• Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.
Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #96455  autor: nstn
 19 sie 2006, 02:26
W strukturze akcjonariatu TPSA przeczytałem, że 9,98 procent posiadają posiadacze GDR'ów. Co oznacza ten skrót?

http://www.tp.pl/prt/pl/bip/struktura_grupy/

"Nic nie boli tak jak życie"

 #96479  autor: D@rio
 19 sie 2006, 08:35
Global Depository Receipt (GDR) - Globalny (Międzynarodowy) Kwit Depozytowy, jest to certyfikat (rodzaj papieru wartościowego) wydawany najczęściej przez banki międzynarodowe w więcej niż jednym kraju. Certyfikat jest poświadczeniem akcji złożonych w depozycie banku - emitenta certyfikatu (akcje nabywane są w spółkach, w których inwestorzy mogli by mieć trudności z lokowaniem kapitału ze względu np. na położenie za granicą, a więc GDR-y mają za zadanie ułatwienie obrotu akcjami spółek zagranicznych). GDR-y są notowane w obrocie publicznym i mogą być przedmiotem zbycia czy ustanowienia na nich ograniczonych praw rzeczowych, ich kurs jest często zbliżony do wartości rynkowej akcji, na których podstawie certyfikaty są wystawiane. Bardzo podobnym w kształcie papierem do Globalnych Kwitów Depozytowych są tzw. ADR-y. W terminologii nazewniczej GDR-y mogą też być spotykane pod nazwą Global Depositary Receipt.

American Depository Receipt, (Amerykański Kwit Depozytowy), (często też American Depositary Receipt) - papier wartościowy, który jest emitowany przez banki amerykańskie w celu ułatwienia tamtejszym inwestorom lokowania kapitału w akcje zagraniczne. Bank kupuje akcje na rynkach kapitałowych poza Stanami Zjednoczonymi (czyni to na zlecenie klienta bądź z własnej inicjatywy) a następnie wypuszcza do obrotu surogaty tych akcji w postaci kwitów depozytowych, które podlegają obrotowi na rynkach kapitałowych. Kurs ADR-ów często zbliżony jest do kursu akcji na pierwotnym rynku. Papiery te stanowią dla inwestorów amerykańskich pewniejszą formę lokowania środków niż bezpośredni zakup akcji głównie ze względu na prostszy obrót i większe bezpieczeństwo (ADR-y są szczególnie popularne w odniesieniu do tzw. emerging markets - czyli tzw. rynków wschodzących).

Obrazek