DAJ CYNK

NVIDIA zwariowała? Nadciągają nowe GeForce RTX 3000

Przemysław Banasiak

Sprzęt

NVIDIA zwariowała? Nadciągają nowe GeForce RTX 3000

NVIDIA chce by do sklepów trafiły tanie karty graficzne. Nie chodzi jednak o modele z najnowszej generacji, a sprawdzonego już GeForce RTX 3060.

 

Najnowsze generacje konsumenckich kart graficznych to AMD Radeon RX 7000 oraz NVIDIA GeForce RTX 4000. Oferują one spory skok wydajności w grach i programach, zwłaszcza w przypadku technologii ray tracingu. Niestety w porównaniu do starszych generacji są one znacznie droższe.

NVIDIA próbuje przekonać AiB do produkcji tanich modeli

Nikogo więc nie powinno dziwić, że wiele osób jest bardziej zainteresowanych starszymi i tańszymi konstrukcjami oraz modelami używanymi z rynku wtórnego. Wygląda na to, że zauważyli to Zieloni.

Zgodnie z doniesieniami chińskiego Board Channels, NVIDIA nadal produkuje i dostarcza partnerom rdzenie dla kart graficznych GeForce RTX 3060. Co więcej producenci zachęcają partnerów do wydawania tańszych modeli. Celem amerykanów jest zaoferowanie karty z 12 GB pamięci VRAM w cenie poniżej 1125 złotych.

NVIDIA zwariowała? Nadciągają nowe GeForce RTX 3000

Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że model z tej generacji - GeForce RTX 4060 - posiada w wersji podstawowej tylko 8 GB pamięci VRAM, a wariant 16 GB jest znacznie droższy od GeForce RTX 3060. Dodatkowo sama produkcja GPU starszego typu u Samsunga jest podobno aktualnie bardzo opłacalna.

Pierwszym producentem, który skusił się na ofertę NVIDII jest nieobecna na naszym rynku firma ONDA. Chińczycy wydali już model z prostym układem chłodzenia wyposażonym w dwa wentylatory i pozbawionym podświetlenia RGB LED w sugerowanej cenie 1899 RMB, czyli około 1069 PLN.

Zobacz: Spędziła 20 lat w szufladzie, ale nadal daje radę
Zobacz: Rockstar nęci na GTA 6. Potwierdzono datę premiery

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Onda, Telepolis / Damian Jaroszewski

Źródło tekstu: Board Channels, ITHome, VideoCardz, oprac. własne