DAJ CYNK

Podrobili stronę Paribas Banku, naciągają, mogą zainstalować niebezpieczne oprogramowanie

09.12.2019

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Fintech

Interakcje: 7164

Ważne 0

0

BNP Paribas Bank Polska ostrzega o oszustach z Antyli, którzy stworzyli fałszywą stronę  paribagroup.com. Witryna korzysta z logo banku i nawiązuje do jego identyfikacji wizualnej, a jedynym jej celem jest naciągnięcie nieświadomych ofiar. 

Strona imitująca witrynę  BNP Paribas oferuje m.in. inwestycje związane z rynkiem wymiany walut, obiecując przy tym ogromne zyski. Stoi za tym bliżej nieznana firma szczycą się licencją uzyskaną na Antylach. Aby się uwiarygodnić, oszuści posługują się nazwą oraz logotypem łudząco podobnym do BNP Paribas. 

Zobacz: Wkrótce wystartuje ZEN, polski fintech z ofertą finansową dla firm
Zobacz: Polska w światowej czołówce płatności za pomocą smartzegarków i opasek sportowych

Warunkiem skorzystania z oferty jest wypełnienie formularza identyfikacyjnego na stronie internetowej. Po wyplenieniu formularza, z zainteresowanym kontaktuje się konsultant z propozycją inwestycji. Jednocześnie w serwisie tworzone jest konto, na które użytkownik może dokonać wpłaty środków na inwestycję.

Na tym jednak problem się nie kończy. Okazuje się, że konsultanci tego serwisu mogą zachęcać do zainstalowania aplikacji umożliwiającej zdalne połączenie z urządzeniem klienta. W rzeczywistości program pozwala oszustom na przejęcie kontroli nad komputerem, a co za tym idzie uzyskaniem dostępu do wrażliwych danych. Poszkodowani mogą być również proszeni o przesłanie skanu dokumentu tożsamości za pośrednictwem poczty elektronicznej. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że pozyskane dokumenty mogą być wykorzystane do wyłudzeń kredytów w bankach lub  instytucjach finansowych oferujących pożyczki.

BNP Paribas Bank Polska S.A podjął już działania, które będą skutkowały zablokowaniem strony internetowej oraz podejmie kroki prawne, przewidziane polskim prawem.

Zobacz: Alior Bank wprowadza zmiany w systemie transakcyjnym
Zobacz: Getin Noble Bank wprowadza błyskawiczne przelewy na telefon BLIK

Źródło tekstu: BNP Paribas Bank Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu