DAJ CYNK

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G – najlepszy smartfon dla mnie (test)

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

​​Samsung Galaxy S22 Ultra wyświetlacz


Wyświetlacz i jakość obrazu

Samsung jest również producentem wyświetlaczy do smartfonów, z czego korzysta wiele innych firm. Jednak te najlepsze panele trafiają do topowych produktów Koreańczyków. Nie inaczej jest w przypadku modelu Galaxy S22 Ultra, który może się pochwalić doskonałym jakościowo panelem Dynamic AMOLED 2X, odświeżającym obraz ze zmienną częstotliwością sięgającą 120 Hz (możemy też wybrać na stałe standardowe 60 Hz).

Samsung obiecuje, że szczytowa jasność wyświetlacza w Galaxy S22 Ultra wynosi 1750 nitów. Wartość ta dotyczy jednak małych obszarów obrazu i trudno ją zmierzyć. Maksima, które otrzymałem podczas własnych pomiarów, to 482 nity dla ustawień ręcznych, 835 nitów przy włączonej opcji „Większa jasność” oraz 1234 nity przy aktywnej „Jasności adaptacyjnej” (czyli regulacji automatycznej).

Samsung Galaxy S22 Ultra wyświetlacz

Wyświetlacz w Galaxy S22 Ultra ma przekątną 6,8 cala oraz rozdzielczość 1440 x 3088 pikseli, co przekłada się na gęstość punktów na poziomie 500 ppi. Dzięki temu obraz na ekranie jest zawsze ostry i pozbawiony poszarpanych krawędzi. Możemy też ręcznie zmniejszyć rozdzielczość, wybierając opcję FHD+ (1080 x 2316 pikseli) lub HD+ (720 x 1544 piksele). Jak ten wybór, podobnie jak częstotliwość odświeżania, wpływa na czas pracy, tego się dowiesz z rozdziału dotyczącego zasilania.

Skoro już przy ustawieniach wyświetlacza jesteśmy, to zmienić w nich możemy też tryb ekranu (kolory żywe z możliwością regulacji balansu bieli lub naturalne, mniej nasycone), włączyć tryb ciemny lub aktywować filtr światła niebieskiego (funkcja Ochrona wzroku).

Samsung Galaxy S22 Ultra zrzuty - ekran

Obraz wyświetlany na ekranie jest nie tylko bardzo jasny, gdy tego potrzeba, ale również ma świetne kolory i doskonały kontrast. Również wyniki pomiarów kolorymetrycznych (tabela poniżej) pokazują, że Samsung po raz kolejny wykonał kawał świetnej roboty.

Tryb ekranu Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Żywy 6146 K 100% sRGB
95,8% AdobeRGB
99,7% DCI P3
183,6% sRGB
126,5% AdobeRGB
130,1% DCI P3
3,96 (8,98)
Naturalny 6695 K 99,0% sRGB
73,8% AdobeRGB
75,9% DCI P3
107,2% sRGB
73,8% AdobeRGB
75,9% DCI P3
1,51 (3,67)


Na wyświetlaczu AMOLED bardzo dobrze prezentuje się funkcja Always On Display, dzięki której na wygaszonym ekranie możemy zobaczyć takie informacje, jak godzina czy powiadomienia. Dane te mogą się pokazać po dotknięciu ekranu, przy nowych powiadomieniach, zawsze lub zgodnie z ustawionym harmonogramem. Co kto lubi. Czasem mi tu brakuje możliwości podglądu zegara czy powiadomień po wzięciu telefonu do ręki.

​​Samsung Galaxy S22 Ultra AOD

Głośniki i jakość dźwięku

Samsung Galaxy S22 Ultra został wyposażony w głośniki stereo, które mają wyloty skierowane do przodu (na ekranem) oraz w dół. To, który głośnik jest przypisany do którego kanału (prawego czy lewego), zależy od położenia telefonu. Oba głośniki brzmią podobnie, czyli bardzo dobrze. Jak zwykle w takich sytuacjach, brakuje jedynie głębszych basów. Te możemy uzyskać po podłączeniu do telefonu w miarę dobrych słuchawek, przewodowo lub bezprzewodowo.

​​Samsung Galaxy S22 Ultra słuchawki


Flagowiec Samsunga nie jest najgłośniejszym smartfonem, jaki miałem okazję testować. Zmierzone przeze mnie maksimum głośności w odległości około 60 cm od głośników wyniosło 79,8 dB. Taką wartość uzyskałem podczas odtwarzania dzwonków zapisanych w pamięci telefonu, zawierających dużo tonów wysokich. Gdy słuchałem muzyki za pomocą aplikacji Tidal, maksymalny zarejestrowany poziom głośności wyniósł 76,4 dB. Patrząc subiektywnie, to na ogół wystarcza. Z kolei do rozkręcenia domówki przy użyciu smartfonu i tak trzeba sięgnąć po zewnętrzne, mocniejsze głośniki.

Jak zwykle w smartfonach Samsunga, w ustawieniach dźwięku znajdziemy menu Jakość dźwięku i efekty. Do dyspozycji mamy tu funkcję Dolby Atmos, która dostosowuje nastawy do tego, czego akurat słuchamy. Oddzielnie można też włączyć Dolby Atmos w grach. Jest też korektor graficzny, Skaler UHQ (poprawia rozdzielczość dźwięku dla muzyki i filmów), a także funkcja Adapt Sound. Ta dostosowuje nastawy dźwięku do nas w zależności od wieku lub na podstawie przeprowadzonego testu.

Samsung Galaxy S22 Ultra zrzuty - dźwięk

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis