DAJ CYNK

Android 10 to nowy system mobilny Google

Lech Okoń

Rozrywka

Po dekadzie zabawy ze słodyczami w nazwach kolejnych edycji Androida, czas dorosnąć. Android Q to po prostu Android 10.

2,5 mld urządzeń

W ciągu ostatniej dekady otwarta platforma Android umożliwiła rozwijającej się społeczności producentów i deweloperów dotarcie ze swoimi urządzeniami i aplikacjami do użytkowników na całym świecie. System dostępny jest między innymi na telefonach, tabletach, zegarkach, telewizorach i w samochodach - łącznie na ponad 2,5 miliarda różnych urządzeń.

Android Q to teraz Android 10

 
Po pierwsze, Google zmenia sposób, w jaki będzie nazywać nasze kolejne wersje Androida. Do tej pory zespół inżynierów firmy stosował zawsze swoje wewnętrzne nazwy, które oparte były na smakołykach lub deserach w kolejności alfabetycznej. Ta tradycja tytułowania stała się zabawną częścią corocznego udostępniania nowych wersji systemu. Nie zawsze jednak nazwy systemów Google'a były zrozumiałe dla wszystkich.
 
Na przykład kiedy mówiliśmy o Android Lollipop, nie dla wszystkich było jasne, że jest to kolejna po KitKat wersja systemu.
 
Jeszcze trudniej jest nowym użytkownikom Androida, którzy nie zawsze znają konwencję tego nazewnictwa - ciężko im bez tej wiedzy ustalić czy na ich telefonie działa najnowsza wersja systemu. Google ma też świadomość, że ciasto (Pie) nie jest we wszystkich miejscach deserem, a pianki (marshmallows), choć pyszne, nie wszędzie są popularnym przysmakiem.
 
Niezwykle ważne jest, aby nazwa systemu operacyjnego była jasna i zrozumiała dla wszystkich na świecie. Dlatego następna wersja Androida będzie używała numeru wersji i nazywała się po prostu Android 10.
 
Uważamy, że ta zmiana uprości nazewnictwo i będzie bardziej intuicyjna dla naszych użytkowników. I choć jest wiele kuszących deserów na “Q”, jesteśmy przekonani, że nadszedł czas na dokonanie tej zmiany.

Odświeżony wygląd Androida

Design Androida ewoluował z czasem. W 2014 roku firma odświeżyła logo i kolor, a w tym roku przedstawia bardziej "nowoczesny i dostępny wygląd".
 
Projekt logo czerpie inspiracje z najbardziej rozpoznawalnego członka społeczności, który nie jest człowiekiem - robota Androida. Robot należy do całej społeczności i od dawna jest sercem Androida - symbolem zabawy i ciekawości. Teraz ma również specjalne miejsce w logotypie firmy.
 
Zmienił się również kolor logo z zielonego na czarny. To niewielka zmiana, mająca na celu poprawienie czytelności. Powstał też  nowy zestaw kombinacji kolorów, które poprawiają kontrast.
 
 
W najbliższych tygodniach, wraz z udostępnieniem ostatecznej wersji Androida 10, oficjalnie zacznie obowiązywać zaktualizowanego logo.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News