DAJ CYNK

Wyciekła specyfikacja konsoli Sony PlayStation 5 Pro

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Wyciekła specyfikacja konsoli Sony PlayStation Pro 5

Mamy dobre wieści dla fanów grania na konsoli. W sieci pojawiły się nowe informacje na temat Sony PlayStation 5 Pro. Mowa zarówno o specyfikacji, jak i dacie premiery.

 

Sony zdecydowanie ma powody do zadowolenia w przypadku tej generacji konsol do gier. Ich rozwiązanie, PlayStation 5, jest dużo popularniejsze od Microsoft Xbox Series X/S. Według ostatnich danych japońska konsola sprzedała się w ponad 40 milionach egzemplarzy, zaś amerykańska w ponad 21 milionach.

Premiera Sony PlayStation 5 planowana jest na Q4 2024

Oczywiście nie można spoczywać na laurach i Sony pracuje już nad odświeżeniem swojej konsoli. Podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji, mamy dostać mocniejszy wariant z dopiskiem "Pro". A tak się składa, że w sieci pojawiły się nowe informacje na temat jej specyfikacji.

Nie jest tajemnicą, że Sony PlayStation 5 Pro ma korzystać z APU od AMD o nazwie kodowej "Viola". Będzie to nowy układ wykonany w litografii 4 nm od TSMC, który oparto na architekturze Zen2 oraz hybrydzie RDNA3/4. Całość ma pracować z taktowaniem do 4,4 GHz i być doprawiona 16 GB pamięci GDDR6 18 Gbps.

Wyciekła specyfikacja konsoli Sony PlayStation 5 Pro

Układ graficzny będzie prawdopodobnie wyposażony w 60 jednostek CU, co oznaczałoby 3840 procesorów strumieniujących. To konfiguracja stosowana już w karcie graficznej AMD Radeon RX 7800 XT. Chociaż warto mieć na uwadze, że część źródeł wspomina możliwość wykorzystania jednak GPU z 56 jednostkami CU.

W obu przypadkach czeka nas znaczny skok wydajności, zwłaszcza w przypadku technologii śledzenia promieni (ray tracing). Premiera Sony PlayStation 5 planowana jest na czwarty kwartał 2024 roku. Dwie najpopularniejsze daty to wrzesień lub listopad.

Zobacz: NVIDIA jest zainteresowana współpracą z Intelem
Zobacz: Tani sprzęt z AliExpress? To nie ma sensu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, TPU

Źródło tekstu: Wccftech, VideoCardz, oprac. własne