DAJ CYNK

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Artykuł sponsorowany

Nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2. DVB-T2 kiedy wchodzi?

DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji naziemnej. Od marca tego roku będzie wprowadzany sukcesywnie w różnych regionach w Polsce, a od 30 czerwca będzie już obowiązywał w całym kraju. Czy trzeba zmieniać telewizor? Co zrobić, by nadal móc odbierać ulubione programy?

Rozpoczynający się nowy rok to nie tylko okazja do ambitnych postanowień – to także zbliżająca się wielkimi krokami rewolucja dla osób korzystających z telewizji naziemnej. Od 30 czerwca 2022 roku dotychczasowy standard nadawania DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC.

Nadchodzi DVB-T2/HEVC – jak się przygotować?

Co to oznacza? Przede wszystkim to, że od tego roku wyłącznie telewizory wyposażone we wbudowany tuner DVB-T2/HEVC będą mogły w dalszym ciągu odbierać programy nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Posiadacze starszych odbiorników powinni zdecydować czy wymienią telewizor na nowy, kompatybilny z nadchodzącym standardem lub zdecydują się  na  zewnętrzny dekoder. 

Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Zewnętrzny dekoder będzie często opcją tańszą i mniej angażującą. Nie musimy wymieniać starego sprzętu, a wystarczy, że podłączymy do niego dodatkowe „pudełko”, które będzie stało gdzieś na stoliku RTV. Taki układ może być jednak bardziej uciążliwy w obsłudze (może pojawić się konieczność posługiwania się dwoma pilotami, dodatkowy zasilacz , mogą by dwa odrębne interfejsy itd.) oraz – przede wszystkim – możemy nie odczuć niektórych korzyści związanych z przejściem na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC związanych np. z jakością obrazu jeśli mamy np. telewizor Full HD i dekoder.

Dlatego warto zastanowić się nad zakupem telewizora kompatybilnego z nowym standardem telewizji naziemnej. Jest to co prawda opcja droższa, ale w dłuższej perspektywie może przynieść dużo korzyści i pozwoli w pełni skorzystać z tego, co przyniesie nowa telewizja. 

Nowy standard telewizji naziemnej to wyższa jakość obrazu

Przede wszystkim nowy telewizor pozwoli nam cieszyć się znacznie wyższą jakością obrazu. Dzięki lepszemu wykorzystaniu pasma radiowego standard DVB-T2/HEVC umożliwi transmisję programów w rozdzielczości 4K, a więc cztery razy wyższej niż w przypadku tradycyjnego Full HD. To oznacza o wiele bardziej realistyczny, szczegółowy obraz i to nawet w przypadku większych przekątnych ekranu.

Upscaling obrazu i dźwięku to niektóre z zalet nowego standardu telewizji naziemnej DVB-T2 HEVC.

Jeśli nadal trzymacie swój stary telewizor 43” w obawie, że po przesiadce na większy ekran stracicie na jakości, to nie musicie się dłużej martwić. W przypadku rozdzielczości 4K spokojnie możecie sięgnąć po panele o przekątnej 55”, 65” albo i większej i nadal cieszyć się obrazem ostrym niczym brzytwa.

Warto przy tym pamiętać, że wysoka rozdzielczość zaprocentuje nie tylko w przypadku programów 4K nadawanych w ramach nowego standardu telewizji naziemnej. Dzięki technologii upscalingu nowoczesne telewizory potrafią sprawić, że także materiały w niższej rozdzielczości – np. nadawane w rozdzielczości Full HD lub pochodzące z płyt Blu-Ray – będą wyglądały znacznie lepiej. Ba, bardzo często ulepszony obraz nie różni się znacznie od treści dostarczanych natywnie w rozdzielczości 4K.

Tego typu technologię można znaleźć w praktycznie wszystkich nowych telewizorach marki Samsung. W szczególnie dobrze radzą sobie z tym wysokie modele z rodziny QLED, gdzie do upscalingu wykorzystywany jest procesor AI Quantum 4K oraz zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego. Nawet w przypadku tańszych urządzeń skok jakości potrafi jednak zrobić olbrzymie wrażenie.

A warto pamiętać, że na 4K świat się nie kończy i już dziś na wyciągnięcie ręki są telewizory 8K oferujące jeszcze wyższą jakość obrazu. Znajdziemy je m.in. w tegorocznej linii Neo QLED firmy Samsung.

DVB-T2/HEVC – więcej kanałów dla każdego

Wyższa jakość obrazu nie jest jednak jedyną zaletą nadchodzącego nowego standardu telewizji naziemnej. Dzięki technologii DVB-T2/HEVC oraz lepszemu zagospodarowaniu pasma radiowego możliwe będzie przede wszystkim wysyłanie większej ilości danych.

To oznacza więcej kanałów dostępnych na wyciągnięcie ręki. Programy tematyczne, informacyjne, filmowe – możliwości są w zasadzie nieograniczone. Jako widzowie będziemy mogli więc cieszyć się większym wyborem treści dopasowanych do naszych potrzeb i zainteresowań, a to wszystko przy zachowaniu najwyższej jakości obrazu i dźwięku.

Telewizor z DVB-T2/HEVC – który wybrać?

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania telewizora z obsługą DVB-T2/HEVC? W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy na pewno go potrzebujemy. Choć nowy standard telewizji naziemnej stanowi pod wieloma względami rewolucję, to istnieje szansa, że Wasz aktualny telewizor już jest z nim zgodny, szczególnie jeśli kupiliście go w ciągu ostatnich 3-4 lat. Jak to sprawdzić? Najprościej będzie po prostu rzucić okiem do instrukcji obsługi. Jeśli jesteście już posiadaczem telewizora Samsung, sprawdźcie na specjalnie przygotowanej stronie

Krok po kroku gdzie znaleźć specyfikację telewizora Samsung. Sprawdź czy Twój TV obsługuje DVB-T2!

Decydując się na nowy telewizor powinno być o tyle łatwiej, że dziś w zasadzie wszystkie urządzenia dostępne w sklepach standard DVB-T2/HEVC  już obsługują. Dla bezpieczeństwa warto jednak upewnić się przed zakupem i poszukać tej informacji w tabelce ze specyfikacją techniczną na stronie producenta.

Krok po kroku jak sprawdzić numer seryjny telewizora Samsung. Dowiedz się czy obsługuje nowy standard nadawania telewizji naziemnej.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na rozdzielczość i przekątną ekranu. Jak już wspomniałem, w ramach nowego standardu telewizji naziemnej możliwe będzie nadawanie treści w rozdzielczości 4K, czyli 3840x2160. Warto w związku z tym rozglądać się za modelem, który pozwoli nam z tego skorzystać.

Wybierając konkretny model warto także zwrócić uwagę na to, jakie oferuje on możliwości poza odbiorem telewizji naziemnej. Dotyczy to w szczególności rozwiązań z zakresu Smart TV. Przykładowo, na telewizorach marki Samsung wyposażonych w system Tizen można bez pomocy dodatkowych urządzeń oglądać treści pochodzące z popularnych usług streamingowych, np. Netflix i HBO Go, oraz odbierać kanały telewizji internetowej.

Dowiedz się kiedy wchodzi DVB-T2 – mapa z harmonogramem terminów przyłączeń sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej – od kiedy obowiązuje?

Przejście na nowy standard telewizji naziemnej odbywać się będzie etapami, w związku z czym część osób będzie miała na przygotowania więcej czasu, inni mniej. Od kiedy DVB-T2 będzie obowiązywać w poszczególnych rejonach? Harmonogram przejścia na DVB-T2/HEVC wygląda następująco:

- od 28.03 2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie
- od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza
- od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna
- od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę), okolice Zalewu Wiślanego

Jak widać do rewolucji zostało nam jeszcze kilka miesięcy, ale lepiej nie czekać i pomyśleć o zmianie sprzętu jak najszybciej. Nie należy się też tego obawiać. Przechodziliśmy już z telewizji analogowej na cyfrową i okazało się to łatwe.  Tym razem nie trzeba wymieniać anteny. Wystarczy tą, którą mamy obecnie a klienci kablówek i telewizji satelitarnej będą nadal korzystali z ich usług i nie muszą nic zmieniać.

1https://www.gov.pl/web/dvbt2/zmiana-standardu-naziemnej-telewizji-cyfrowej-w-polsce

Materiał reklamowy na zlecenie firmy Samsung

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Samsung

Źródło tekstu: Samsung