DAJ CYNK

Google przedstawia Androida 13 Go edition. Jest bezpieczniej i ładniej

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Android 13 Go edition

Google wprowadził w tym roku najnowszą, trzynastą wersję swojego systemu Android, która pojawia się w coraz większej liczbie smartfonów, ale nie zapomina też o jej lżejszej odmianie. Premiery doczekał się Android 13 Go edition.

Android w wersji Go, czyli dostosowanej do telefonów z niewielką pamięcią RAM i mało wydajnymi układami SoC, został po raz pierwszy zaprezentowany pięć lat temu, w 2017 roku. Wraz z debiutem systemu Android 13 Go edition Google ogłosił, że lekki system dostępny jest w ponad 250 milionach aktywnych urządzeń.  

Nowa wersja skupia się na „niezawodności, użyteczności i personalizacji”, jak to określa Google. Co to znaczy w praktyce? Jedną z najistotniejszych zmian jest nowy mechanizm aktualizacji systemowych Google Play, które mają być regularnie dostarczane do telefonów z Go edition niezależnie od aktualizacji głównej linii Androida. Dzięki temu urządzenia będą otrzymywać stałe poprawki systemu o krytycznym znaczeniu – bezpośrednio od Google’a i bez konieczności angażowania w to producentów sprzętu. Będą też dostosowane do małej pamięci wewnętrznej urządzeń.

Przydatnym usprawnieniem w Androidzie 13 Go edition jest też kanał Discovery, czyli panel z aktualnościami, dostępny po przesunięciu ekranu, na lewo od głównego pulpitu. 

Android 13 Go edition

Nowy system przynosi także zmiany wizualne – przede wszystkim styl Material You, zaprezentowany dla „dużych” urządzeń wraz z Androidem 12. We wcześniejszym wydaniu Go edition wciąż jednak stosowany był starszy styl Material Design. Nowość stwarza dodatkowe możliwości personalizacji wyglądu systemu, w tym dostosowanie kolorystyki do wybranej tapety. Po jej ustawieniu użytkownik otrzyma do wyboru cztery dynamicznie dobrane schematy kolorów.

Android 13 Go edition dostarcza także najważniejszych nowości z pełnej wersji systemu jak uprawnienia do powiadamiania czy preferencje językowe poszczególnych aplikacji. 

W porównaniu do Androida 12 Go zwiększyło się minimalne wymaganie dotyczące pamięci RAM - teraz smartfony musza jej mieć co najmniej 2 GB. W poprzedniej edycji było to 1 GB, a  pierwsze wydania do 2019 roku (Android 8 Go - Android 10 Go) wymagały zaledwie 512 MB RAM.

Google zapowiada, że w 2023 roku na rynku pojawią się nowe smartfony z Androidem 13 Go edition.

Zobacz: Xiaomi ma nowego budżetowca. To Redmi A1+ z czystym Androidem
Zobacz: POCO C50 już się zgłasza. Kolejny Xiaomi z czystym Androidem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Google

Źródło tekstu: Google