DAJ CYNK

Ministerstwa Rozwoju i Cyfryzacji wspierają walkę ze smogiem

orson_dzi

Sprzęt

Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji wspierają Smogathon - wydarzenie mające na celu walkę ze smogiem za pomocą technologii wywodzących się z różnych dziedzin nauki i biznesu.

Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji wspierają Smogathon - wydarzenie mające na celu walkę ze smogiem za pomocą technologii wywodzących się z różnych dziedzin nauki i biznesu.

Smog to jeden z popularniejszych tematów w ostatnich dniach. W ramach walki z ograniczeniem jego emisji jest organizowany Smogathon. Jego druga edycja odbyła się pod koniec listopada 2016 roku. Na imprezie pojawili się przedstawiciele firm technologicznych, przedsięwzięć biznesowych, miasta, nauki, organizacji pozarządowych i funduszy inwestycyjnych. Dzięki temu spodziewać się można wdrożenia projektowanych rozwiązań. Do gali finałowej zakwalifikowało się 10 zespołów. Wśród tych propozycji znalazły się nowoczesne czujniki mierzące poziom zanieczyszczenia, kotły do spalania ekogroszku emitujące o 96% mniej zanieczyszczeń niż dotychczas i wieże-wentylatory wspomagające cyrkulację powietrza w miastach borykających się z takimi problemami jak Kraków.

Walka ze smogiem ma być też tematem przewodnik najbliższego spotkania Rady Ministrów zaplanowanego na 17 stycznia.

Każdy, kogo interesuje jakość powietrza w swojej okolicy, może zaopatrzyć się w specjalną aplikację Jakość powietrza w Polsce na urządzenia z Androidem stworzoną przez Ministerstwo Środowiska. Uprzedzając pytania - aplikacja nie wykorzystuje czujników w smartfonie do sprawdzenia jakości powietrza. Korzysta za to z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Aplikacja jest dostępna pod tym adresem.



Pochwalcie się w komentarzach wynikami prezentowanymi przez aplikację. Od razu uprzedzamy, jej uruchomienie i załadowanie danych trwa kilka minut.

Inne aplikacje na Androida do sprawdzania jakość powietrza, to:

  • Kanarek - aplikacja korzysta z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale po przeniesieniu ich na własne serwery, co wpływa pozytywnie wpływa na szybkość wczytywania danych.
  • Zanieczyszczenie powietrza - to trzecia aplikacja korzystająca z tych samych danych. Dostępna jest także w wersji PRO, bez reklam.
  • Smok Smog - aplikacja przeznaczona dla mieszkańców południa Polski - województwa dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego i śląskiego, czyli najbardziej zanieczyszczonych regionów kraju.
  • Kraków Smog - aplikacja tylko dla mieszkańców Krakowa.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji; wł