DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: 
W tym dziale omawiamy oferty:
- PREPAID,
- MIX,
- SUBSKRYPCJE.

Uwaga! Jeżeli szukasz oferty dla siebie i nie wiesz, na którą się zdecydować - zadaj pytanie w dziale Jaką ofertę wybrać?
 #1089957  autor: Remington
 12 lut 2020, 12:09
Jak dotąd, bez echa przeszedł na forum temat ostatniej ważnej decyzji UOKiK ws. prepaidów. Polkomtel jako pierwszy dostał 20 mln zł kary za przepadanie środków po upływie ważności konta. Kary dla pozostałej trójki zapewne niebawem.

Artykuł na portalu:
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... ot-srodkow

Materiały na stronie UOKiK:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16214

Nie byłbym jednak optymistą w tej sprawie. Prepaid w obecnej postaci funkcjonuje na polskim rynku od 1998 roku, a w 2007 r. przepadanie środków SOKiK uznał za zgodne z prawem: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyd ... e-z-prawem (jeśli ktoś może odnaleźć treść wyroku, będę wdzięczny). Choć prawo nie uległo zmianie, teraz nagle przepadanie środków stało się rzekomo nielegalne. Jest to nieprawomocna decyzja, od której operator (ten, a później i kolejni) się odwoła i ma duże szanse wygrać.

UOKiK w ostatnim czasie wlepia wysokie kary, dużo wyższe niż w przeszłości. Przez to wydaje mi się, że chodzi o politykę, wykazanie się wobec tych co wybrali władze tego urzędu, a jeśli te miliony rzeczywiście zasilą Skarb Państwa to prezes UOKiK dodatkowo zapunktuje.

Jakie jest Wasze zdanie o całej tej sprawie i decyzji?
 #1089960  autor: iphoneski
 12 lut 2020, 12:23
Co do decyzji nie ma sensu się rozpisywać, bo będą odwołania, apelacje itd. A co do kwestii zwrotu środków to spowoduje to wycofanie wszystkich promocji z dodatkowymi pieniędzmi za zasilenie. Nie trudno wyobrazić sobie promo 100% gratis do zasilenia, ktoś przeleje 200 zł, drugie 200 dostanie gratis i pójdzie sobie do operatora odebrać 400 zł.
 #1089994  autor: Kryniczanin
 12 lut 2020, 17:43
Teoretycznie:-)

Zarejestrować 20 numerów każdy doładować na 500pln(da się np. w simplusie miałem kiedyś więcej) drugie 500pln gratis w jakiejś promocji i na drugi dzień rozwiązać umowy zapłacić nawet PIT od tego i mamy 8300 pln od 10000 pln.

Który bank da tyle he he
 #1090017  autor: Remington
 12 lut 2020, 20:55
Będzie to za kilka lat, gdy decyzje UOKiK obronią się w ostatniej instancji (o ile w ogóle). Wtedy wystarczy, że operatorzy wprowadzą opłatę za taki przelew/wypłatę. Kolejnych kilka lat postępowania UOKiK, kolejnych kilka na odwołania. I jeśli wszystko pójdzie po myśli UOKiK-u, na 30-lecie prepaida w Polsce coś się zmieni.

Moim zdaniem, UOKiK zamiast tymi zwrotami, powinien zająć się brakiem prawa do zwrotu niewykorzystanych środków w sytuacji rozwiązania umowy spowodowanego zmianą cennika lub likwidacją operatora. To jest dopiero nadużycie, bo skoro środki zostały kupione, zostały zafakturowane, to powinno dać się je wykorzystać na zasadach nie gorszych niż obowiązujące w chwili zakupu doładowania.
 #1090045  autor: Kryniczanin
 13 lut 2020, 04:44
Rozumiem że bawi Cię okradanie (operatora) tzn ludzi ?
Operatora nikt nie zmusza do podwójnych doładowań to jego wola jak i ryzyko biznesowe.
Strony umowy są dwie i każda z nich ma prawo do rozwiązania umowy.

Operator wie kiedy ktoś rejestruje 20 SIM-ów na jeden PESEL w momencie podwójnego doładowania i może zareagować w trybie natychmiastowym rozwiązując umowy przez wysłanie SMS(jak przy sztucznym ruchu), co prawda naraża się na proces, ale ma pole do manewru.

Także, nie moralizuj.