DAJ CYNK

Ministerstwa Rozwoju i Cyfryzacji wspierają walkę ze smogiem

10.01.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3327

Ważne 4

2

Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji wspierają Smogathon - wydarzenie mające na celu walkę ze smogiem za pomocą technologii wywodzących się z różnych dziedzin nauki i biznesu.

Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji wspierają Smogathon - wydarzenie mające na celu walkę ze smogiem za pomocą technologii wywodzących się z różnych dziedzin nauki i biznesu.

Smog to jeden z popularniejszych tematów w ostatnich dniach. W ramach walki z ograniczeniem jego emisji jest organizowany Smogathon. Jego druga edycja odbyła się pod koniec listopada 2016 roku. Na imprezie pojawili się przedstawiciele firm technologicznych, przedsięwzięć biznesowych, miasta, nauki, organizacji pozarządowych i funduszy inwestycyjnych. Dzięki temu spodziewać się można wdrożenia projektowanych rozwiązań. Do gali finałowej zakwalifikowało się 10 zespołów. Wśród tych propozycji znalazły się nowoczesne czujniki mierzące poziom zanieczyszczenia, kotły do spalania ekogroszku emitujące o 96% mniej zanieczyszczeń niż dotychczas i wieże-wentylatory wspomagające cyrkulację powietrza w miastach borykających się z takimi problemami jak Kraków.

Walka ze smogiem ma być też tematem przewodnik najbliższego spotkania Rady Ministrów zaplanowanego na 17 stycznia.

Każdy, kogo interesuje jakość powietrza w swojej okolicy, może zaopatrzyć się w specjalną aplikację Jakość powietrza w Polsce na urządzenia z Androidem stworzoną przez Ministerstwo Środowiska. Uprzedzając pytania - aplikacja nie wykorzystuje czujników w smartfonie do sprawdzenia jakości powietrza. Korzysta za to z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Aplikacja jest dostępna pod tym adresem.Pochwalcie się w komentarzach wynikami prezentowanymi przez aplikację. Od razu uprzedzamy, jej uruchomienie i załadowanie danych trwa kilka minut.

Inne aplikacje na Androida do sprawdzania jakość powietrza, to:

  • Kanarek - aplikacja korzysta z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale po przeniesieniu ich na własne serwery, co wpływa pozytywnie wpływa na szybkość wczytywania danych.
  • Zanieczyszczenie powietrza - to trzecia aplikacja korzystająca z tych samych danych. Dostępna jest także w wersji PRO, bez reklam.
  • Smok Smog - aplikacja przeznaczona dla mieszkańców południa Polski - województwa dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego i śląskiego, czyli najbardziej zanieczyszczonych regionów kraju.
  • Kraków Smog - aplikacja tylko dla mieszkańców Krakowa.

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji; wł

Komentarze
Zaloguj się
26. Hose
0

2017-01-11 10:46:54

@25- Oczywiście trudne to nie jest, wiadomo co i jak należy zrobić. Tylko kto i czym ma to sfinansować, to jest pytanie.

Odpowiedz

25. ~mkkot
0

2017-01-11 09:49:00

Propozycja ograniczenia smogu z motoryzacji: niech ludzie, którzy muszą pracować na miejscu robią to po 12h (i wtedy zamiast dojeżdżać 22 dni w miesiącu będą tylko 15, bo pozostałe 15 będzie wolne - ja tak pracuję i sobie bardzo chwalę). Osoby zaś, które i tak pracują intelektualnie np. na komputerze: programiści, administratorzy, urzędnicy i nie mają potrzeby spotykania się z klientami czy innymi pracownikami, niech nie przyjeżdżają do pracy, tylko pracują z domu. Też czasem mogę i bardzo sobie chwalę. Powinny powstać ulgi dla pracodawców, którzy oferują taki tryb pracy. Dodatkowo zamiast jeździć na większe zakupy można zamówić je przez Internet z dostawą (też tak robię i bardzo mi to odpowiada). Miasta powinny jednocześnie zainwestować w radykalną poprawę komunikacji miejskiej, żeby ludzie w ogóle chcieli jeździć tym. Ja jeżdżę, ale w sezonie przesiadam się na rower, bo... jest szybciej.Co do ogrzewania - kwestia wymiany kotłów węglowych na ekologiczne (z górnym dopalaniem spalin - niektóre gminy do tego dopłacają) i używania dobrej jakości węgla. Powinny być jakieś normy ile może być w nim zanieczyszczeń. Ewentualnie kwestia dotacji na rozbudowę już istniejącej infrastruktury miejskiego ogrzewania, jeśli mówimy o miastach. To naprawdę nie jest takie trudne jak się wydaje.

Odpowiedz

24. Hose
0

2017-01-11 07:42:35

@5 - Spokojnie i na temat (pokaż mi gdzie uzyskam 80% dofinansowania do pompy ciepła, z góry dziękuję) Co do paneli fotowoltaicznych i ich opłacalności musisz wiedzieć że obecnie "siec" energetyczna odbiera Twoją energię i jest magazynem który ładujesz prądem (głównie słonecznym latem) a zimą darmo odbierasz 80% tego co dałeś do sieci, co chcieć więcej? Generalnie dobór pompy dobiera się poprzez badanie i obliczanie zużycia ciepła przez obiekt a nie z "pały" grzałki przy pompach stosowane są po to by ewentualnie dogrzały przez 5 dni w roku gdy temperatura spadnie do ekstremalnych wartości. Przewymiarowanie mocy źródła jest znacznie kosztowniejsze niż dogrzanie grzałką tydzień w ciągu roku.

Odpowiedz

23. ~gewq
0

2017-01-10 20:54:39

Walka ze smogiem jest prosta ale nierealna. Trzeba wprowadzic samochody wodorowe, spowodowac żeby CAŁE społeczeństwo było stac na ogrzewanie gazem, przy okazji zmienic paliwo lotnicze z obecnego toksycznego które spada nam na głowy na inne mniej toksyczne i kilka innych rzeczy. Prawda, że możliwe choc nierealne?

Odpowiedz

0

2017-01-10 18:30:36

wszyscy przezywaja smog, a ciekawe czy zwykły kowalski coś w zwiazku z tym zrobil

Odpowiedz

21. ~
0

2017-01-10 17:31:47

Elektrownie pomimo soalania wegla nie emituja duzo zanieczyszczen a wynika to z obiwuazku stosowania filtrow. Poza tym nie kazda elektrownia spala wegiel, sa bloki gazowe.Najwiecej zanieczyszczen emituja piece w domach jednorodzinnych,gdzie pali sie w zasadzie wszystko.

Odpowiedz

0

2017-01-10 17:07:27

Aplikacja? Pomiary? Normy? To się nie przyda, bo normy są przekroczone od wielu lat, teraz podskoczyło z 10 razy....18). Jak nie ocieplać i nie palić, to ostaje dzwonienie zębami;-)

Odpowiedz

18. ~Q
1

2017-01-10 16:49:15

Ocieplać domy,a problem zniknie,bo nie trzeba będzie tyle spalać paliwa w piecu.

Odpowiedz

17. ~MIś
0

2017-01-10 16:35:54

Ważna jest temperatura spalania i ilość tlenu . Kotły z nadmuchem powietrza i podajnikiem węgla w uziarnieniu groszek i większej mają 3 do 4-krotnie niższą emisję pyłów ze spalonej tony. Sprawność zaś nawet 30% większą od kopciuchów, gdzie spalają plastiki (sąsiad przy selektywnym odbiorze odpadów w mej wsi nigdy nie wystawia worków z palstikami...) tudzież mokry miał (by nie spalał się szybko i nie spiekał popiół) o niskiej kaloryczności. Dochodzi jeszcze lenistwo kopciuchów. Rozpali taki drewno a potem zawali to ilością węgla i śmieci na cały wieczór i noc, tak by mógł leżeć przed telewizorem i nie chodzić po kotłowniach... Marzę, by choć raz spróbował węgla "orzecha" i spalania górnego.... eh...

Odpowiedz

16. ~Kacper
3

2017-01-10 15:22:01

Śmieci nie są największym problemem. Z tego co się zdążyłem zorientować pyły PM10 i PM2.5 to głównie z węgla.Aktualnie rynek jest zalewany tańszym węglem importowanym. Kopci to i śmierdzi. No ale tańszy...Kaloryczność słaba. Teściunio grzeje dom piecem kaflowym. Palił w ostatni weekend cały dzień i nie mógł przekroczyć 22stopni w mieszkaniu. Na węglu "PL" nie było tego problemu nawet przy większych mrozach.

Odpowiedz

15. xander21
1

2017-01-10 15:19:47

hehe ludzie boją się smogu a palą papierosy i piją alkohol. Haha dobre sobie. I teraz pytanie co bardziej truje?

Odpowiedz

14. ~
1

2017-01-10 14:56:54

10. Już kiedyś było tanie palenie olejem opałowy. Jak tylko rząd zobaczył, co się dzieje na rynku, od razu podatek akcyzowy w górę. Takie to mamy rządy. Zamiast dogodzić obywatelowi, rzucają kłody pod nogi.

Odpowiedz

13. ~Wojtaszek
1

2017-01-10 14:32:07

Palić węgiel a nie śmieci, do tego filtry i po problemie, a nie jakaś agitacja za panelami dobrymi co najwyżej do podgrzania wody w lecie.

Odpowiedz

12. ~do5
0

2017-01-10 14:26:08

jak Ci mało to skorzystaj z programu rządowego, tam masz kredyt z dofinansowaniem 40% pożyczki na te cele... w pierwszym roku 5% odsetek w kolejnych 2,5%

Odpowiedz

11. ~do 5
0

2017-01-10 14:24:10

przestan pierdoli...c Pompa ciepła w tym roku zwrot 80% za rok bedzie juz tylko 60% itd... a 10kw paneli w zime to możesz sobie telefon ładować a nie zasilać sprężarki... Taka ekologia, że prąd byś pobierał z sieci w dodatku marne pompy mają dodatkowe grzałki od 6kw w górę... przy -20 oplata za prąd zjadła by Twój marny budżet... min 1200zł za mc zasilanie samych sprężarek od pompy ciepła. pompa ciepła to odwrócoona lodówka...Na panele słoneczne również jest dofinansowanie ale na 5kw wkład własny 1000zł.

Odpowiedz