DAJ CYNK

110 Mb/s po FTTH w British Telecom

25.10.2010

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2083

Ważne 0

0

Brytyjski operator narodowy zaoferuje klientom w wybranych lokalizacjach Internet o przepustowości teoretycznej 110 Mb/s. W niektórych przypadkach jednak praktyczne prędkości mogą być niższe od tych "gwarantowanych".

Brytyjski operator narodowy zaoferuje klientom w wybranych lokalizacjach Internet o przepustowości teoretycznej 110 Mb/s. W niektórych przypadkach jednak praktyczne prędkości mogą być niższe od tych "gwarantowanych".

Zaproponowane przez BT rozwiązanie oparte jest o technologię FTTH i zaoferuje prędkości teoretyczne rzędu 110 Mb/s. W praktyce ma to być gwarantowane 100 Mb/s. Jednak w umowie znajdziemy jedną małą gwiazdkę.

Mówi ona o tym, że prędkość 100 Mb/s jest prędkością możliwą do osiągnięcia z technicznego punktu widzenia, jednak nie będzie można jej osiągnąć w każdej sytuacji. Jedną z nich jest maksymalne obciążenie łącza przez każdego z jego współużytkowników.

W takim przypadku parametry łącza skurczą się do 20 Mb/s i będzie to prędkość prawdziwie gwarantowana. Jednak jak zapewniają przedstawiciele BT, prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji jest bardzo małe.

Za łącze oparte o technologię FTTH trzeba będzie zapłacić prawie 259 funtów rocznie. W przypadku wykupienia dodatkowego, miedzianego łącza ADSL, opłata roczna wyniesie niecałe 158 funtów.

Źródło tekstu: Silicon

Komentarze
Zaloguj się
14. ~code
0

2010-10-25 21:30:41

tak się trochę poczułem wywołany do tablicy, ale też jestem przygotowany, odpowiem. po kolei; Klientów jest więcej. testowych bo testowych, ale w kilku różnych miastach. co do kwoty nie mogę przecież podać ceny, ale zasugeruję, że sam dostęp do internetu nie będzie sprzedawany; podstawa to 3P i multiroom. cenowo będzie konkurencyjnie do UPC w podobnej ofercie i prędkości, zwłaszcza, że UPC tej szumnej 120Mb nie ma (oscyluje ok 80) i są na to twarde dowody, jak fibrechannel.pl - a my mamy, nawet więcej. piszesz o inwestycjach; z jednej strony nie wyrabia się dostawca, bo wszyscy teraz u niego kupują, a z drugiej trzeba też umiejętnie zaplanować inwestycje, by jakiś Operator nie wszedł na nowe łącza od razu po zbudowaniu, nie kładąc grosza na inwestycje. można mówić o koszcie "utrzymania linii" - ale jest to koszt utrzymania, a nie zwrócenia się inwestycji. zresztą, inwestycje w FTTH są ostatecznie tańsze, niż w miedź - kabel kosztuje tyle samo, a urządzenia po drodze są pasywne i nie ssają prądu. co do bloga; virussa czytam :) jedna z ciekawszych postaci, obecnie już chyba nie w TP, sądząc po tematach na blogu. nie sądzę, że wynika to z obawy, a dzieje się sporo. a wracając do regulatora; o ile kiedyś były takie strachy, pewnie trochę wymyślone, trochę prawdziwe, to teraz są realne okrutnie. pani Prezes, sądząc po dążeniach, moim zdaniem działa na szkodę spółki; widać to właśnie po zakusach regulacyjnych FTTH. to jest temat nowy i bardzo na czasie, dlatego też można się spodziewać ekspansji VDSL, niż FTTH. Porozumienie nie reguluje tej kwestii, a wymuszone "chińskie mury" tak naprawdę bardziej destabilizują pracę, niż pomagają Alternatywnym. Wnikając głębiej, jeśli Klient interweniował u UKE z powodu problemów na styku TP/Alternatywni, w TP zawsze było wszystko ok - u ALternetywnych jest bajzel.

Odpowiedz

13. ~wiedzący
0

2010-10-25 21:12:41

@12. Ale ja wcale na FTTH nie czekam. Aktualnie jestem podłączony poprzez FTTB a dalej ETTH przez lokalnego ISP i 40Mbps mi styka :). W ofercie mają nawet 240Mbps (w godzinach 24-10), ale nie jest mi to potrzebne do szczęści. Szczególnie, że prędkość łącza nie za bardzo trzyma parametry :(. Aktualnie pojedynczy plik ściągam z prędkością 2Mbps. Na szczęście przy kilku połączeniach na plik otrzymuje wielokrotność tej prędkości. Podejrzewam, że nie wytrzymuje łącze od TPSA. Może teraz mój operator skusi się na wykupienie łącza od Netii (mają od niedawna niedaleko swój Interconnect), ale nie jestem tego pewny. Ale i tak nie narzekam, gdyż strony WWW otwierają się dostatecznie szybko. Trochę gorzej z Youtube, ale mogę poczekać zanim film się zbuforuje.

Odpowiedz

12. ~Ja
0

2010-10-25 20:36:46

@11. Jak dla takiej dużej inwestycji jak FTTH to ryzyko inwestycyjne jest wystarczające żeby ją wstrzymać. A co do prędkości powyżej 20M, to prędzej doczekasz się dostępów na VDSL2 niż FTTH, a dzięki FTTC więcej osób będzie mogło skorzystać z najszybszych prędkości w tej technologii. Na prawdziwe FTTH do domu to jeszcze poczekasz i prawdopodobnie będzie na podobnych zasadach jak w BT, czyli w porywach do xxx MB/s

Odpowiedz

11. ~wiedzący
0

2010-10-25 17:08:00

I jeszcze jedno ;). Znalazłem ciekawy blog, gdzie autor całkiem trafnie odsłania politykę blefowania TPSA. Bardzo ciekawa lektura, chociaż już nieco leciwa. Tylko świetnie pokazuje jak prezes Witucki próbuje tworzyć mity o regulacjach FTTH, kiedy to jeszcze nie zostało wcale postanowione: http://tinyurl.com/3356tsf. Oczywiście jakaś niepewność pozostaje, ale nikt nie da im gwarancji, gdyż nawet zabrania tego KE.

Odpowiedz

10. ~wiedzący
0

2010-10-25 16:56:38

@8. Jeszcze małe pytanko. Wiem, że to testy, ale czy już coś mniej więcej wiadomo na jaką miesięczną kwotę TPSA będzie "wyceniała" łącze 50Mbps? Do tego jakie będą koszty instalacji (NT + robocizna). Jak więcej niż 100zł/miesiąc i to włącznie z utrzymaniem kabla (jeżeli takie cóś będzie) oraz 200zł jednorazowo to życzę im powodzenia. Przynajmniej w mojej miejscowości :).

Odpowiedz

9. ~wiedzący
0

2010-10-25 16:51:08

@8. Piszesz o komercyjnie udostępnionych usługach TPSA w standardzie FTTH, czy o testach w jednym (kilku) nowym budynku na Warszawskiej Woli? Jakoś szczególnie ta kwestia mnie nie interesuje, ale jeżeli faktycznie UKE upiera się przy objęciu takich sieci regulacjami podobnymi do Neostrady sprzed porozumienia październikowego ;), czyli nieszczęsny "retail-" to moim zdaniem nie fair :(. TPSA i tak już jest zapóźniona z tego typu inwestycjami a takie rozmowy tylko ren stan rzeczy pogłębią.

Odpowiedz

8. ~code
0

2010-10-25 15:54:36

wiedzący; mało wiesz, niestety. Regulator próbuje od roku wymusić gwarancję udostępniania sieci FTTH wybudowanej już w Warszawie. to moim zdaniem nie jest fair, bo regulacjami powinna zostać objęta struktura tylko wybudowana przez 2000r, a w żadnym wypadku nowe technologie. dlatego projekt stoi, zamiast rozwijać się dalej.

Odpowiedz

7. ~micz
0

2010-10-25 12:04:25

Ad. 2 99zl za 2mb to chyba jakas bardzo stara promocja, tak to jest jak sie bierze umowy na 2-3lata zamiast 12msc :) U mnie technicy mowili ze 2mb to max ile moge wyciagnac bez zrywania polaczenia, wzialem 6mb, teraz 10mb za 69zl i wszystko smiga az milo. Bylo zrywanie polaczenia ale to przez router Linksysa, kupilem jakiegos Tp-linka ktory podobno mial trzymac stabilnie polaczenie i rzeczywiscie tak jest, zero problemow poki co i chyba zaryzkuje 20mb polaczenie bo w cenie to tylko 5zł roznicy :)

Odpowiedz

6. ~Szymon
1

2010-10-25 11:46:31

nie ma czym sie podniecac bo to bedzie w "wybranych lokalizacjach", ja mieszkam w bath 15 minut od centrumi i mam teoretyczne 8mb ktore nigdy nie jest osiagane, a w dzien jest zupelna bida

Odpowiedz

5. ~wiedzący
1

2010-10-25 08:45:01

@1. Pomarzyć piękna rzecz ;-). Od roku obowiązuje nowe porozumienie UKE TPSA a dzięki niemu wybudowano zaledwie 75 tysięcy nowych linii i to "zaledwie" kabli TP (do tego tylko 19 tysięcy w obszarze białych plam). Dalej to co najwyżej mają FTTCab, czyli wyniesione DSLAM. Oczywiście nie chcę zapeszać, gdyż każdy kto podłącza nowych użytkowników Internetu jest mile widziany :). Ale chciałbym wiedzieć ile z tych inwestycji trafia w obszary o słabej urbanizacji. Gdyż wybudowanie 75 tysięcy linii w ciągu roku w skali całego kraju w obszarze blokowisk wyczynem nie jest. U mnie w małej miejscowości (50 tys.) lokalny ISP okablował w tym czasie całe osiedle (ok. 80 bloków po 20 lokali). A Vectra w mniej więcej tym samym czasie doprowadziła swoje łącza do niemal każdego osiedla :) (3-4 tys. lokali). Oczywiście nie byłoby to możliwe bez dostępu do kanalizacji teletechnicznej od TPSA, ale to odrębna kwestia.

Odpowiedz

4. ~wiedzący
1

2010-10-25 08:34:44

Witku. FTTH to nie jest technologia. To jest rodzaj architektury strukturalnej sieci szerokopasmowej. Technologią to tu zapewne jest GPON.

Odpowiedz

3. mikkel
1

2010-10-25 08:32:42

W UPC też są dostępne takie prędkości, nie wiem czy dla wszystkich ale mają w ofercie chyba od roku, więc żadnych rewelacji nie ma a poza tym do domu prędkości do 20 Mb/s są w zupełności wystarczające nawet jak się bardzo dużo ściąga.

Odpowiedz

2. ~
1

2010-10-25 08:05:36

tak w neostradzie 2mb za 99 zl

Odpowiedz

1. code
0

2010-10-25 07:59:47

Nóż mi się w kieszeni otwiera, bo gdyby nie UKE, mielibyśmy u siebie już od dwóch lat takie opcje.

Odpowiedz