DAJ CYNK

Małe dyski – rynek przyszłości?

30.09.2004

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1

Ważne 0

0

Samsung dołącza do listy firm pracujących nad miniaturowymi dyskami twardymi. Koreański gigant przygotowuje "twardziela" o średnicy 0,85 cala.

Samsung dołącza do listy firm pracujących nad miniaturowymi dyskami twardymi. Koreański gigant przygotowuje "twardziela" o średnicy 0,85 cala.

Nie wiadomo, kiedy nowy produkt ma szanse trafić na rynek. Podobne dyski przygotowują firmy Toshiba i GS Magicstor. Miniaturowe dyski twarde mają znaleźć zastosowanie w sprzęcie przenośnym, jednak aby zdobyć prawdziwą popularność, muszą poradzić sobie z konkurencją ze strony układów flash. Według ekspertów, aby taka rywalizacja była skuteczna, dyski musiałyby mieć 4GB pojemności i kosztować nie więcej, niż 30 USD. Takich wymogów na dzień dzisiejszy nie jest w stanie spełnić żaden producent.

Wielką nadzieja dla producentów małych dysków jest oczywiście powszechne zastosowanie takich napędów w telefonach komórkowych. Według prognoz IDC, w tym roku na całym świecie sprzeda się ich około 586 mln, a w roku 2008 – już 794 mln. Zdobycie choćby części tego rynku byłoby wielkim sukcesem. Niejako badając takie możliwości, Samsung wprowadził już do sprzedaży telefon komórkowy z dyskiem twardym. Problemem wciąż są jednak ceny produkcji i duże zapotrzebowanie dysków na energię. Dlatego według analityków z IDC adopcja nowej technologii w komórkach będzie powolna. W roku 2005 telefonów z dyskami twardymi sprzeda się nie więcej niż 500 tys., a w roku 2008 – około 5,2 mln.

Źródło tekstu: 4Press

Komentarze
Zaloguj się