DAJ CYNK

Złośliwy kod zaszyty w aplikacjach tapetowych zainfekował 21 mln urządzeń z Androidem

19.09.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 36

Ważne 6

0

ExpensiveWall to nowy mallware wykryty w apliikacjach służących do zmiany tapety w urządzeniach z systemem Android.ExpensiveWall to nowy mallware wykryty w apliikacjach służących do zmiany tapety w urządzeniach z systemem Android.

Naukowcy z Check Point wykryli złośliwe oprogramowanie ExpensiveWall w sierpniu i wydali oświadczenie zawierające szczegóły na jego temat. Zanim jednak Google podjął jakiekolwiek działania, ExpensiveWall zainfekował około 50 aplikacji w Google Play, które zostały pobrane od 1 do 4,2 mln razy.

Złośliwy kod, będąc częścią aplikacji służących zmianie tapety w Androidzie, prosił użytkowników o dostęp do wiadomości SMS oraz Internetu. Po otrzymaniu odpowiednich uprawnień, ExpensiveWall zaczynał wysyłać wiadomości SMS Premium oraz rejestrował ofiary w kolejnych płatnych usługach, oczywiście bez wiedzy nieszczęśliwca, który o szkodliwych działaniach oprogramowania często się dowiaduje dopiero po otrzymaniu rachunku od swojego operatora.

Chociaż aplikacje zainfekowane przez ExpensiveWall zostały usunięte ze sklepu Google Play, to nadal wiele ich kopii znajduje się na urządzeniach użytkowników. Jak się można chronić przed tego typu zagrożeniami? Przede wszystkim należy czytać, jakich uprawnień wymaga od nas dana aplikacja. Program służący do zmiany tapety raczej nie powinien od nas żądać uprawnienia do wysyłania wiadomości SMS.

Zobacz: BlueBorne zagraża telefonom z Androidem i nie tylko

Źródło tekstu: Check Point, wł

Komentarze
Zaloguj się