DAJ CYNK

Test be quiet! MC1-PRO: Wyciskamy darmową wydajność z SSD!

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

Test be quiet! MC1-PRO: Wyciskamy darmową wydajność z SSD
Podsumowanie

Niepozorne chłodzenie be quiet! MC1-PRO dla nośników półprzewodnikowych udowodniło swoją skuteczność we wszystkich naszych dzisiejszych testach. Maksymalne temperatury użytego SSD spadły z 76°C do 61°C, a więc mowa o różnicy aż 15°C! Tym samym wyeliminowaliśmy zjawisko thermal throttlingu, a to pozwoliło nam osiągnąć wyższą wydajność. Różnica była widoczna gołym okiem i to zarówno w programach syntetycznych, jak i testach praktycznych.

Patriot P400, który wcześniej oceniliśmy na nośnik mocno przeciętny, z dodatkowym radiatorem jest zupełnie nie do poznania i staje się całkiem atrakcyjną propozycją. Zapis i odczyt sekwencyjny jest wyższy od deklarowanego przed producenta. Zaś odczyt i zapis losowy (to co częściej widzimy na co dzień) jest do x7 większy niż z fabryczną blaszką.

Test be quiet! MC1-PRO: Wyciskamy darmową wydajność z SSD

Oczywiście różnice w temperaturach pod obciążeniem zależą od wielu czynników - SSD, obudowa, cyrkulacja powietrza w komputerze. Nie jest to panaceum i nie wszędzie pomoże. Tak czy siak jeśli macie problem ze spadkiem wydajności pod obciążeniem to radiator faktycznie może (znacząco) pomóc. Nie są to tylko puste obietnice.

Test be quiet! MC1-PRO: Wyciskamy darmową wydajność z SSD
be quiet! MC1-PRO dostępny jest od dawna w polskich sklepach i kosztuje około 65 - 69 złotych. To niewiele, biorąc pod uwagę, że nośniki SSD, które miałyby mieć problem z temperaturami to często koszt kilkuset złotych. Jeśli wolicie tańsze rozwiązania to Niemcy oferują też niższy model - be quiet! MC1 - za około 45 - 49 złotych. Jego wydajność będzie jednak niższa bo brak mu ciepłowodu. Są na rynku również rozwiązania typowo chińskie, ale z mojego doświadczenia ich montaż jest mniej wygodny. W przypadku be quiet! MC1-PRO nie udało mi się znaleźć żadnych wad, a radiator zmienił przeciętny SSD w naprawdę ciekawy nośnik. Tym samym nie pozostaje mi nic innego jak go Wam polecić.

be quiet! MC1-PRO

Ocena: 10/10

Zalety:

  • Przystępna cena
  • Wysoka wydajność
  • Wzorowa jakość wykonania
  • Wydajne, fabryczne termopady
  • Nowoczesny, miły dla oka design
  • Mini-wkrętak dołączony w zestawie
  • Pasuje do konsoli Sony PlayStation 5

Wady:

  • brak

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis