DAJ CYNK

Fiskus bierze się za konkretną grupę. Zapłacą wyższe podatki

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Fiskus bierze się za konkretną grupę. Zapłacą większe podatki

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał nową interpretację indywidualną, z której wynika, że konkretna grupa zawodowa w Polsce płaci za małe podatki.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowsze interpretacji indywidualnej uderza w konkretną grupę zawodową w Polsce. Chodzi o steamerów, którzy do tej pory nie rozliczali się z tzw. donejtów, traktując je jako darowiznę. Zdaniem fiskusa od każdej otrzymanej złotówki muszą zapłacić podatek — informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Streamerzy zapłacą większy podatek?

Streamerzy mają trzy główne źródła zarobków. Pierwszym są subskrypcje i reklamy wyświetlane na danej platformie (np. Twitchu). Drugim są wszelkiego rodzaju współprace z markami. Natomiast trzecie źródło to donejty od widzów. Do tej pory były one traktowane jak darowizny, od których do pewnej kwoty nie trzeba płacić podatku dochodowego. W przypadku donejtów nie stanowiło to problemu, ponieważ w większości przypadków opiewają one na kwoty kilku złotych.

Jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uważa, że to błędne podejście. W najnowszej interpretacji indywidualnej uznał on, że donejty nie mogą być traktowane jako darowizna i streamerzy powinni płacić od każdej otrzymanej złotówki. Główny problem stanowi fakt, że są one anonimowe, więc nie można stwierdzić, kto jest darczyńcą i z tego powodu ustalić pułapu kwoty wolnej od podatku. Dla przykładu, dla osób obcych jest to 5733 zł w ciągu 5 lat.

Piotr Leonarski, doradca podatkowy i adwokat w LSW zauważa, że takie podejście było niesprawiedliwe dla innych podmiotów, które sprzedają usługi elektroniczne i muszą płacić wszystkie podatki. Jednocześnie zaznaczył, że tego typu przepisy nie powinny być łatane interpretacjami i przydałoby się dostosowanie regulacji do cyfrowej rzeczywistości.

Zobacz: Karty płatnicze czekają zmiany. Oto, co musisz wiedzieć
Zobacz: Rewolucja w PESEL się materializuje. Kluczowa data 1 czerwca

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna