odpowiedz

23. ~Sami
0

2005-12-26 17:11:35

Droga redakcjo chyba zapomnieliscie o TP darmowe wieczory i weekendy które dla wielu okazały sie platne, a przy tym stawka za zainicjowanie polaczenia (pseudo sekundowe naliczanie ;)), Pani Rzecznik TP powinna dostac nagrode rowniez za samozadowolenie z firmy. Kolejna nagroda, którą wypada zaproponowac TP to 1 miejsce w przestarzalej ofercie: plan standardowy prawie 50 zl doslownie za nic (nawet prezentacji numeru żałują klientom za darmo), dwa to 60 minut za darmo, na ktorym nic sie nie oszczedza, a jesli juz to trudno to nawet a kalkulatorze wyliczyc ;) (za mala ma moc obliczeniowa). Wreszcie nagroda za monopol rynkowy roku rowniez nalezy sie TP - przyczyn chyba nie trzeba uzasadniac. Pamietac jednak trzeba zeby oprocz krytyki powiedziec o tej zacnej firmie rowniez cos dobrego - gratuluje TP rozwiazania problemów z Blekitna linia - tylko dlaczeo nie mozna przez nia zamowic biling''u (tylko w Telepunkcie i dlaczego jest to platne)? Pozdrawiam Sami

Odpowiedz

22. ~refano
0

2005-12-26 12:40:31

paranoje polskiej rzeczywistosci jak na dłoni. takie ''nagrody'' moze komus dadzą do myślenia. GRATULACJE dla TELEPOLIS.PL za dobre poczucie humoru i (niestety) rzeczywistosci.

Odpowiedz

21. ~loop
0

2005-12-26 08:47:45

Pakiety SMSów w POPie? Jak powiedziała cytowana w tym artykule Iwona Kossmann Orang€, "Klienci ceniący jakość są w stanie za nią zapłacić więcej". Każde dziecko wie, że jakość SMSa za 6 groszy jest znacznie wyższa niż nędznego SMSa za 1 grosz!!!!!!

Odpowiedz

20. ~Beast
0

2005-12-25 19:02:56

Zabrakło jeszcze kategorii "Wydarzenie roku" - rebranding Ideii, oraz "Podwyżka roku" - np. pakiet sms''ów w popie (500%).

Odpowiedz

19. WitekT
0

2005-12-25 18:17:40

lechuj: ooo... z pewnością! Zdjęcia też zrobimy! :)

Odpowiedz

18. ~lechuj
0

2005-12-25 18:00:09

super nagrody, prosilbym redakcje o informowanie nas, kto zglosil sie po odbior nagrod:)

Odpowiedz