Telekomunikacja jak na dłoni

Polaryzacja anten - skośna (slant +/-45°) czy pion-poziom?

Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor

Polaryzacja anten - skośna (slant +/-45°) czy pion-poziom?

Postprzez xntxnt » 11 cze 2018, o 12:42

Koledzy,
Jak to jest z polaryzacją anten na BTS-ach?
Spotyka się informacje, że do LTE trzeba anteny z polaryzacją skośną (tzw. "slant", inaczej: x-cross), czyli +45° i -45°. Od anten pod polaryzację H/V różnią się tylko mocowaniem obróconym o 45°. Takie anteny są dostępne w sprzedaży, ale wciąż nie znikają te z mocowaniem dla polaryzacji pion/poziom.

Czy znacie jakieś oficjalne (lub nie) źródła potwierdzające, że faktycznie stosują skośną? Jeśli tak, to czy zastosowanie skośnej zależy od:
1. częstotliwości - w sensie, że inna polaryzacja na 800, a inna na 900, 1800, 2100, 2600MHz?
2. technologii - inna dla 3G, a inna dla LTE? *
3. daty uruchomienia danego BTS-a - w sensie, że wprowadzili skośną od niedawna?
4. operatora?

*) co spowodowałoby spadek sygnału gdy modem przełączy się z LTE na 3G

Jedyne źródło jakie dotychczas znalazłem, to kopia strony btsy.eu której już nie ma:
https://web.archive.org/web/20140214150206/http://www.btsy.eu/anteny.html
...ale nie jest tam nigdzie powiedziane, że każdy operator stosuje skośną, ani nie ma szczegółów czy na każdym paśmie i czy na każdej technologii.

Dzwoniłem na infolinie operatorów - skutek wiadomy:
Plus - nie wiedzą, były jakieś domysły
Play - nie wiedzą, poradzili by eksperymentować, kazali wysłać maila (odpowiedź nic nie wniosła)
Orange - czat na stronie nie zna się, muszę jeszcze zadzwonić, ale z innego telefonu niż mam, bo z Orange trzeba płacić za rozmowę do BOK Orange
T-Mobile - nie wiedzą i odsyłają na pomoc techniczną pod płatny numer 708-477-242 (2,10zł/min + VAT, a takie mam zablokowane)

Dobrze by było spytać jakiegoś technika czy alpinistę, który chodzi po masztach albo inżyniera, o ile nie mają zakazu odzywania się, ale nie znam nikogo.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
xntxnt
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: Polaryzacja anten - skośna (slant +/-45°) czy pion-pozio

Postprzez lordbyd » 11 cze 2018, o 13:09

Według mojej wiedzy oraz dostępnych katalogów stosowane obecnie anteny są w polaryzacji X - czyli +45, -45 stopni.
Można to zobaczyć na stronie Kathrein-a https://www.kathrein.com/php/en/solutions/mobile-communication/products/antennas-accessories/outdoor-antennas/
Katalogi Huawei-a są mniej dostępne, jednak ten producent również w większości swoich rozwiązań stosuje polaryzację X.
Polaryzacja X powoduje, że uzyskane zostały parametry nadawczo-odbiorcze zbliżone do dawniej stosowanego układu space diversity.
lordbyd
Młody wyjadacz
Młody wyjadacz

Model telefonu: Nokia 6310i
Sieć: nju, T-M, VM

Postprzez xntxnt » 11 cze 2018, o 15:02

Dzięki za odpowiedź :)
Czy może się zdarzyć, że na starym BTS-ie ostały się anteny z polaryzacją H/V? Często sprzęt jest wymieniany? Widzę, że faktycznie Kathrein nie robi już anten w polaryzacjach H/V.
Przejrzałem kilka PDFów... czy dobrze rozumiem, że nawet GSM (2G) może być ze skośną polaryzacją? Bo anteny mają po kilka wejść.
xntxnt
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez lordbyd » 11 cze 2018, o 16:56

Trudno powiedzieć dokładnie ile jest jeszcze anten w polaryzacji H czy V.
Z moich obserwacji wynika, że większość BTSów jest już zmodernizowana - co dotyczy również anten.
Praktycznie wszyscy operatorzy z anten i modułów radiowych nadających GSM emitują obecnie UMTS 900 więc i tutaj zastosowane są anteny w polaryzacji X.
Anteny mają po dwa wyjścia/wejścia dla danego zakresu pasma (TX1/RX1, TX2/RX2).
Jeśli jest ich więcej są to anteny kilkusystemowe np. 900/1800 MHz, czy bardzo popularne obecnie trzy systemowe Huawei-e - 800-900, 2x 1800-2600 MHz
lordbyd
Młody wyjadacz
Młody wyjadacz

Model telefonu: Nokia 6310i
Sieć: nju, T-M, VM

Postprzez xntxnt » 11 cze 2018, o 20:14

To teraz pytanie-zagadka: na co Allegrowi sprzedawcy sprzedają jeszcze anteny H/V? :) Większość ma uchwyty takie, że nie przestawi się o 45°.
xntxnt
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez VIP-Card » 11 cze 2018, o 20:18

bo zalegają im w magazynach?
VIP-Card
Zapalony dyskutant
Zapalony dyskutant

Postprzez xntxnt » 11 cze 2018, o 20:38

Hmm, pewnie tak :) .
W sumie trochę dziwne, że operatorzy tak po cichu zmienili anteny. Ktoś miał na kominie H/V, a tu mu z dnia na dzień sygnał spadł, bo powinien zmienić na skośną...

No i dziwne, że operatorzy nie informują o takich szczegółach technicznych... Przecież każdy klient z dobrze dobraną anteną, to zadowolony klient, który przedłuży umowę albo w ogóle ją weźmie po okresie testowym i nie będzie mówił "sieć x jest do kitu!". Chyba, że poszczególne salony sprzedaży współpracują z instalatorami. Tylko czy oni mają wiedzę na temat polaryzacji? Eh...
xntxnt
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Yey » 12 cze 2018, o 08:29

xntxnt napisał(a):Hmm, pewnie tak :) .
W sumie trochę dziwne, że operatorzy tak po cichu zmienili anteny. Ktoś miał na kominie H/V, a tu mu z dnia na dzień sygnał spadł, bo powinien zmienić na skośną...

To zmiana tak dawna, że nikt o niej już poprostu nie pamięta. Zmiana nastąpiła dużo wcześniej niż zaczęto używać MIMO.

Już w katalogu Kathreina z przed 10 lat nie znalazłem żadnej anteny o polaryzacjach H/V, tylko X lub V:
https://cosconor.fr/GSM/Divers/Equipmen ... 202008.pdf

Biorąc pod uwagę zmiany na rynku telekomunikacji w ciągu tych 10 lat i wynikające z nich przebudowy (powstanie Networks, przejęcie Sferii, budowa Play, wyłączenie 450MHz) małe szanse, że jeszcze gdzieś ostały się stare anteny H/V.

A z drugiej strony, testował ktoś może różnicę po przekręceniu anteny o 45 stopni? Podejrzewam, że dla modemu nie jest zauważalna.
Yey
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Postprzez xntxnt » 13 cze 2018, o 20:09

Dzięki za katalogi. Wynika z nich, że nie tylko w 2008 były polaryzacje skośne, ale już w 2002 roku! Wychodzi na to, że w ogóle nie używało się polaryzacji poziomej. No to tym bardziej jestem w szoku, że na Allegro jest jeszcze tyle anten H/V! A może tylko tak piszą, a w środku x?
Dziwne, że operatorzy nie informują o tym jakie mają anteny.

Przekonuje mnie Twoja odpowiedź :) .

Przyznaję, że jeszcze nie testowałem. Myślę, że jednak będzie jakaś różnica w sygnale. Na Elektrodzie, w tematach niekoniecznie internetowych, było coś o tłumieniu o 6dB przy polaryzacji anteny odbiornika różnej o 90° od nadajnika. Nie wiem na ile to prawda, ani ile będzie przy 45° różnicy.

Jeszcze raz dzięki :) .
xntxnt
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Rezen » 13 cze 2018, o 21:43

Polaryzacji H/V to sie dzis uzywa tylko w radioliniach :-P

Slant to pochylenie anteny na lewo/prawo.

A space div to juz wspomnienia, ktore wisza na niewielu stacjach.

Wszystko co teraz wieszaja opowie jest kros-polarne.
Rezen
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez radiospec » 1 lip 2018, o 11:01

99 procent anten BTS to anteny typu crosspolar, z polaryzacja +/-45 stopni. W przypadku LTE jednak anten po stronie klienckiej nie nalezy ustawiac w zgodnej z BTSem polaryzacji, wiec optymalnie jest H/V. Dzieje sie tak dlatego, ze w LTE im wiecej odbic, tym lepiej dziala MIMO. Z tego samego powodu teoretycznie LTE lepiej dziala, kiedy anteny klienta nie widza sie z antenami BTS (oczywiscie przy zachowaniu odpowiedniego poziomu sygnalu)
radiospec
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez marcin19883 » 1 lip 2018, o 12:11

radiospec napisał(a):99 procent anten BTS to anteny typu crosspolar, z polaryzacja +/-45 stopni. W przypadku LTE jednak anten po stronie klienckiej nie nalezy ustawiac w zgodnej z BTSem polaryzacji, wiec optymalnie jest H/V. Dzieje sie tak dlatego, ze w LTE im wiecej odbic, tym lepiej dziala MIMO. Z tego samego powodu teoretycznie LTE lepiej dziala, kiedy anteny klienta nie widza sie z antenami BTS (oczywiscie przy zachowaniu odpowiedniego poziomu sygnalu)

To by wyjaśniało, dlaczego prędkości są niższe blisko przy maszcie, niż np przy odległości 1km. Nawet zauważyłem, że repeatery wifi mają paski anten na skosie i zasięg jest lepszy niż pionowe anteny.

Anteny panelowe są nawet crossowane, widać to po rozebraniu anteny.
marcin19883
Spamer ;)
Spamer ;)

Sieć: PLAY, ORANGE, PLUS, T-MOBILE

Postprzez xntxnt » 3 lip 2018, o 16:32

Radiospec, no to teraz mi zamieszałeś... W takim razie: to czemu sprzedaje się anteny +/-45°? :)
Chyba faktycznie najlepiej mieć mocowanie na kulce i dobrać ustawienie anteny pod konkretną lokalizację, patrząc na poziom sygnału...
xntxnt
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez jedrek » 3 lip 2018, o 19:59

Dokopał się ktoś do zdjęć współczesnych anten ze zdjętą osłoną, tak aby namacalnie ujrzeć te zespoły dipolków montowanych skośnie. Same pdf do anten tylko mówią o skosie w tabelce z parametrami, ale zdjęcia żadnego na ten temat nie ma, aby pokazać antenę od środka jak to fizycznie jest skonstruowane pod tą osłoną.
jedrek
Cichy Czytelnik
Cichy Czytelnik

Postprzez sindikat » 3 lip 2018, o 22:15

@xntxnt moim zdaniem produkt ma się sprzedać. I Sprzedawcy robią wszystko żeby Klient kupił towar. Część z Nich pewnie nawet nie ma pojęcia co sprzedaje, bo to zwyczajnie produkty z Chin, np. z "polską" naklejką. Analizatory są drogie, więc bez załączanycg pomiarów, do znudzenia piszą, np. 800-2600 MHz, a zorientowani wiedzą ile taka antena ma zysku.
sindikat
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Pochwały: 2
Model telefonu: Samsung S5 Neo Nokia E52
Sieć: Plush

Następna strona

Powrót do Technikalia