Po dekadzie zabawy ze słodyczami w nazwach kolejnych edycji Androida, czas dorosnąć. Android Q to po prostu Android 10.
Dalsza część tekstu pod wideo
2,5 mld urządzeń
W ciągu ostatniej dekady otwarta platforma Android umożliwiła rozwijającej się społeczności producentów i deweloperów dotarcie ze swoimi urządzeniami i aplikacjami do użytkowników na całym świecie. System dostępny jest między innymi na telefonach, tabletach, zegarkach, telewizorach i w samochodach - łącznie na ponad 2,5 miliarda różnych urządzeń.
Android Q to teraz Android 10
Po pierwsze, Google zmenia sposób, w jaki będzie nazywać nasze kolejne wersje Androida. Do tej pory zespół inżynierów firmy stosował zawsze swoje wewnętrzne nazwy, które oparte były na smakołykach lub deserach w kolejności alfabetycznej. Ta tradycja tytułowania stała się zabawną częścią corocznego udostępniania nowych wersji systemu. Nie zawsze jednak nazwy systemów Google'a były zrozumiałe dla wszystkich.
Na przykład kiedy mówiliśmy o Android Lollipop, nie dla wszystkich było jasne, że jest to kolejna po KitKat wersja systemu.
Jeszcze trudniej jest nowym użytkownikom Androida, którzy nie zawsze znają konwencję tego nazewnictwa - ciężko im bez tej wiedzy ustalić czy na ich telefonie działa najnowsza wersja systemu. Google ma też świadomość, że ciasto (Pie) nie jest we wszystkich miejscach deserem, a pianki (marshmallows), choć pyszne, nie wszędzie są popularnym przysmakiem.
Niezwykle ważne jest, aby nazwa systemu operacyjnego była jasna i zrozumiała dla wszystkich na świecie. Dlatego następna wersja Androida będzie używała numeru wersji i nazywała się po prostu Android 10.
Uważamy, że ta zmiana uprości nazewnictwo i będzie bardziej intuicyjna dla naszych użytkowników. I choć jest wiele kuszących deserów na “Q”, jesteśmy przekonani, że nadszedł czas na dokonanie tej zmiany.
Odświeżony wygląd Androida
Design Androida ewoluował z czasem. W 2014 roku firma odświeżyła logo i kolor, a w tym roku przedstawia bardziej "nowoczesny i dostępny wygląd".
Projekt logo czerpie inspiracje z najbardziej rozpoznawalnego członka społeczności, który nie jest człowiekiem - robota Androida. Robot należy do całej społeczności i od dawna jest sercem Androida - symbolem zabawy i ciekawości. Teraz ma również specjalne miejsce w logotypie firmy.
Zmienił się również kolor logo z zielonego na czarny. To niewielka zmiana, mająca na celu poprawienie czytelności. Powstał też nowy zestaw kombinacji kolorów, które poprawiają kontrast.
W najbliższych tygodniach, wraz z udostępnieniem ostatecznej wersji Androida 10, oficjalnie zacznie obowiązywać zaktualizowanego logo.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na
Google News