DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.

Moderator: Moderatorzy

 #1063077  autor: aster
 20 sty 2019, 21:19
A ja mam jedno zasadnicze pytanie: czy potrzebujesz jedną kartę SIM czy może też przyda się druga dla żony/drugiej osoby?

Generalnie chyba najlepsza oferta obecnie na rynku to coś pomiędzy prepaidem a abonamentem, czyli "nju na abonament w parze". Niby abonament, ale bez zobowiązań czasowych tak więc w każdej chwili można wypowiedzieć świadczenie usług i po sprawie.

Natomiast dzięki temu, że jest to teoretycznie umowa, to różnica jeśli chodzi o roaming jest ogromna. Bez limitów za rozmowy/SMSy w UE, no i 2,43 GB internetu bez jakichkolwiek dopłat (w zwykłym Orange prepaid limit GB oznacza ilość transferu, który kosztuje taniej - ale i tak kosztuje).

W kraju jest 10GB do podziału na dwa numery (jedna pula to świetne rozwiązanie jeśli zużycie transferu nie rozkłada się równomiernie pomiędzy numerami), a po 6 miesiącach bycia z nimi zwiększają to do 20GB - taki bonus lojalnościowy.

Cena też jest rewelacyjna: 38zł/mies. za 2 numery czyli po 19zł.
 #1063108  autor: aster
 21 sty 2019, 11:23
W tym przypadku wybrałbym coś spośród dwóch Formuł w Play:

1. Formuła Unlimited: rozmowy/SMSy/6GB miesięcznie, 25zł. Dużym plusem jest to, że przy kolejnym naliczeniu miesięcznym niezużyty transfer się przedłuża i zwiększa ogólną pulę GB.

2. Formuła Solo: rozmowy/SMSy/10GB miesięcznie, 25zł. Tutaj co miesiąc resetuje się pula GB czyli niezużyty transfer przepada.

Wliczony (darmowy) pakiet roamingowy UE w Formule Unlimited to 100 minut/50 wiadomości/500MB transferu. Podejrzewam, że w Solo jest identycznie, ale najlepiej jeśli ktoś inny to jeszcze potwierdzi.
 #1063175  autor: neotele
 22 sty 2019, 09:23
Obawiam się, że z czasem (a może już obecnie) wszyscy operatorzy będą pobierać dodatkowe opłaty za każdą min./sms w roamingu (bez pakietu Free, jak to było kiedyś).
Np. przy ofertach na kartę w t-mobile jest obecnie takie info:
Obrazek
 #1063176  autor: piotrzet
 22 sty 2019, 09:27
Tzn moim zdaniem każda sieć w ofertach na kartę jak i tańszych abonamentowych powinna od razu pobierać te opłaty. Przynajmniej była by różnica między abonamentami. Chodź z drugiej strony trzeba było myśleć wcześniej i nie obniżać tak cen. W końcu te stawki były wiadome już jakiś czas wcześniej.

https://www.speedtest.net/result/a/4751935806.png
 #1063179  autor: iphoneski
 22 sty 2019, 10:32
Akurat dopłaty od razu są trochę bez sensu bo jak ktoś ładuje tylko tyle żeby pobrało opłatę za pakiet to nawet w polskich górach może zostać bez telefonu. Taki pakiet trochę minut i paczka neta to moim zdaniem idealne rozwiązanie bo na jednodniowy wyjazd starczy a jak ktoś będzie dłużej to doładuje sobie dychę albo 20 i będzie korzystał dalej.
 #1063180  autor: aster
 22 sty 2019, 11:53
piotrzet pisze:
22 sty 2019, 09:27
Tzn moim zdaniem każda sieć w ofertach na kartę jak i tańszych abonamentowych powinna od razu pobierać te opłaty.
Miało być RLAH a wyszło tak jak wyszło u nas - czyli do góry nogami.

Rozumiem, że operatorzy komórkowi mają przez to mniejsze zyski, ale DOKŁADNIE o to chodziło w tym rozporządzeniu UE: mniejsze koszta dla obywateli = mniejsze zyski dla operatorów.

Przynajmniej jakiś pakiet roamingowy powinien obowiązywać w ofertach prepaidowych typu "no limit", choć rozumiem że to głównie z nimi jest problem gdyż w standardowej ofercie typu 30gr/min. nie trzeba by manewrować z dopłatami...

W takim razie skoro Orange i T-Mobile nie dają darmowego pakietu roamingowego to zostaje Play (100min/50sms-mms/500GB) oraz być może Plus.

Ja korzystam z Formuły Unlimited tak więc przy krótkich wyjazdach za granicę nic nie będą mi naliczać.
 #1063188  autor: iphoneski
 22 sty 2019, 13:15
@aster Tylko że akurat te regulacje są o kand pewnej części ciała rozbić. Po pierwsze dlatego że ceny za usługi w UE nie są równe i jeśli operator z Francji ma 30€ od klienta to może sobie na RLAH pozwolić. Polski operator ma od klienta 30 zł i wg tych regulacji ma oferować to samo co operator z Francji, który zarabia 4 razy więcej. Po drugie mniejsze zarobki to mniejsze inwestycje, a każdy chce LTE w nawet największej dziurze a maszty, częstotliwości, przyłącza, wynajem obiektów to nie jest 5 zł. Ja wiem, że z punktu widzenia Kowalskiego te regulacje są super fajne bo jest za darmo, ale trzeba patrzeć szerzej - za zakrętem stoi już 5G i znowu dla operatorów będą wydatki rzędu miliardów złotych i jakoś te pieniądze trzeba zgromadzić. Gdyby wszystkie kraje UE miały takie same ceny usług a do tego przyjeżdżających i wyjeżdzających byłaby podobna ilość to ok, niech sobie będzie za darmo.
 #1063192  autor: piotrzet
 22 sty 2019, 13:31
Dokładnie. Ale tak jak napisałem z drugiej strony operatorzy kilka lat temu wiedzieli, że dojdzie do obniżenia tak stawek więc po co obniżali ceny do takiego poziomu?

https://www.speedtest.net/result/a/4751935806.png
 #1063250  autor: aster
 23 sty 2019, 01:06
iphoneski pisze:
22 sty 2019, 13:15
@aster Tylko że akurat te regulacje są o kand pewnej części ciała rozbić. Po pierwsze dlatego że ceny za usługi w UE nie są równe i jeśli operator z Francji ma 30€ od klienta to może sobie na RLAH pozwolić. Polski operator ma od klienta 30 zł i wg tych regulacji ma oferować to samo co operator z Francji, który zarabia 4 razy więcej.
Ja to wszystko rozumiem, choć koszta naszego operatora też będą dużo mniejsze ze względu na lokalne płace tutaj, itd.

Tak jak wspomniałem, wydaje mi się że sedno sprawy leży w ofertach no-limit i przekonaniu użytkowników, że identycznie powinni móc bez ograniczeń (oraz za friko) rozmawiać poza krajem. Bo jeśli ktoś nie korzysta z pakietów i płaci np. 30gr/min. w kraju to operator by nie robił rabanu gdyby ta osoba podzwoniła sobie w ten sposób także i w podróży.

Pod koniec dnia nie wiem jak wygląda opłacalność pod kątem ofert no-limit i przy jakim poziomie korzystania z usług poza krajem operator nie zarabia już na tym kliencie. Zirytowało mnie jedynie użycie pretekstu "mniejszych zysków" aby usprawiedliwić te wszystkie dopłaty...
 #1063259  autor: Remington
 23 sty 2019, 11:13
aster pisze:
23 sty 2019, 01:06
iphoneski pisze:
22 sty 2019, 13:15
@aster Tylko że akurat te regulacje są o kand pewnej części ciała rozbić. Po pierwsze dlatego że ceny za usługi w UE nie są równe i jeśli operator z Francji ma 30€ od klienta to może sobie na RLAH pozwolić. Polski operator ma od klienta 30 zł i wg tych regulacji ma oferować to samo co operator z Francji, który zarabia 4 razy więcej.
Ja to wszystko rozumiem, choć koszta naszego operatora też będą dużo mniejsze ze względu na lokalne płace tutaj, itd.

Koszta osobowe czy inne ponoszone tutaj będą niższe. Jednak zakupy np. sprzętu czy kart SIM to są już podobne koszty przy znacznie mniejszych przychodach. Akurat RLAH polega na tym, że trzeba płacić za usługi partnerom zagranicznym, a ci nie będą skorzy różnicować cen na bazie tego skąd pochodzi operator podróżującego użytkownika. Zapewne uzależniają je więc od jakości i biedniejsi operatorzy po prostu kupują gorszą jakość.

I o ile MNO są w stanie jakoś rekompensować sobie koszty roamingu zagranicznego będąc sami roamerem dla innych operatorów, to MVNO już takiego komfortu nie mają i dla nich roaming oznacza wyłączenie koszty.