DAJ CYNK

iPhone 12 złamany. Jailbreak unc0ver pozwala go uwolnić

Dodane przez: Anna Rymsza (Xyrcon)

Kategoria: Bezpieczeństwo

Interakcje: 3926

iPhone 12 pro

iPhone 12 poległ, tak samo jak wszystkie poprzednie. Możliwe jest obejście jego zabezpieczeń i „uwolnienie” go z ekosystemu Apple.

Uwolnienie najnowszej serii iPhone'ów jest możliwe dzięki jailbreakowi Unc0ver. Jego autorzy poinformowali na Twitterze, że wykorzystują własny exploit oraz lukę w jądrze systemu (CVE-2021-1782). Jailbreak działa na systemie iOS w wersjach od 11 do 14.3.

Uwolnienie nie będzie możliwe, jeśli iPhone ma już zainstalowana wersję 14.4 systemu iOS. Apple łata w niej lukę wykorzystywaną przez jailbreak Unc0ver. Na liście zmian w systemie Apple wymienia łatki dla trzech luk, które „mogą być aktywnie wykorzystywane” przez cyberprzestępców i to jedna z nich. Według dokumentacji Apple ta luka była obecna na urządzeniach:

  • iPhone 6s i nowsze
  • iPad Air 2 i nowsze
  • iPad mini 4 i nowsze
  • iPod touch 7. generacji

Błąd pozwalał szkodliwej aplikacji na podniesienie uprawnień, a więc wykonywanie czynności z uprawnieniami szerszymi, niż ma użytkownik.

Zobacz: iOS 13.5 już został złamany. Jailbreak unc0ver w drodze

Zanim ucieszysz się z możliwości uwolnienia iPhone'a czy iPada, przemyśl potencjalne ryzyko. Jailbreak służy głównie do tego, by można było instalować oprogramowanie, na które nie pozwala Apple. Z taką luką w jądrze systemu iOS to może nie jest najlepszy pomysł, jeśli nie masz pewności, że instalowane aplikacje są całkowicie bezpieczne. Takiej pewności nie ma w zasadzie nigdy. Nawet ogrodzony ślicznym murem App Store może przepuścić jakiegoś szkodnika. W październiku 2019 roku przez szparę w murze wślizgnęło się ich aż 17.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apple

Źródło tekstu: Unc0ver, Apple

Przewiń w dół do następnego wpisu