DAJ CYNK

Maleńka Nokia Asha 501 ze świetną baterią

09.05.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 22523

Ważne 3

1

Nokia odświeżyła dotykową platformę Asha, pierwszym jej przedstawicielem jest malutka Nokia Asha 501 o zaskakująco długich czasach czuwania i rozmów - nawet w wersji Dual SIM.

Nokia odświeżyła dotykową platformę Asha, pierwszym jej przedstawicielem jest malutka Nokia Asha 501 o zaskakująco długich czasach czuwania i rozmów - nawet w wersji Dual SIM.

Urządzenie jest dostępne w sześciu kolorach do wyboru, które dopełniają eleganckie wzornictwo. Konstrukcja Ashy 501 obejmuje dwie główne części: trwałą, wymienną obudowę oraz odporny na zadrapania, 3-calowy wyświetlacz dotykowy (QVGA, dwupunktowy multitouch) z pojedynczym przyciskiem "Wstecz". Telefon jest wyjątkowo wygodny w noszeniu (99,2 x 58 x 12,1 mm) i waży zaledwie 98 gramów.Nokia Asha 501 oferuje łączność EDGE (modele 3G z nowej linii pojawią się niebawem), Wi-Fi, Bluetooth 3.0 i złącze microUSB 2.0. W zestawie z telefonem dostaniemy kartę microSD 4 GB, którą w razie potrzeby zastąpić można nośnikiem o pojemności do 32 GB. Aparat 3,2 Mpix nie ma funkcji autofocus i nagrywa filmy o rozdzielczości QVGA (15 klatek na sekundę). Nie zabrakło radia FM, próżno natomiast szukać GPS-u.

Czas czuwania z jedną kartą SIM to maksymalnie 48 dni, a przy dwóch aktywnych kartach do 26 dni. Maksymalny czas rozmów to 17 godzin. Wyniki te udało się producentowi uzyskać z pomocą stosowanej już w innych telefonach baterii BL-4U o pojemności 1200 mAh.Sprzedaż telefonu rusza w czerwcu. Oprócz wspomnianej wyżej karty 4 GB, klienci otrzymają 40 bezpłatnych gier EA Games o wartości 75 euro do pobrania ze Sklepu Nokia. Cena urządzenia w wersji z jednym gniazdem na kartę SIM wyniesie 99 dolarów (bez podatku).Asha 501 to pierwszy smartfon działający na nowej platformie Asha, która stanowi owoc inwestycji firmy Nokia w przejętą w 2012 roku firmę Smarterphone i doświadczeń przy tworzeniu MeeGo OS. Nowa platforma Asha stanowi otwarte i zgodne ze standardami środowisko umożliwiające tworzenie wysokiej jakości aplikacji dla konsumentów. Deweloperzy mogą tworzyć aplikacje do modelu Nokia Asha 501, które będą kompatybilne z przyszłymi urządzeniami działającymi na nowej platformie. Dzięki globalnemu zasięgowi Sklepu Nokia, narzędziom takim jak Nokia In-App Payment oraz Nokia Advertising Exchange (NAX), a także rozliczeniom za pośrednictwem operatorów, Nokia oferuje deweloperom możliwość uzyskiwania większych przychodów.

Do nowych urządzeń Asha przygotowały aplikacje takie światowe marki, jak EA Games, Gameloft, Facebook, Foursquare, ESPN, WhatsApp, The Weather Channel, LinkedIn i Twitter. Na platformie Asha będą też dostępne aplikacje lokalnych deweloperów. Od III kwartału 2013 roku po raz pierwszy dostępne będą do pobrania usługi HERE ? użytkownicy smartfonu Nokia Asha 501 będą mogli dzięki temu korzystać z podstawowych usług lokalizacyjnych.Dzięki pojedynczemu ruchowi palcem po wyświetlaczu można przejść między dwoma ekranami: głównym i Fastlane. Ekran główny to tradycyjny widok z ikonami. Można uruchamiać na nim aplikacje lub wybierać określone funkcje, takie jak klawiatura czy ustawienia telefonu. Nowy widok Fastlane dostosowano do sposobu, w jaki użytkownicy faktycznie korzystają z telefonu. Przechowywane i prezentowane są w nim niedawno używane kontakty, serwisy społecznościowe i aplikacje. Użytkownicy mogą śledzić w nim swoje poprzednie i obecne działania oraz korzystać z telefonu wielozadaniowo dzięki łatwemu dostępowi do ulubionych funkcji.Przeglądarka Nokia Xpress Browser kompresuje przesyłane dane nawet o 90%. Umożliwia dzięki temu szybsze i tańsze przeglądanie mobilnego Internetu. Firma Nokia zapowiedziała także dostępność nowej aplikacji internetowej Nokia Xpress Now, która poleca nowe materiały na podstawie lokalizacji i preferencji użytkowników oraz popularnych tematów. Aplikacja ta będzie dostępna ze strony głównej przeglądarki lub do pobrania ze Sklepu Nokia.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu Nokia Asha 501 w katalogu.
Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu Nokia Asha 501 Dual SIM w katalogu.

Źródło tekstu: Nokia, wł

Komentarze
Zaloguj się