DAJ CYNK

Facebook przenosi dane 1,5 miliarda użytkowników z Irlandii do USA

Isand

Rozrywka

"Niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa" - Facebook zdaje się postępować według tego biblijnego zdania. Z jednej strony portal obiecuje zastosować się do nowego prawa unijnego o danych osobowych, a z drugiej - przenosi dane internautów z dala od Unii Europejskiej."Niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa" - Facebook zdaje się postępować według tego biblijnego zdania. Z jednej strony portal obiecuje zastosować się do nowego prawa unijnego o danych osobowych, a z drugiej - przenosi dane internautów z dala od Unii Europejskiej.

25 maja na terenie Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych. Więcej na ten temat pisaliśmy w tej wiadomości. Stosowne zmiany mają zostać wdrożone przez każde przedsiębiorstwo działające w państwach UE, w tym także Facebooka.

Facebook obiecał, że skieruje do swoich użytkowników nowe prośby o akceptację regulaminu, co wynika z wejścia w życie przepisów RODO. W tej samej chwili jednak... firma postanowiła przenieść dane 1,5 miliarda osób ze swojej siedziby w Irlandii do Kalifornii. Dzięki temu nie będą one podlegały prawu Irlandii, a co za tym idzie - prawu Unii Europejskiej. Facebook broni się, że to zmiany wyłącznie "kosmetyczne".

Nie jest to jedyny portal, która przenosi dane użytkowników z UE do USA. To samo robi LinkedIn. Tamten portal zamierza dokończyć przenoszenie danych do 8 maja.

Zobacz: Nadchodzą zmiany w regulaminie Facebooka
Zobacz: Około 20 milionów Amerykanów usunęło Facebooka

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: BBC, wł