DAJ CYNK

Przyszłość Izery nadal niepewna. Rząd czeka z decyzją

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Motoryzacja

Przyszłość Izery nadal niepewna. Rząd czeka z decyzją

Przyszłość polskiego samochodu elektrycznego Izera wciąż stoi pod znakiem zapytania. Rząd jeszcze nie zdecydował, czy zamierza zrealizować projekt w ramach funduszy z KPO.

W marcu Jan Szyszko, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej przyznał, że polski rząd nie zamierza rezygnować z projektu Izery. W związku z tym wydawało się, że polski samochód elektryczny rzeczywiście powstanie. Jednak jego przyszłość wcale nie jest pewna, bo ostateczne decyzja wciąż nie zapadła.

Przyszłość Izery nadal niepewna

Polska otrzymała z Unii Europejskiej pierwszy przelew w wysokości 27 mld zł. Jednak rząd jeszcze nie zdecydował, czy przeznaczy na Izerę pieniądze z Krajowego Plany Odbudowy. Decyzję podejmie Ministerstwo Aktywów Państwowych, które nadzoruje spółkę ElectroMobility Poland, odpowiedzialną za projekt polskiego samochodu elektrycznego.

Jeśli chodzi o tzw. projekt Izery — on nigdy nie został wpisany do KPO, nigdy nie zawarto żadnych umów pomiędzy ElectroMobility Poland, a jakimkolwiek podmiotem, który implementuje, realizuje inwestycje w ramach KPO, natomiast jest ścieżka, są środki przeznaczone na bezemisyjne środki transportu, i to oczywiście może być Izera, ale nie musi.

- powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zdaniem rządu jednym z problemów jest termin. Pierwszy samochód miałby wyjechać na drogi już w 2026 roku, co zdaniem Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz jest niemożliwe. Poza tym uważa ona, że projekt Izery nie powinien konsumować środków grantowych. Jej zdaniem można go zrealizować za pomocą preferencyjnych pożyczek i wsparcia państwa. Dlatego Izera może powstać, ale prawdopodobnie nie dzięki środkom z KPO, które mogą być przeznaczona na inne cele w ramach bezemisyjnych środków transportu.

Zobacz: Te elektryki kupują Europejczycy. Jedna marka króluje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Izera

Źródło tekstu: PAP