DAJ CYNK

TicWatch Pro 3 GPS: zegarek, dzięki któremu Wear OS wraca do gry

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu


TicWatch Pro 3 GPSTreningi

TicWatch Pro 3 GPS nie jest smart zegarkiem w jakiś szczególny sposób nastawionym na sportowe analizy, więc dostarczana przez Mobvoi aplikacja TicExercise ma tylko 13 dyscyplin – bieganie i jazda na rowerze w różnych wariantach, wędrówka, pływanie, wioślarstwo, ćwiczenia eliptyczne i aerobik, a do tego górska wspinaczka, pływanie i joga. 

Dla większości użytkowników taki wybór będzie zapewne wystarczający, ale w razie czego zawsze można wybrać Google Fit. W domyślnej, systemowej aplikacji dyscyplin są dziesiątki, jednak zaletą aplikacji Mobvoi są bogatsze statystyki i ładniejszy sposób ich wizualizacji w smartfonie. Wskaźniki takie jak tętno, prędkość czy dystans prezentowane są w formie efektownych wykresów, wszystkiemu towarzyszymy mapka. Szkoda tylko, że na smartwatchu te statystyki są znacznie uboższe.  


Podczas treningu czy pomiaru aktywności za pomocą TicExercise otrzymujemy podstawowe dane o prędkości, dystansie, spalonych kaloriach czy tętnie, a w przypadku treningów na zewnątrz wizualizowany jest też ślad zapisywany przez GPS. 

AKTUALIZACJA:
Wraz z najnowszą aktualizacją aplikacji Mobvoi, w tym TicExercise, funkcje treningowe znacznie się zwiększyły. Widok rejestrowanej aktywności pokazuje wszystkie najważniejsze parametry organizmu i treningu, a na obrzeżach tarczy widoczne są wizualizacje stref tętna w formie kolorowych pierścieni. Pozwala to wzrokowo oszacować intensywność i skuteczność treningu na każdym etapie, zwłaszcza na jednej z tarcz aktywności, gdzie prezentowane jest tylko tętno i pogrubiony, bardzo dobrze widoczny pasek stref. Podczas  treningu na zewnątrz można także obejrzeć mapkę z trasą zarejestrowaną w GPS. Informacje te wyświetlane są także w uproszczanej formie na ekranie AoD. Całość wygląda więc bardzo dobrze i się świetnie sprawdza podczas zapisu aktywności.

TicExercise w TicWatcha Pro 3 GPS po aktualizacji

Plusem jest też to, że podczas treningu można bez problemu przejść do głównego ekranu, powiadomień czy innych aplikacji. Gdy natomiast użytkownik zapomni włączyć trening, zegarek sam o tym przypomni, automatycznie wykrywając aktywność. 

Moje testy TicWatcha Pro 3 GPS przypadły na środek ostrej zimy w lutym. Pogoda nie zachęcała do biegania ani jazdy na rowerze, więc najczęściej uprawiałem dyscyplinę „energiczny marsz przez zaspy”.  

TicWatch Pro 3 GPS

Inne funkcje: smart i nie tylko

Obecność systemu Wear OS sprawia, że możliwości zegarka zwiększa rosnąca liczba aplikacji, jakie można pobrać ze sklepu Play, podobnie, jak jest w przypadku smartfonów. Sam po pierwszej konfiguracji TicWatcha Pro 3 GPS dodałem do niego kilka własnych aplikacji jak Outlook dla lepszego wsparcia poczty, Locus Map do wyświetlania map terenowych, Notatki Keep, Shazam czy Spotify. W tym ostatnim przypadku trzeba połączyć aplikację na zegarku z kontem Spotify, co pozwala z nadgarstka sterować muzyką i wybierać playlisty. Zabrakło jednak możliwości pobierania utworów do zegarka, do słuchania bez telefonu, tak jak jest to możliwe w zegarkach Garmina.   

Zaletą TicWatcha Pro 3 GPS jest możliwość prowadzenia rozmów bezpośrednio z nadgarstka – można odbierać nadchodzące połączenia i inicjować własne, wybierając rozmówcę z książki adresowej. Niestety, o ile mikrofon w zegarku sprawdza się bez zarzutu i osoby z drugiej strony linii wszystko słyszą wyraźnie, to już głośniczek rozczarowuje. Jest zbyt cichy, a głos jest niezbyt wyraźny. Można rozmawiać w domu, ale już na dworze czy podczas jazdy samochodem jest to kłopotliwe. 

W zegarku z Wear OS nie mogło zabraknąć płatności Google Pay. Po dodaniu karty do aplikacji w smartwatchu płatności można zainicjować, wybierając ikonę z panelu szybkiego dostępu. Pomijając umiarkowaną wygodę płacenia z nadgarstka, rozwiązanie to spisywało się bez zarzutu. 

TicWatch Pro 3 GPS

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News