DAJ CYNK

Snapchat testuje nowe metody śledzenia użytkowników - omija zabezpieczenia w iOS 14

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Aplikacje

Snapchat testuje nowe metody śledzenia użytkowników

Firma Snap, właściciel Snapchata, testuje nową metodę śledzenia użytkowników iPhone'ów, omijającą wprowadzone przez Apple nowe zasady prywatności.

Już wkrótce w ramach systemu iOS wystartuje nowy system ochrony prywatności, w ramach którego żadna aplikacja nie będzie mogła śledzić użytkowników, jeśli ci nie wyrażą na to zgody. Internetowi giganci z Facebookiem na czele mocno krytykują nowe rozwiązanie, argumentując, że uderza ono bezpośrednio w ich model biznesowy. O ile jednak część z nich wyraża swoje niezadowolenie wyłącznie w oficjalnych wypowiedziach, niektórzy idą o krok dalej.

Według Financial Times firma Snap, właściciel platformy Snapchat, miała testować nowe metody śledzenia użytkowników, omijające nowe mechanizmy ochrony prywatności Apple. Ich skuteczność w identyfikowaniu konkretnych użytkowników miała sięgać nawet 95 procent. Technika ta miała być oparta na tzw. "dopasowaniu probabilistycznym" i polegać na analizowaniu danych na temat aktywności internautów uzyskanych z firm trzecich oraz porównywaniu ich z własną bazą użytkowników.

Choć metoda testowana przez Snap może okazać się skuteczna w omijaniu nowych mechanizmów z iOS 14, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotka się ze zdecydowanymi działaniami ze strony Apple. Gigant z Cupertino już teraz aktywnie zwalcza aplikacje aktywnie omijające nowe reguły dotyczące prywatności, m.in. poprzez blokowanie aplikacji gromadzących w tym celu indywidualne parametry poszczególnych urządzeń.

Warto odnotować, że firma Snap nie wypiera się testowania metod opartych o dopasowanie probabilistyczne. W oficjalnej wypowiedzi zaznaczono jednak, że jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe, które zostanie porzucone z chwilą wejścia w życie nowych zasad prywatności ustanowionych przez Apple.

Zobacz: Snapchat: rekordowa liczba użytkowników i coraz lepsze wyniki
Zobacz: Android i iOS śledzą użytkowników bez ich zgody

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pexels

Źródło tekstu: Financial Times, 9to5Mac