DAJ CYNK

Test MSI MEG Z690 UNIFY: Królewska płyta główna dla Intel Alder Lake

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

Test MSI MEG Z690 UNIFY: Królewska płyta główna dla Intel Alder Lake
Podsumowanie

MSI MEG Z690 UNIFY nie ma już przed nami tajemnic. Obejrzeliśmy ją wszerz i wzdłuż, podobnie sprawa wygląda z testami syntetycznymi i praktycznymi. Zgodnie z obietnicami Tajwańczyków jest to topowa platforma dla procesorów Intel Alder Lake-S. Producent zdawał się nie oszczędzać tutaj pod żadnym względem, a efekcie dostajemy konstrukcję klasy premium. Udowadnia to mocna, 21-fazowa, chłodzona sekcja zasilania, najlepszy dostępny obecnie kodek dźwiękowy Realtek ALC4080 i dwa 2.5-gigabitowe kontrolery sieciowe Intel I225-V, nie zabrakło też łączności bezprzewodowej – WiFi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4/5/6 GHz) i Bluetooth 5.2.

Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej, a wymieniać mógłbym bez końca. Do wcześniejszych cech dochodzi jeszcze aż pięć złącz dla SSD M.2 PCIe, dwa wzmocnione metalowymi wstawkami złącza PCI Express 5.0 x16 dla kart rozszerzeń, ekran POST, fizyczne przełączniki oraz diody sygnalizujące na laminacie czy wreszcie nowoczesny i bogaty panel I/O. Brakuje tutaj złącz wideo, ale to można zrozumieć – przy wysokim OC przeważnie i tak wyłącza się zintegrowany układ graficzny.

Test MSI MEG Z690 UNIFY: Królewska płyta główna dla Intel Alder Lake

Warstwa fizyczna to jednak nie jedyna mocna strona MSI MEG Z690 UNIFY. Nie można w końcu zapominać też o rozbudowanym, dopracowanym i intuicyjnym UEFI. Ma ono całe zatrzęsienie ustawień, które są sprytnie i wygodnie pogrupowane. Pozwala to na dobre OC zarówno procesora, jak i RAMu. Nie tylko przez zapalonych entuzjastów (i to takich stawiających na ciekły azot), ale również osoby początkujące i chcące się uczyć. Niemal wszystkie opcje są porządnie opisane. Nam bez problemu udało się podkręcić i CPU do 5,1/3,9 GHz na wszystkich rdzeniach, i pamięci RAM z 5200 do 5600 MHz. Limitem okazało się nasze chłodzenie procesora.

Test MSI MEG Z690 UNIFY: Królewska płyta główna dla Intel Alder Lake

Jakby tego było mało to MSI rozpieszcza nas dodatkami, które znajdziemy w opakowaniu. Zewnętrzna antena od łączności bezprzewodowej, którą możemy postawić na biurku czy parapecie; ogrom potrzebnego (i nieco mniej) okablowania; pendrive; małe wkrętaki; pędzelek do czyszczenia podzespołów komputerowych czy zestaw naklejek. Dla jednych plusem, dla innych minusem będzie też całkowicie czarna, pozbawiona RGB LED stylistyka.

Test MSI MEG Z690 UNIFY: Królewska płyta główna dla Intel Alder Lake
Oczywiście nigdy nie może być idealnie, a porządny sprzęt zawsze swoje kosztuje. W przypadku MSI MEG Z690 UNIFY cena w Polsce jest kosmiczna – około 2949 złotych. Nawet fani MSI mają tutaj twardy orzech do zgryzienia, skoro poprzednik – model z chipsetem Z590 – kosztuje około 1249 złotych. Oczywiście nowości jak obsługa modułów DDR5 i interfejsu PCI Express 5.0 swoje kosztują, ale czy aż tyle? W cenie 3000 złotych wielu Polaków składa cały komputer!

Test MSI MEG Z690 UNIFY: Królewska płyta główna dla Intel Alder Lake

Tym samym zbliżamy się do ostatnich słów tej recenzji. MSI MEG Z690 UNIFY to płyta jak najbardziej warta polecenia, ale dla osób, które znają się na komputerach i planują solidne OC podzespołów. Jeśli nigdy nie wchodziliście do UEFI, a zamiast składać swoje zestawy komputerowe kupujecie tą usługę w sklepie to lepiej wyjdziecie na tańszych propozycjach. Różnice w cenie względem np. udanego MSI MAG B660 TOMAHAWK WiFi DDR5 za około 1039 złotych, który zadowoli 90% śmiertelników możecie wtedy przeznaczyć na lepszy procesor, kartę graficzną, nośnik danych czy pamięci RAM.

Ocena: 9/10

Zalety:

  • Ekran POST, diody sygnalizujące i przyciski na PCB
  • Mocna, chłodzona sekcja zasilania
  • Rozbudowane i intuicyjne UEFI
  • Stonowana, czarna stylistyka
  • Wzmocnione złącza PCIe 5.0
  • Wzorowa jakość wykonania
  • Flagowy kodek dźwiękowy
  • Łączność bezprzewodowa
  • Rozbudowany panel I/O
  • Radiatory dla SSD M.2
  • Duży potencjał OC
  • Pięć złącz M.2
  • Brak RGB LED


Wady:

  • Brak RGB LED
  • Szalenie wysoka cena
  • Brak wyjść wideo na panelu I/O

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis