Google Stadia miała być "game changerem" w kręgu usług dedykowanych bezpośrednio elektronicznej rozrywce. Właściciel platformy obiecał, że możliwe będzie uruchomienie gier w wysokiej jakości na dowolnym urządzeniu - wystarczy jedynie dobre łącze internetowe. Po części udało się zrealizować te obietnice, jednak pewnym problemem jest niezbyt bogata oferta gier, w które można zagrać.
Zobacz: Google Stadia trafia na nowe telefony, głównie Samsunga
Wielu komentatorów środowiska gier wideo stwierdziło, że Google Stadia ma przed sobą ciekawą przyszłość, o ile pojawi się na niej więcej ekskluzywnych tytułów oraz produkcji z kręgu "indie". Dzieła niezależnych twórców zdają się być idealne dla Google Stadia - produktu, który ma zmienić zasady gry, ale... w tym momencie w bibliotece usługi znajduje się 28 tytułów i brakuje "indyków". Jaki może być powód tego stanu rzeczy?
Business Insider zwrócił uwagę na możliwe przyczyny problemów Stadii. Jak wykazano z pomocą wypowiedzi niezależnych twórców gier, Google stworzyło model gratyfikacji twórców umieszczających swoje tytuły w Stadia, który jest... nieopłacalny. Stąd, jedynie więksi gracze w biznesie growym odnajdują miejsce dla siebie w platformie (najpewniej na preferencyjnych umowach), natomiast twórcy niezależni nie są do Stadia przekonani. Także ze względu na (jeszcze) niewielką liczbę aktywnych użytkowników.
Dlaczego? Bo Google miał w swojej historii wiele projektów, które promowano jako "game changery", ale po pewnym czasie je zamknięto. Tym samym, mniejsze podmioty, które mają znacznie więcej do stracenia, nie chcą wiązać swojej przyszłości z gigantem. Dodatkowo, w poszukiwaniu jakiegokolwiek argumentu za tym, aby zainteresować się Stadią, mniejsi twórcy nie są w stanie znaleźć ani jednego pozytywu. No, może poza "byciem jednym z pierwszych" w Google Stadia. To jednak stanowczo za mało, aby zaangażować w usłudze mniejszych twórców.
Google Stadia ten rok ma zamknąć na poziomie 120 dostępnych gier - w tym 10 ekskluzywnie dla tej usługi. W ostatnim czasie otworzono możliwość testowania platformy streamingu gier dla telefonów spoza rodziny Pixel. Oficjalnie, Stadia nie jest dostępna w Polsce.
Zobacz: Google Stadia nie dla Polaków, przynajmniej na razie