DAJ CYNK

"Technika dla człowieka" - wizja mobilności Nokii

13.06.2005

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1325

Ważne 0

0

Nokia zaprezentowała w zarysie swój plan rozwoju technologii, przedstawiając wizję mobilności akcentującej "technikę dla człowieka".

Podczas konferencji Nokia Connection, firma Nokia zaprezentowała w zarysie swój plan rozwoju technologii, przedstawiając wizję mobilności akcentującej "technikę dla człowieka". Motywem przewodnim całej dwudniowej imprezy było dążenie do zwiększenia łatwości obsługi, a przez to również satysfakcji użytkowników. Było ono widoczne podczas prezentacji rozwiązań technologicznych, nowych produktów, a także zastosowań i usług. Poza przedstawieniem siedmiu nowych telefonów komórkowych firma Nokia zarysowała swą strategię w dziedzinie wielodostępu radiowego oraz zaprezentowała zaawansowane narzędzia programistyczne dla coraz liczniejszej społeczności Forum Nokia.

"Filozofia stawiająca użytkownika na pierwszym miejscu to podstawa wszystkich działań w firmie Nokia. Czy chodzi o projektanta szkicującego nowy telefon komórkowy, czy inżyniera pracującego nad złożonymi technologiami, takimi jak wielodostęp radiowy lub udostępnianie wideo, podstawowe znaczenie mają zawsze cechy użytkowe" — mówi Pertti Korhonen, dyrektor techniczny firmy Nokia. "Aby produkty i usługi mobilne mogły zyskać naprawdę globalny charakter, muszą być intuicyjne i łatwe w obsłudze — określamy to mianem techniki dla człowieka".

"Proste przyjemności": siedem nowych telefonów akcentujących łatwość obsługi

W odpowiedzi na rosnące ze strony użytkowników zapotrzebowanie na prostotę, firma Nokia zaprezentowała dzisiaj siedem nowych telefonów komórkowych, które wyróżniają się łatwością obsługi i intuicyjną konstrukcją. Nowe urządzenia stanowią kolejne wzbogacenie oferty telefonów WCDMA/GSM i CDMA proponowanych przez firmę Nokia. Są to modele przeznaczone dla użytkowników, którzy poszukują dobrze znanych technologii i stylowego wzornictwa dla dopełnienia własnego stylu życia.

Wśród przedstawionych dzisiaj nowości znajduje się Nokia 6280, rozsuwany telefon 3G z aparatem fotograficznym o rozdzielczości 2 megapikseli i aparatem VGA, który idealnie nadaje się do udostępniania obrazu wideo w czasie rzeczywistym i dwukierunkowych połączeń wideo. Nokia 6270 zawiera aparat fotograficzny o rozdzielczości 2 megapikseli z lampą błyskową oraz łatwy w obsłudze odtwarzacz muzyczny, który umożliwia słuchanie dźwięku cyfrowego w różnych formatach. Nokia 6111 to niewielki, rozsuwany telefon z bogatym zestawem funkcji. Cechą wyróżniającą tego maleństwa jest aparat fotograficzny o rozdzielczości megapiksela, z którego intuicyjnie korzysta się trzymając telefon poziomo lub pionowo. Nokia 6060 dowodzi, że wyrafinowane wzornictwo jest dostępne we wszystkich kategoriach cenowych, w tym również w atrakcyjnych modelach składanych.

Z myślą o sieciach CDMA firma Nokia zaprezentowała model Nokia 6265, zaawansowany telefon z aparatem fotograficznym o rozdzielczości 2 megapikseli w nowoczesnej rozsuwanej konstrukcji. Ponadto przedstawiono dwa modele do sieci CDMA dla początkujących użytkowników: Nokia 2125 oraz składany telefon Nokia 2255.

Series 60 i Series 40 w centrum uwagi

Podczas konferencji Nokia Connection przedstawiono kilka znaczących rozwiązań technologicznych, w tym nową przeglądarkę Series 60, którą Nokia stworzy na bazie ogólnodostępnego kodu źródłowego (tzw. Open Source). Będzie to domyślna przeglądarka w wiodącym oprogramowaniu do smartfonów, czyli platformie Series 60. Do końca maja 2005 roku firma Nokia dostarczyła ogółem 25 milionów urządzeń wyposażonych w platformę Series 60.

Torując drogę ku nowym aplikacjom do urządzeń mobilnych, Forum Nokia zapowiedziało 3. wydanie platformy Series 40. Umożliwi ono tworzenie atrakcyjnych aplikacji multimedialnych do licznie reprezentowanej na rynku kategorii urządzeń.

Mobilne rozwiązania głosowe dla przedsiębiorstw — większa swoboda w biurze i poza nim

Ponieważ usługi głosowe zajmują w firmach czołowe miejsce zarówno pod względem wydatków, jak i liczby użytkowników, grupa Enterprise Solutions przedstawiła dzisiaj kompleksową strategię, dzięki której przedsiębiorstwa będą mogły w większym zakresie przystosowywać usługi głosowe do swoich potrzeb. Dzięki współpracy z czołowymi przedstawicielami branży Nokia wprowadzi ofertę zaawansowanych rozwiązań z dziedziny mobilnych usług głosowych dla przedsiębiorstw: od inteligentnego kierowania połączeń po łączność Voice over IP między urządzeniami mobilnymi a firmowymi centralami PBX. Inteligentne sterowanie połączeniami, linie obsługiwane przez asystentów, rejestrowanie i nagrywanie połączeń na serwerze — to tylko przykłady zastosowań, które staną się możliwe w zintegrowanych usługach stacjonarno-komórkowych dla przedsiębiorstw. Korzyścią dla pracowników będzie jedno proste rozwiązanie, dające większą swobodę w biurze i poza nim.

WiMAX nowym elementem przyszłej oferty technologii

Podczas konferencji Nokia Connection 2005 firma Nokia przedstawiła w zarysie swą strategię wielodostępu radiowego, w tym atrakcyjne szerokopasmowe rozwiązania bezprzewodowe dla operatorów i użytkowników. Podstawowymi składnikami oferty technologicznej firmy Nokia pozostają technologie 3GPP, w tym WCDMA (UMTS) i jej zmodyfikowane wersje, czyli HSDPA, HSUPA oraz Internet-HSPA, przy czym jednocześnie postępują prace nad rozwiązaniami 3.9G. Ponadto w przyszłości Nokia wzbogaci swą ofertę o technologię WiMAX, oferując dzięki niej bezprzewodowe łącza szerokopasmowe o dużej przepustowości na obszarach miejskich.

Nokia przedstawiła także kompleksową gamę usług i rozwiązań sieciowych, które upraszczają pracę w obszarze wdrażania nowych usług i prowadzenia rozliczeń. Zestaw do rozliczeń Nokia Unified Charging Suite pozwala operatorom zastosować różne metody rozliczeń do różnych usług. Oznacza to także korzyści dla klienta, który ma do dyspozycji różne metody płatności i mechanizmy kontroli kosztów. Dzięki platformie Nokia Service Delivery Framework operatorzy mogą w sposób całościowy i koncepcyjny podejść do kwestii identyfikowania nowych możliwych usług oraz szybkiego i ekonomicznego ich wprowadzania.

Źródło tekstu: Nokia

Komentarze
Zaloguj się