DAJ CYNK

Polska w światowej czołówce płatności za pomocą smartzegarków i opasek sportowych

02.12.2019

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Fintech

Interakcje: 1460

Ważne 1

0

Polska jest piątym krajem w Europie i szóstym na świecie pod względem liczby transakcji dokonywanych za pomocą elektroniki noszonej, czyli smartwatchy i opasek sportowych - podaje Mastercard w swoim raporcie. Globalnym liderem pod względem popularności tej formy płatności jest Australia, zaś europejskim - Holandia.

W Europie systematycznie rośnie liczba osób, które płacą za zakupy za pomocą elektroniki noszonej, takich jak inteligentne zegarki czy opaski fitness. Ta stosunkowo nowa forma płatności w ciągu ostatniego roku wzrosła w Europie ośmiokrotnie. Trend ten jest coraz popularniejszy także w Polsce, od lat znajdującej się wśród europejskich i światowych liderów płatności zbliżeniowych.

Zobacz: mBank wkrótce wprowadzi płatności Garmin Pay i Fitbit Pay
Zobacz: [Aktualizacja] Lidl wprowadzi w Polsce swój własny system płatności Lidl Pay. Bez NFC, za to z kodami QR

W Europie pierwsze miejsce pod względem płatności realizowanych za pomocą elektroniki noszonej zajmuje Holandia, gdzie miała miejsce jedna trzecia (33%) wszystkich takich transakcji zawartych w 2019 r. Kolejne pozycje zajęły Wielka Brytania (18%), Szwajcaria (8%) i Rosja (7%). Wskaźniki te obejmują zarówno urządzenia aktywne (z baterią), jak i pasywne (bez baterii), w tym zegarki, bransoletki czy pierścionki.

W skali całego świata najwięcej takich płatności zrealizowano w Australii, za którą uplasowała się Holandia. Stany Zjednoczone zajęły ósme miejsce, a wszystkie pozostałe kraje z pierwszej dziesiątki znajdują się w Europie. Oznacza to wysoką, szóstą pozycję Polski w globalnym zestawieniu krajów z największą liczbą transakcji dokonanych urządzeniami typu wearables. Łączna liczba tego typu płatności w Europie jest niemal 20 razy większa (19,4) niż w Ameryce Północnej.

Zobacz: Płatności Garmin Pay dostępne w Banku Pocztowym
Zobacz: Płatności Garmin Pay dostępne w ING wraz z promocją na zegarki

Skąd tak wysoka pozycja Polski?

Konsumenci mogą płacić urządzeniami ubieralnymi wszędzie tam, gdzie akceptowane są transakcje zbliżeniowe. W Polsce już wszystkie terminale płatnicze mają taką funkcję, co jest rzadko spotykane w innych krajach. Płatności zbliżeniowe stanowią obecnie 61% spośród transakcji realizowanych w  całej Europie, co oznacza wzrost o 23% od początku 2018 r. W Polsce te wyniki są jeszcze lepsze. Według najnowszych danych NBP już ponad 86% wszystkich transakcji kartami jest dokonywanych zbliżeniowo.

Jak podaje Mastercard, obecnie co piąta dorosła osoba na świecie nosi inteligentny zegarek lub opaskę fitness. Przewiduje się, że w 2020 r. wartość globalnego rynku elektroniki noszonej osiągnie 30 miliardów euro. 

Zobacz: Garmin Pay i Fitbit Pay dostępne w Pekao S.A.
Zobacz: Facebook Pay to nowy system płatności stworzony przez Facebooka

Źródło tekstu: Mastercard

Przewiń w dół do następnego wpisu