DAJ CYNK

Facebook Lite dla Androida tylko w wybranych krajów

27.01.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Aplikacje i rozrywka

Interakcje: 12

Ważne 2

6

Mobilni użytkownicy Facebooka w końcu mogą odetchnąć. Wolna i pełna wad aplikacja zostanie zastąpiona odchudzoną wersją... tylko w krajach rozwijających się.

Mobilni użytkownicy Facebooka w końcu mogą odetchnąć. Wolna i pełna wad aplikacja zostanie zastąpiona odchudzoną wersją... tylko w krajach rozwijających się.

Mobilny Facebook dla Androida nie zbiera zbyt dobrych opinii wśród użytkowników. Pochłaniający ogromne ilości pamięci RAM, pozbawiony możliwości wysyłania prywatnych wiadomości i wymagający masy uprawnień Facebook, od dłuższego czasu prosi się o usprawnienia. I w końcu do Google Play trafił Facebook Lite, ale niestety nie dla wszystkich.

Sama aplikacja została bardzo mocno odchudzona, co widać już po jej rozmiarze, który z ok 30 MB skurczył się do niecałych 300 KB. Wraz z mniejszym rozmiarem programu przyszło mniejsze zużycie transferu, pamięci RAM, wróciła możliwość wysyłania wiadomości, a cała aplikacja jest wyraźnie szybsza w działaniu. Co prawda ucierpiał na tym interfejs, który jest teraz bardzo ascetyczny, zniknęły animacje i efektowne przejścia, ale taka jest cena płynniejszego działania. To wszystko brzmi bardzo dobrze, póki nie okazuje się, że aplikacja jest niedostępna w większości krajów.

Facebook Lite został stworzony z myślą o krajach rozwijających się. W związku z tym w oficjalnym kanale dystrybucji (Google Play) nie można go pobrać w większości krajów świata. Dostępna jest między innymi dla krajów takich jak Bangladesz, Nepal, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Sudan, Sri Lanka, Wietnam oraz Zimbabwe. Mieszkańcy innych krajów, póki co, muszą radzić sobie instalując aplikację z pliku .apk, który już bez problemu można znaleźć w Internecie.

Źródło tekstu: techcrunch; wł

Komentarze
Zaloguj się